Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '14

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
285
 

Sosyal ağlarda kapak fotoğrafı (cover photo) kullanımı

Sosyal ağlarda kapak fotoğrafı (cover photo) kullanımı
 

Çocuk Dükkanı Facebook Kapak Fotoğrafı


Genel gözlemim; kapak fotoğraflarının sayfaların en atıl alanlarından biri olduğu yönünde… Ya hiç özenilmeden sadece var olan alanı doldurmak için dikkatsizce seçilen bir görselle geçiştiriliyor ya da bir defa özenle hazırlanmış bir görsel ile ömür geçiriliyor. Hayır yani, siz aynı elbise ve saç modeli ile ne kadar zaman geçirirsiniz ki :)

Sosyal ağlarda ilk görüşte pozitif etki yaratmak önemli. Kapak fotoğrafınız bu etkiyi yaratmak için harika bir fırsat, neden bu fırsatı kullanmayasınız? Sayfanıza gelenler sadece birkaç saniye içinde o sayfa ile ilgili ne hissettiklerine karar verecekler, bu kadar kısa ve önemli bir zaman dilimine karşı savaşıyoruz.

Facebook ardından twitter ve google+ ın devereye aldığı kapak fotoğrafı kullanımını şahsen seviyorum. Dev bir reklam alanı yarattılar, düşünelim ki bir mağazamız var ve burası mağaza camı… Bu cama baktıkça gurur duymalı, verdiği hazzın karşısında gülümsemelisiniz :)

Kapak fotoğrafınız ile takipçilerinize doğru yerde olduklarını hissettirin. Peki nasıl?

Ciddiye alın:

Takipçilerinizin işiniz ya da sunduğunuz her ne ise, onun hakkında biraz bilgi almalarına olanak sağlayın. Yeni ürün, kampanya, yakın bir etkinlik, yarışma, aldığınız bir ödül, basında çıkan gümbür gümbür bir haber… Sadece güzel bir görsel bulup, yerleştirmek ile kalmayın. Markanız / kampanyanızın etkisini artıracak bir tasarım yapın ve fanlarınızdan ne yapmalarını beklediğinizi anlatın. Sitenizi mi ziyaret etsinler, sayfayı mı beğensinler, üye mi olsunlar? Onlardan hangi aksiyonu göstermelerini istiyorsanız bunu yazın. Facebook’un %20 metin kuralı var, bunu kapak fotoğrafında denetlemese bile %20 güzel bir oran, bu doğrultuda metin hakkınızı kullanın.

Ölçülere dikkat edin:
Hangi sosyal ağ olursa olsun hepsinin farklı kapak fotoğrafı ölçü önerileri var. Bu ölçülere uygun hazırlanın, görselinizin çarpık, kesilmiş görünmemesine dikkat edin! Tam da etkinlik tarihinin yazdığı yere facebook beğen tuşu denk gelir mesela, tarihi okumaya çalışırken beğenmekten vazgeçirmeyin insanları. Yada kampanyadan faydalanmak için ne yapacağı bilgisi profil fotoğrafınızın üstünlük baskısı altında kalmasın!

Bütünlük sağlayın:
Renk seçiminde logonuz / profil fotonuz ile bütünlük sağlamaya bakın. Markanız hakimiyetinde olduğu anlaşılsın. Ayrıca web siteniz ile aynı şarkıya eşlik ediyor mu? Kapak fotoğrafınız en azından şarkının bir nakaratını söylesin izin verin. Web siteniz kış sporlarına hazırlanırken, sosyal ağlardaki kapak fotoğrafınız plaj voleybolundaki muhteşem smaç’tan bahsetmesin aman... :)

Güncel olun:
Hey burası bedava! Buraya bedava reklam verebilirsiniz. Aslında güncelleme paralı olsa, daha sık güncellerdik sanırım :)
Sık sık değiştirin, sosyal ağlarda yaşadığınızı sadece düzenli paylaşımlarınız ile değil kapak fotoğrafınızı değiştirerek de hatırlatın. Takipçileriniz her gün sayfanıza girmiyorlar hatta o kadar nadir giriyorlar ki en azından bu aralıklı ziyaretlerde onların karşısına farklı bir kostüm ile çıkın da hakkınızda birkaç saniye fikir yürütebilsinler. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 140
Kayıt tarihi
: 16.10.12
 
 

Defterleri severim… Çantamda en az bir tane, evde onlarca, ofiste üç beş tane defterim hazır bulu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster