Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
266
 

Sosyal devlet mağdurları !

Sosyal devlet mağdurları !
 

Vatan Gazetesi


Bir takım bedelleri, küçücük bedenler ödememeli..Ama ne yazık ki bu yalnız benim ülkemin değil , dünya nüfusunun bir gerçeği...

Çocuklar, savunmasız, tecrübesiz, güçsüz, saf, doğal ve narin yaratıklar. Dayak yiyen, tecavüze uğrayan, aç kalan, üşüyen, öksüz-yetim kalan, terk edilen , kullanılan, çocuklar olmamalı (!) Onları bizlerden ayıran en belirgin özellikleri 'korumamız' altında olmaları gerçeği..

Güçlünün, güçsüzü ezdiği olgusundan yola çıktığımızda, çocukları ayrıcalıklı kabul etmiyorsak yazıklar olsun bizim insanlığımıza (!)

Sosyal Devlet olmanın gereklerini yerine getirdiğini söyleyen AKP hükümeti ve Belediyelerden rica ediyorum. Lütfen çocuklarımızın bu halde resimlerini görmeyelim artık. Onlar yaşadıkları gerçeğin farkındalar. Fukara edebiyatına, sadaka kültürüne alet olmasınlar. İllerin Milletvekilleri, Mülki Amirler, Emniyet Müdürleri, Vergi rekortmenleri , Sivil Toplum Örgütleri neredeler ? Ne iş yaparlar?
Çok mu zor İl sınırları içerisinde ki okullardan bu tip çocukları tespit edip yardım etmek. Sizler doğru dürüst çalışıyor olsanız, bu gün bu çocuklardan, dün İstanbul Olimpiyat stadı arkasında sersefil üstü başı olmayan, ondan önce tecavüze uğrayan, parkta yağmur altında titreyen, Aktütün'de okula gidemeyen, özürlü olup eziyet gören yavrularımızdan haberimiz olmazdı. Bunun adı yetişememek değil, bunun adı düpedüz Görevi ihmal ! Denetimsizlik ! İlgisizlik !

Çocuklar, kapsamlı bir yasa ile koruma altına alınmalı. Çocukların, yiyecek, giyecek, sağlık ve eğitim giderleri özel ve tarafsız bir fondan karşılanmalı. ÇOCUKLAR SOKAKTA KALMAMALI ! Yapılan yardımlardan haberleri olmamalı ! Devletinin güçlü olduğuna inanan bir çocuk , güven duygusuyla büyür. Kendisine başkalarının yardım ettiğini bilen bir çocuk sorgulamaya başlar. Sosyal Devlet olgusunu ileri yaşlarda onun beynine yerleştiremezsiniz. Ailesini aşağılar. Güven duygusu kalmaz. Servet düşmanı olur. Acıma duygusu ile yapılan kesintili yardımlar çözüm değil, çözümsüzlüğe götürür.

Gazete haberinde, bu çocukların ailelerinin , Devlet yardımı aldığı vurgulanmış. Yetmiyor ! Yetemez !
O nedenle diyorum ki sadece çocuklar için bir kanun çıkartın. Çocuklarımızı koruma altına alın.

Yıllardır yapılan yardımlar o denli istismar edildi ki, bu gün bir fon kurulacak olsa inanıyorum ki hiç kimse düşünmeden para yardımında bulunmaz. Yıllardır ödediğimiz Eğitime Katkı Payı'na rağmen halâ yakıt parası velilerden talep edildiğine göre, demek ki yardımlarla başka delikler kapatılıyor.

Yediğimiz lokma boğazımızdan geçmiyor ! Bu sabah bu resimden ötürü işe gittiğimde şaşkın bakışlar karşısında ayakkabımı çıkartıp, çalışanlardan birinin işte giydiği terliği giydim. Dışarıya çıktım. Kapının önünde 5 dakika durmaya çalıştım .. Üzerimde hırka olduğu halde duramadım.. -8 derecede neler hissederdim düşünmek bile istemiyorum..

Çocuklarımız herşeyimiz. Bu gün Afrika'da insanlar açken, Sudan'dan canlı hayvan ithalâtı yapan Suud lar, Hac dönemi kesilen hayvanları kuma gömüyorlar(!) Diğer yanda insanlar açlıktan ölüyor. Kral sarayında, altın tastan su içiyor !

Madem Sosyal Devlet yardımı yaptıklarınız, o halde buyrun size fırsat ! Gazetelerde okuyalım. DEVLET ÇOCUKLARA sahip çıktı..

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Çağrınız kime ? Sizin dediğiniz sosyal devletlerde olası. Pekiyi sosyal devlet nerede. Bizde Soygel devlet var. O halde çağrınız havada kalır.

Yapukay 
 26.12.2008 18:03
Cevap :
:)) Teşekkür ederim.  28.12.2008 17:20
 

Ben ayağımda kara lastik, üstümde yamalı önlükle okula giderdim. Devlet ortada yoktu. Benim gibilere hali vakti yerinde çocukların velileri yardım ederlerdi. Şimdi annelere çocuklarını okula gönderme yardımı az da olsa, ayda 25 lira devlet tarafından verilmekte. Resimdeki çocukların tek tip şık kıyafetleri yok belki ama eskiye göre dah iyiler. Ancak çocuklarımız en iyisini hak ediyorlar, bu yüzden hem sosyal devlet, hem de sosyal birey olarak topluma katkılarımızla gelecektgeki çocukların daha bakımlı ve eğitimli olnması için elimizden geleni yapmalıyız. Aslında bu çocukların mağduriyetini haber yapmanın karşılığı olarak hiç olmazsa onlara giyim kuşam hediye edimeliydi.

Muharrem Soyek 
 26.12.2008 16:43
Cevap :
Teşekkür ederim Muharrem Bey. Siz, ben, o, öteki yardım etmezse ne olacak ? Sorun bu. Köklü bir çözüm üretilmesi gerekiyor. İnsanların insafına kalmış bir uygulama çözüm getirmez. Çocuklar geniş kapsamlı bir yasa ile korunmalı. Mutlu kalın.  26.12.2008 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1298
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster