Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '09

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
246
 

Sorumsuz Eşref'e rakı cezası...

Sorumsuz Eşref'e rakı cezası...
 

ceza niyetine!


"Ben, sorumluluğunu ihmal eden birini ciddiye alamam" diyerek, ilkelerinin ardında durmanın sorumluluğu ve bütün sevimliliğiyle o güzel sağ elinin o güzelim işaret parmağını benden yana üç-dört kez salladı sevgili karım.

- "Ama Müjgancığım..."

- "Aması maması yok! Hiç kıvırtma. Bir tavuk bile sorumluluğunu bilip kuluçkaya yatarken bu sendeki sorumsuzluğu nasıl kabul edebilirim? "

-"Sevgili karıcığım, elbette haklısın ama..."

- "Ama’sı ne! Ama’sı ne! Ben sana bu eve bir damla bile içki girmeyecek demedim mi? Rakı, şarap, bira, votka... Ne olursa olsun, bundan sen sorumlusun demedim mi? "

- "Dedin Müjgancığım..."

- " Kapıya gelen kuryenin içkili olmasından bile sen sorumlusun demedim mi? "

- "Ama karıcığım, ben elin kuryesinin içkisine nasıl karışırım? "

- "Saptırma konuyu, ben tut da adamın kulağını çek demiyorum ya sana. Açarsın kurye şirketine telefonu, telefona çıkandan istersin bir yetkiliyi, sonra hanfendi... hanfendi... Ya da beyfendi... beyfendi... dersin, kurye şirketi olmak öyle şirketi kurup yemek değildir sadece. Öyle basit değil bu, kur-ye, kur-ye, bu işin sorumlulukları var. Elemanlarınızın görev başında içki içmelerini ya da içkili içkili göreve çıkmalarını müşteriler mi denetleyecek? Bu ne sorumsuzluktur? dersin. Onlar da çağırırlar elemanlarını, sorumluluklarının gereğini yaparlar, sen de gönül rahatlığıyla sorumluluğunu yerine getirmiş olursun ".

- "Ama adam, yani kurye ya sarhoş değilse? "

- "Ne demek ya sarhoş değilse! Sen demedin mi adam sarhoştur diye? "

- "Evet ama..."

- "Eşref! Bak yine sinirlendiriyorsun beni. Sorumsuzluklarını şimdi de kuryeye mi yüklüyorsun yoksa? Teflon tava siparişini sen vermedin mi? Kuryenin getirdiği tava paketini açınca içinden şişme bebek çıkmadı mı? Sen değil miydin adam sarhoş diyen.."

- "Ama ben, belki sarhoştur da paketleri karıştırmıştır demek istemiş..."

- "Vay efendim vayyy! Şimdi öyle mi oldu Eşref? O zaman adam paketleri karıştırmadıysa, demek doğru paket getirdi, sen teflon tava yerine şişme bebek siparişi mi verdin Eşref! "

- "Olur mu karıcığım, ben senin üstüne şişme bebek koklar mıyım lastik lastik? "

- "Bak bak bak! Şişme bebek kültürüne de bak! Sen nereden biliyorsun lastik lastik koktuğunu? "

- "Ne bileyim Müjgancığım, öylesine söyledim işte... Lastik lastik yerine cırt cırt mı deseydim yani, kalemtraş mı bu? "

- "Bak nasıl da sulandırıyor, nasıl da saptırıyor konuyu. Ben sana, bu eve bir damla bile içki girmeyecek demedim mi eşref? "

- "Dedin karıcığım ".

- "Pekiyi, bu ne bu, Eşşş… ref? "

- "Rakı karıcığım..."

- "Bu ne biçim sorumluluk anlayışı Eşref? Hani bu eve bir damla bile içki girmeyecekti? "

- "Ama karıcığım o şişeyi eve sen getirdin..."

- " Bak şimdi de sorumsuzluğunu benim üstüme yıkmak istiyorsun! Elbette getiririm. Ben senin gibi sorumsuz muyum? Benim de kendi sorumluluklarım var! Sana güzel bir gece geçirtmek bunlardan biri! Ben sorumluluğum gereği bunu alıp eve gelmiş olabilirim, ya sen niye sorumluluğun gereği içeri sokmama engel olmuyorsun? "

- " Fena mı oldu Müjgan? Bak bir yandan sohbet ettik, bir yandan da bir büyüğü iy’ettik! Şimdi evde bir damla rakı yok! Hem bak kendin dedin, geceyi güzel geçirtme sorumlulukların var, hadi yatalım! "

- "Ah Eşref ah, ne yapacağım ben senin bu sorumsuzluğunla? Sana inanamıyorum! Hala sorumluluklarından kaçma çabası içindesin. Bir insan sorumluluğunu ihmal etti ise, bunun bedelini ödemeli Eşref. Yoksa testiyi kıran da bir, taşıyan da bir olur Eşref. Sorumsuzluğunun cezasını çekmelisin Eşref! "

- "Nasıl yani? "

- "Şimdi ben sorumlu bir eş olarak, sorumsuzluğunun karşılığı sana bir ceza vereceğim ki sorumluluklarının ne kadar önemli olduğunun bilincine varma sorumluluğunu anımsayasın..."

- "Ne..? Ne cezası Müjgân..? "

- "Şimdi doğru dışarı çıkıp bir büyük de sen alıyorsun ",

- " Olur mu karıcığım? Ben bu eve içki girmemesinden sorumlu değil miyim? Nasıl gider de eve içki alırım ?"

- "Sorumluluklarını karıştırma Eşref! Bir sorumluluğun öbürünü engellememeli. Şimdi sen ihmal edilmiş bir sorumluluğunu bahane edip cezai sorumluluğundan da kaçabileceğini mi sanıyorsun yani! "

- "Ama karıcığım... Gecenin bu vaktinde? ",

- "Ne varmış gecenin bu vaktinde. Saat daha bir. Hem sorumluluğun vakti saati mi olurmuş. Hadi bakalım, sorumluluklarını bil de bir "büyük" al gel. Hem, açık manav bulursan bir de kavun al. Söz, masadaki beyaz peynir tabağını takviye etmek benim sorumluluğumda..."

- "Doğru diyorsun Müjgân, insan sorumluluklarını bilmeli. Bu arada dolaba bir bak bakalım, eğer biraz pastırma varsa ben gelinceye kadar bir de kâğıtta pastırma yap, saat daha gecenin biri, sabaha çok var. Hem senin de dediğin gibi, sorumluluğun vakti saati mi olurmuş? Bak pastırmayı unutma... Sorumluluklar ihmale gelmez...".

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 137
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 678
Kayıt tarihi
: 04.10.07
 
 

Dünyanın internet sayesinde küçüldüğü günümüzde büyüyen sorunlara ilişkin duygu ve düşüncelerimi pay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster