Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3285
 

Sosyal ama fırlama

Sosyal ama fırlama
 

Fırlama olmak, gözü açık olmak basit olmak anlamına gelmez. Hareket ve tavırlarınızla akıl pompalaması yapmanız gerekir. Çaktırmadan gözü açık olabilmek hem işlerin daha iyi yürümesine hem de dürüstlüğünüze zarar gelmemesine katkı sağlar.

İnsan topluma özde iki gösterge verir. Bunun birincisi imaj, ikincisi ise topluma verdiği mesajdır. Kimse insanın iç halini ve niyetini bilemez.Sadece insanlar göstergeye bakarlar. Kalpleri ve niyetleri yanlızca Allah bilir.

Hayat bir taktik ve strateji proğramıdır.Her aşamada planlı ve taktikçi olmak gerekir. Hesapsız ve plansız yapılacak işler mutlaka, istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Bunun için her zaman taktik ve strateji ile mücadele etmek gerekir. En azından güçlü ve akılllı yaşam için bu şarttır.Gelişine oluşumlar ve hesapsız bir mücadele yarar sağlamayacaktır.Dolayısı ile de lafla peynir gemisi yürümeyecektir.

Geçmişi hatırlayacak olursak, her zaman kayıbımız strateji ve plan eksikliğinden olmuştur. Bundan dolayı kaybetmemek için teknik hatalar yapmamak ve duygusal davranmamamk gerekir. Geçmişi mutlaka unutmalı ama geçmişteki hataları da tekrar yapmamak gerekir.

Özellikle sosyal çevremizde yapılan hatalarda telafi çok zor olacaktır.Bunun için planlı ve ölçülü hareket etmek gerekir.Sosyal çevreyi canlı tutmak için mutlaka bir şeyler vermek gerekir ama, fazla bedel de ödememek gerekir. Ayrıca sosyal çevreye karşı aşırı cimri davranmak ta sosyal ortamımızı zayıflatacaktır.Eğer gereken değer gerektiği gibi verilmezse gerçek manada dost ta bulunamayacaktır.

Sonuç olarak insan her zaman imajına ve dünyaya karşı verdiği mesaja dikkat etmeli her an mıhasebe edip düzenlemelidir. Sürekli bu ikili ile beraber olduğumuz için en çok dikkat etmemiz gereken de budur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2227
Kayıt tarihi
: 16.07.07
 
 

Konya'da ticaretle uğraşmaktayım. İşim rahat ve basit olduğu için sosyal ve düşünsel olaylara, yaşam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster