Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '16

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
221
 

Sosyal medya dedektifliği; "Stalklama"

Sosyal medya dedektifliği; "Stalklama"
 

Stalking ya da stalklama, sosyal medyanın dilimize kazandırdığı yeni kavramlardan biri... En basit anlatımıyla bir kişiyi gizlice takip etmek, sosyal medyada neler yaptığını/paylaştığını araştırmak  denebilir. Aşırıya kaçıp bağımlı olanlar için ise bir tür hastalık. Hatta bunu sapıklık ve bir tür tacizcilik olarak nitelendirenler de var.
 
Artık günümüzde özellikle gençler arasında çok yaygın olan stalklamayı; eski bir sevgiliyi sosyal medya üzerinden gizlice ve habersizce takip ederek neler yaptığını öğrenme olayı şeklinde açıklayabiliriz.  Ya da  beğendiğiniz/ sevmediğiniz/merak ettiğiniz birilerinin sosyal medya hesaplarına girip gizlice bakmak da diyebiliriz. Sonuçta işin içinde bir taciz olduğu gerçeğini de unutmayalım.
 
Eskiden teknolojinin bu kadar gelişmediği ve sosyal medyanın olmadığı zamanlarda sevgili-komşu-arkadaş- eş dost hakkında kişisel bilgilere ulaşmak ve o kişi hakkında bazı özellikleri öğrenmek çok da kolay değildi. Bir gencin okulda ya da mahallede beğendiği  bir kişi hakkında bilgi toplaması hem çok zor, hem de zaman alıcıydı.
 
Günümüzde ise hemen hemen hepimizin değişik  sosyal medya ortamlarında bir sürü hesabı var. İş başvurularından tutun da sevgilisi, eşi, dostu, arkadaşı, düşmanı hakkında bazı bilgileri elde etmek isteyenler için artık bu çok kolay. Bunun için yapmanız gereken tek şey "Stalklama"...
 
İşte size basit bir stalker konuşması;
 
-Kızım, ben şimdi bu çocuğu stalkladım diyorum sana...
-Feysine baktım az önce, hiç öyle kızlarla samimi hiç fotoğrafı yok, yorum yapanlar da hep erkekler...
-Paylaştığı şarkılara baktım, müzikten anlıyor gibi öyle keko damar şarkılar dinlemiyor...
-Insagramda kimleri takip ediyor? Kimlerin fotolarını beğenmiş?
- Instagramına girdim 355 kişiyi takip ediyor, bunun sadece 75 tanesi kız bunların da 45 tanesi kapalı, geriye kalanın da çoğunun sevgilisi var...
- Twitterda zaten yaptığı hep futbol geyiği, varsa yoksa maç muhabbeti, bunun twitlerini bir kaç kız favlamış ama hepsi de çirkin...
- Swarm"dan evlerini de öğrendim,  mayorluğu da yok, gittiği yerler de normal yani.
-Gözü çok dışarılarda bir tip değil, ileride iyi bir ev erkeği olabilir...
-Google"a da baksaydın, ne varsa çıkıyor ortaya...
- Baktım baktım, öyle uçuk kaçık bir şeyi yok..
-Yani stalklarına göre iyi biri diyorsun
-Aynen...
 
İşte böyle... Yalnız stalkerlerin hiç hoşlanmadığı bir konu ise kilitli hesaplar ve problem yaşadıkları kişiler tarafından bloklanmak...Ama bunun da çaresi var, eğer takip edilen profiller dışarıya kapalı ise sahte bir hesap alınır ve  ağız tadıyla stalka devam edilir.
 
Eğer stalkerlara karşı önlem almak istiyorsanız yapmanız gerekenlere bir kaç küçük örnek verebilirim. Ama karşınızda inatçı ve  kararlı bir stalker varsa işiniz çok zor.
 
Facebook'ta herkesin size arkadaşlık isteği yollamasını yahut gönderilerinizi görmesini engelleyin, Instagram ve Twitter gibi hesaplarınızı "kilitli hesap" moduna alın, Swarm"da eviniz gibi sürekli gittiğiniz yerlerde yer bildirimi yapmayın, mobil cihazlarınızdaki senkronizasyon ayarlarına dikkat edin, gereksiz izinler isteyen uygulamaları kurmayın. Ayrıca bir internet sitesine abone olduğunuzda da üyelik koşullarını ve gizlilik sözleşmelerini kontrol edin.
 
Uzmanlara göre; eğer stalklama durumu ileri seviyedeyse ve takıntı haline geldiyse psikolojik bozuklukların gidişatını etkileyebilir. Bazı sapkın davranış ve duygu durum bozuklukları olanlar daha fazla takipte kalmak ve takıntılı olduğu insanın ne yaptığını sürekli gözlemlemek amacıyla bu stalklamayı sürekli hale getirebilir. 
 
Bir zamanlar özel hayatın gizliliği diye bir şey vardı. İnternet ve sosyal medya çıktı, mertlik bozuldu. Ama asıl sorun bizlerde galiba, neden derseniz çünkü bir çoğumuz özel yaşamımıza ait bir çok şeyi bilerek ve isteyerek gözler önüne seriyor, tanıdık tanımadık herkesle paylaşıyoruz.
 
İlhan İLMENÖZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 744
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster