Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '08

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
376
 

Sosyal bütçe ve üretken ekonomi

Ekonomi yazını açısından daha fazla geçerli olan anlayış, ekonomide önemli değişikliklerin istikrara en yakın olunduğu aşamalarda devreye alınması, böylece olası risklerin enaza indirgenmesi şeklinde, denetimli değişimi dikte eder.

Türkiye, henüz etkisi kendisi için tartışılan bir küresel kriz dalgasıyla karşı karşıya bulunuyor. Bu aşamanın gerektirdiği sosyal siyaset anlayışı, ülkemiz ve halkımızın çıkarlarını öncelemeyi bir sorumluluk olarak ortaya koyuyor. Ancak, İnsancıl Sol'a yakın uzmanların bir önerisi daha var: Sosyal ekonomi anlayışını sergilemek... Bu anlamda Türkiye, "sağlam para+denk bütçe" prensiplerinden ödün vermeden, üretken yatırımları ve çalışan kesimlerin yaşam koşullarını iyileştirici önlemler içeren bir sosyal bütçe yapabilmeli. İstihdam üzerindeki yükler ve doğrudan yabancı yatırımın önündeki tüm engeller kaldırılırken, kayıtdışılığı enaza indirecek gerçekçi önlemler de alınabilmeli. O arada kamu yatırım programı çok ciddi bileşenleri ve takvimiyle yapılandırılmalı.

Büyüme hızımızı revize ederek ve kur artışlarından (ve dalgalanmalarından) doğan kayıpların telafisi ile dışsatımımızı yeni pazar ve ürünlere yönelterek, iç piyasayı rahatlatmak ve dış ekonomik ilişkilerde zorunluysa da, pazarlık masalarından en az hasarla kalkmak olanaklı olabilir. Enflasyonda belki biraz daha esnek olabilmek de bu önlem öneriyle kaçınılmaz bir bütünlük arz etmektedir. Keynesyen ekonomi kuramının segmentlerini anımsayan İngiletere Başbakanı Brown'ın global kurtarma paketlerinden önce davranmasının ülkesi için krize karşı bir tür dalgakıran oluşturuduğu da bir gerçekliktir. Ancak İnsancıl Sol'a yakın uzmanların önerileri, Türkiye'mizin büyük birikimi ve deneyimlerine dayalı ve dünyadaki gerçeklikleri de ihmal etmeyen esaslarla şekilleniyor.

YATIRIMA VE ORTA DİREĞE YATIRIM YAPILMALI, DOLAYLI VE DOLAYSIZ VERGİLERE DEĞİL, KAYITLILIĞA DAYANILMALI VE TÜRKİYE KÖRFEZ SERMAYESİNİ İTHAL EDERKEN LOKOMOTİF SEKTÖRLERDEKİ TEKNOLOJİSİNİ İHRAÇ EDEREK, ÖDEMELER DENGESİNİ SAĞLAMA ALMAYA ÇALIŞMALIDIR ...

insancilsol

r.b.kirmaci@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 481
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster