Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ALİ GALİP AKYILDIRIM

http://blog.milliyet.com.tr/aligalip

28 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
228
 

Sosyal Medya Fitne Kazanı Haline Gelmiş Gibi…

Sosyal Medya Fitne Kazanı Haline Gelmiş Gibi…
 

Dostlar biliyor musunuz, ben her geçen gün sosyal medyadan iğrenir oldum.

Sosyal medya da herkesin kendisine göre bir doğrusu var ve bunu kabul ettirmek için her yol deneniyor. “Allah’ını seversen paylaş, paylaşmayan bizden değil, paylaşmayan Müslüman değil, 10 bin bilmem ne duasını oku zengin ol falan filan”

“Hayırlı Cumalar” dilemek ise bir kısım sosyal medya müdavimlerinin olmazsa olmazı…

Ve hayatında eline tek bir kitap almamış insanların, sabah akşam Dostoyevski’den, Cemal Süreya’dan, Nazım Hikmet’ten “çakma” alıntılar yapmasından artık içime fenalıklar geliyor. Öyle bir hale gelmişiz ki herkes filozof olmuş, herkes bilim adamı olmuş, herkes bilge bir kişi olmuş.

Sosyal medya bir takım insanların kendisini inkâr ettiği, kendi gerçeğini sakladığı, çıkarı için bir yerlere mesaj yolladığı, “bizim de halimiz vaktimiz yerinedir”  mesajı vermek için yenilen bir lokma yemek görselinin paylaşılması aslın da yoksulun zengin görünme telaşından başka bir şey değildir.

Görgüsüzlüklerden, utandıran itiraflardan, utandıran cahilliklerden, küfürlerden, özellikle “amk” gibi cinsiyetçi küfürleri yorum diye kullananlardan, birisi ölse de güzel laflar paralasak diye akbabalar gibi bekleyenlerden artık midem bulanıyor.

Facebook’da, twitter’de, instagram ’da bir yorum yazmaya korkuyorum. Çünkü sizin gönderinizin altında, hiç tanımadığınız insanlar gırtlak gırtlağa birbirine küfür ederek kavga ediyorlar. Kendilerinde böyle bir hak görecek kadar şuursuz ve saygısızca davranıyorlar.

Zaman zaman twitter’de ki fotoğraf altı yorumlarına denk geliyorum. Birbirini hiç tanımayan, gerçek hayatta bir kez olsun karşılaşmamış insanların birbirlerine nasıl hakaretler yağdırdığını, özel hayatlara nasıl saldırdıklarını utanarak ve hayret ve dehşetle izliyorum bu arada ben de payıma düşen hakaretleri alıyorum.

Sosyal medya fikirlerin sergilendiği yer değil de küfürlerin paylaşıldığı yer haline gelmiş durumdadır.

Sosyal medya da cehalet öylesine ilerlemiş ki birisi bir fotoğrafın altına bir iftira yazıyor birileri de akbabalar gibi o fotoğrafa üşüşerek ve de küfürler ekleyerek paylaşıyorlar. “Düşünce firarda” desem yalan olmaz. Elinin altın da birçok arama motoru olmasına rağmen yayınladığı görselin ya da iri punto iftira yazılarının aslını araştırmadan “paylaş” butonuna dokunarak çok önemli bir iş yaptıklarını sanıyorlar.

Yalan yanlış haberleri kaynağını hiç sorgulamadan dolaşıma sokmak, iftiraları yaymak sıradan bir iş haline gelmiş.

Kısacası sosyal medya da manipülasyon, sanal linç, karalama, iftira kampanyaları gırla gidiyor ve cehalet hızla yayılıyor.

 

Gördüğüm şudur ki sosyal medya ancak bir kısım insanların kültürüne hitap ediyor. Diğerleri için küfür, hakaret, cehaletten başka bir şey değil. Fikre fikir ile cevap vermek bunlar için çok zor olduğundan dolayı en kolay tarz olan hakaret ve küfür ederek fikirlerle mücadele ediyorlar.

 Ali Galip AKYILDIRIM

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 311
Kayıt tarihi
: 28.07.14
 
 

1959'da doğdu. Sınıf Öğretmenliği okudu.1979'da Öğretmenlik görevine başladı. Hayatın; okumak, ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster