Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
83
 

Sorunlu Müşteriyi Oynayın!

Çok ilginçtir, nedendir bilmem; ne vakit “sorunlu müşteri”yi oynasam, anında çözülüverir problemim!

 İnsanca söyleyerek, efendi efendi, adam gibi anlattığım derdimle ilgilenmeyen, sıkıntımı kaale almayan muhataplarım... Külahları değişmeye niyetlendiğimde, arızalı adama bağladığımda, aykırı kişilik profili sergilediğimde… Çözüm çözüm yağarlar üzerime! İlgi manyağına çevirip beni, bir dediğimi iki etmezler gönüllü gönüllü!..

Hayli enteresandır, idrak etmekte zorlanırım zaman zaman: Alışverişim çıkmaza girdiğinde, bozuk bir ürünü iadeye niyetlendiğim, memnun kalmadığım aksesuarı değiştirmeye çalıştığımda ölümüne direnenler… Sesimi yükselttikçe normalleşiverirler! Şikayetimde ısrar edeceğimi, hele hele yaşananları yönetim katına kadar taşıyacağımı fark ettiklerinde… Hep aynı film sahnelenir: Kuzuların Sessizliği!

 Bir müşteri hizmetleri yetkilisiyle konuşurken, müşteriyi hiç de temsil etmeyen arkadaşlara anlatmaya çalışırken meramımı… Herhangi bir malın tek satıcısı ya da tedarikçisi olmasına güvenen “hizmet sektörü özürlüsü”ne anlatırken durumu Sağır Sultan’a taş çıkaranlar, üç maymunu taklit eden, körler sağırlar diyaloğu aboneleri… Keçileri kaçırmaya yüz tuttuğumda, olanca nezaketleriyle dinlemeye başlarlar sözlerimi! En insan hallerini, en halden anlar suretlerini giyerler üzerlerine!

Eksiğini tamamlamayan usta, saçınızı düzgün kesmeyen kalfa, sattığı ayıplı mamulü, yırtık elbiseyi, kusurlu ayakkabıyı sahiplenmeyip esnaflığın, tüccarlığın sorumluluğunu üstlenmeyenler; güler yüzünü  parayı sayarken gösterip, herhangi bir nedenle geri döndüğünüzde Fransız takılanlar… Çıngar çıkaracağınızı kestirdikleri an, süt dökmüş kediye döner, en derviş, en güngörmüş kişiye dönüşürler!

Demem o ki: Yüzde yüz haklıyken siz, geçerli mazeretinizi tınmayanlara rastlarsanız, ilgisiz, umursamaz muamelelere layık görülürseniz eğer… Hem suçlu hem güçlü, tereyağı gibi üste çıkmaya teşne olanlara; anında koyun tavrınızı. Ve en sorunlu müşteri davranışlarını sergileyin çekinmeden.

Tecrübeyle sabittir efenim: Dinsizin hakkından imansız gelir! Hele de akçeli durumlar söz konusuysa.

                                                                                                                                  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı olmuş elinize yüreğinize sağlık.

Kerim Korkut 
 24.12.2019 16:16
Cevap :
Teşekkür ederim.  24.12.2019 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1287
Toplam yorum
: 3558
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1689
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster