Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
148
 

Sosyal Medya'dan istediğimiz duyarlılık

Sosyal Medya'dan istediğimiz duyarlılık
 

Derdi çilesi bitmeyen mesleğimizin sorunlarından bir tanesi ile daha karşınızdayım. Daha önceki yazılarımda karşılaştığımız ve halen yaşamakta olduğumuz sorunlarımız ile çözümleri hakkında mesleki düşüncelerimi paylaşmıştım. Şimdi de terminoloji noktasında yıllardır yaşadığımız bir başka soruna daha geldik!

Düşününüz, öyle sorunlarla boğuşmaktayız ki henüz isim ve ünvanlarımızın bile kavranılmadığı, yanlış ifade edildiği bir durum içerisinde bunca sorun nasıl hallolsun?

Gerek gazetelerde, gerek haberlerde, gerekse de yazılı ve görsel herhangi bir medyada ünvanımız ve kurum isimlerimiz hep yanlış lanse ediliyor. Öncelikle "doğru" ve olması gerekenleri yazayım. Bizler veteriner değil, "Veteriner Hekim"leriz. Mesleğimiz veterinerlik değil, "Veteriner Hekimlik"tir. Eğitim gördüğümüz kurum veterinerlik fakültesi değil "Veteriner Fakültesi"dir.

Etimoloji: Veteriner sözcüğü, tarihi oldukça eski dönemlere kadar dayanan bir sözcüktür. Elbette günümüzdeki gibi "veteriner" şeklinde değildi. Yazım ve okunuş bakımından farklıydı. Bundan dolayıdır ki veteriner sözcüğünün dilimizde tam ve net bir karşılığı bulunmamakla beraber günümüzda kabul gören anlamı "Hayvan ile ilgili, hayvana ilişkin"dir. Bu yüzden kullanılabilecek ve kullanılması gereken en uygun terim "Veteriner Hekim"dir.
Eğitim kurumlarımızın adına istinaden yapılan yazım yanlışlığı ne yazıktır ki sadece sosyal medya'da kalmamakta, resmi kurumlarda bile görülmektedir! Bu hatanın önünde geçilmesi için hem biz veteriner hekimlerin hem de veteriner hekimler ve ilgili kurum/kuruluşlarla irtibat halinde olanların bu konuda "hassasiyet" göstermesi gereklidir. Ünvan, bir mesleğin kimliğidir, hüviyetidir.

Caner ÖVET
Veteriner Hekim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4642
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster