Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '16

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
192
 

Sosyal Medya hastalıkları

Sosyal Medya hastalıkları
 

Sosyal medya kullanımı, tüketim çılgınlığı açısından dünya tarihinde hatırı sayılır bir yer edinircesine ilerlemeye devam ediyor.
 
Sosyal medya üzerinde geçirilen zamanın artması, yeni insanlara erişme ve kullanım yaşlarının azalması günden güne artan bir grafik izliyor. Sosyal medya platformları kullanımlarının da birbirleri ile rekabeti ve kullanıcı tutma çılgınlığı da inanılmaz boyutlara ulaşıyor.
 
Sosyal medya hastalıkları denildiğinde belki abartı hissine kapılmış olabilirsiniz fakat bağımlılık ve bağımlılığı tetikleyen davranışlar sosyal medya kullanımının artması ile ortaya çıkabiliyor. Ülkemizde de toplumsal medya aktif kullanım yaşının 15’e düşmesi, en çok sosyal medya kullanan yaş aralığının 15-24 olması da ilerleyen yaşlarda toplumsal medya tesiri olarak tanımlanan bazı davranışsal etkenlerin erişkin bireylerde gözleneceğine işaret ediyor.
 
Hemen hemen her toplumda tv izlenme süreleri, trafikte radyo dinlenmesi gibi konular vakit zaman tartışılmıştır. TV izlemenin, zamanı etkili kullanma ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumlara yol açması uzmanlar tarafından dile getirilmiş ve cemiyet öncüleri tarafından da sık sık hatırlatılmıştır. Kitle iletişim araçlarının yerini sosyal medya platformlarının alması ile kitle mesajşim çalgılarına göre kat kat daha fazla kullanılan toplumsal medya platformlarının sebep olduğu hastalıklar ve negatif etkisinde bırakır ise kısmen gecikmeli olarak konuşulmaya başlandı.
 
Sosyal medya kullanımın artması, dile getirilmesi zorluk derecesi yüksek veya söylenmesi yadırganan bir çok mevzunun kolayca kendi tabanını oluşturmasını sağladı. Marka iletişimi şeklinde konularda asla bir vakit yapılamayan ölçümlemenin yapılabilmesi, gerçek zamanlı pazarlama örneklerinin tamamı ile uygulanabilmesi gibi birçok fayda toplumsal medya kullanımının artması ile mümkün oldu.
 
Kitlesel artış; pazarlama ve reklamcılık mevzularında dünya tarihinde hiç ilerlenmediği kadar hızlı ilerlemeye sebep oldu. Şüphesiz ki bu yararların toplumsal mesuliyet projelerinde de pozitif yönde tesirleri hiç beklenmediği ölçüde büyük bir artış gösterdi. Tüm bu faydalı kullanım istatistiklerinin ise belirli hastalıkları tetikleyeceği yada biz bilincinde olmadan gizli bir virüs benzer biçimde yayılacağı da kimsenin aklına gelmezdi.
 
Sosyal medya kullanımında bir çok mecraya üye olan kişi tüm platformlarda zaman geçirebilir ve bu platformlar üzerinde de istediği kadar zaman geçirmekte özgürdür. Fakat aynı kişinin belirli psikolojik rahatsızlıkların semptomlarına sahip olması durumunda sosyal medya kullanımın:
 
Korku ve Yetersizlik hissinin artması
Alışkanlıkların kontrol edilememesi
Beyin desenlerindeki bozulmalar
Bağımlılık dayanımının olumsuzlaşması
 
Gibi kişinin kendi kendine farkına varmasının çok zor olacağı konularda negatif etkiler yarattığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir
Missouri Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre ise facebook gibi platformların psikolojik davranışsal bozuklukların tespitinde ve iyileştirilmesinde de etkili olabileceği görüşü ortaya atılıyor.
 
2015 yılında yapılan araştırmaya göre sosyal mecralar üzerinde çok az fotoğraf paylaşan ve zamanını genellikle bilgi paylaşımı veya iletişim kurmak için geçiren kişilerin daha dost canlısı ve mental olarak daha güçlü kişiler olma olasılığının gücünden bahsedilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 378
Kayıt tarihi
: 20.07.16
 
 

Ahmet Kına, Namık Kemal Üniversitesi mezunu olup ilgi alanlarında ise sosyal medya, terapi, kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster