Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
346
 

Sosyal medya ve oyunları

Sosyal medya ve oyunları
 

Günümüz dünyasında herkesin hayatında yerini giderek sağlamlaştırarak adeta vazgeçilmez

bir kavram haline geldi adına “sosyal medya” denilen şey.

Peki, hayatımıza bu denli giren ve vazgeçilmez olan sosyal medya nedir?

Bu kavramı gerçek manada anlayabilmek adına öncelikli olarak “medya” kavramının ne olduğuna bakalım.

Medya, insanların olaylar ve diğer insanlarla kurmuş olduğu iletişim ortamının adıdır. Bu ortamda bu iletişimi sağlayan gazete, dergi, televizyon, internet gibi araçlardır.

Sosyal medyaise, kişinin üretmiş olduğu içeriği yayınladığı ve paylaştığı her türlü platformun genel bir adıdır.

Facebook, twitter ve başka sosyal ağları içerip devam eden bu trend, bireysel kullanımı aşıp küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için de tüketici kesimle doğrudan iletişim ve etkileşim kurmayı sağlayan büyük bir güç adeta.

Peki, klasik medya ile sosyal medya arasındaki fark nedir?

Sosyal medyanın klasik medyadan en farkı, adından da anlaşılacağı gibi, sosyal medyanın karşılıklı iletişime olanak tanımasıdır.

Sosyal medya, aradaki bu fark göz önüne alındığında, kişilerin birbirleriyle ve kurumlarla,  kurumların da kişilerle direkt olarak iletişim kurabildiği ve bunun sonucunda geri dönüş alabildiği bir platformdur başka bir deyişle.

Oysaki klasik medyada böyle bir imkân yoktur.

Sosyal medya bu yönüyle ele alındığında ve doğru bir şekilde kullanıldığında, günümüz koşullarında sahip olunan büyük bir nimet olarak önümüzde durmaktadır.

Fakat, sosyal medyada aksi yönde bir kullanım gerçekleştiğinde ise, kişinin bütün vaktini alabilecek ve kişiyi asıl yapması gereken işten alıkoyarak üretmesine engel olabilecek tehlikeli bir şeydir de.

Tüm bunlar dikkate alındığı vakit şu soruyu sormamak olmaz sanırım:

Sosyal medya ile sosyalleşmek mi, yoksa asosyalleşmek mi?

Eminim ki, bu sorunun cevabı paralelinde, her birimizin algı dünyasında farklı cevaplar oluşmasının yanında, genel olarak asosyalleşemeye doğru bir eğilim meydana gelecektir.

Neden mi?

Kişinin sahip olduğu vaktinin büyük bir kısmını internet ortamında –sosyal medyada- harcaması onu birçok şeyi yapmaktan alıkoyacaktır.

Sosyal medyada çokça zaman geçiren bir kişinin fırsat maliyetine bakacak olursak…

Örneğin; kitap, gazete, dergi ve benzeri şeyler okunmayacaktır…

Film izlenmeyecek…

Spor yapılmayacak…

Evde aile ve yakınlarıyla, sevdikleriyle ve benzeri birçok kişiyle sohbet edilmeyecektir…

Dışarıda arkadaşlarla, belki de sevgiliyle zaman geçirilmeyecektir…

Ve daha birçok şeyden vazgeçilecektir…

Çünkü, kişi zaten bir ekranı karşısına alarak oturmuş olduğu sandalyesinde, karşısında duran dünyada her uzağı kendisine yakın ettiğini düşünerekten sanal bir alemde gezintiye devam edecektir.

Ve bu kişilerin dünyası, hep bu olacaktır…

Bunun dışında çok da bir şey kalmayacaktır kişilerin kendisine…

Bu açıdan baktığımız vakit, sanal dünyada insanı sosyalleştiren şeyin aslında gerçek dünyada kişiyi asosyalleştirdiği gerçeği ortaya çıkacaktır.

Bir de zaman açısından olayı değerlendirdiğimizde, müptelası olunan bu şeyin değerini para ile ölçemediğimiz zamanı akıl almaz bir biçimde tükettiği sonucuna varılacaktır.

Bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük etken ise kişileri ekrana kilitleyen sosyal medya oyunlarıdır.

Kimisi için bir eğlence kaynağı olan bu oyunlar; kimisi için ise adeta bir işkence olabilmekte…

Bu sonuca ulaşmamdaki sebep ise birkaç gün önce sosyal medyanın belki de en popüler örneklerinden biri olan facebookta dostlarımdan birinin yazmış olduğu şu iletidir:

“Değerli arkadaşlar. Anlıyorum oyun oynamak istiyorsunuz, uygulamalara girmek istiyorsunuz, pokerde para kazanmak, inekten süt sağıp, maydanoz yetiştirmek ve belki de kocaman bir çiftlik sahibi olmak istiyorsunuz. Buraya kadar hürsünüz. Ama!

Bu uygulamalarınıza izin verirken arkadaşlara davet gönderme gibi bir şey var. Onu iptal edin, silin, yok arkadaşınız falan. Bu tür şeyler o kadar sıktı ki anlatamam. Bırakın bu oyuna arkadaş davet işlerini. Emin olun herkes şikâyetçi. An itibari ile bıkkınlık noktasındayım. Mümkünse oynamayın, sizin yerinize paylaşım yapan arkadaş davet eden şeylere izin vermeyin... Saygılar.”

Dikkatimi çeken ve haklı bulduğum bu yakarış beni hem gülümseten hem de düşündüren bir yakarış olmasıyla birlikte, beni böyle bir yazı yazmaya iten sebeplerden sadece biri…

Oysaki ciddi manada oturup düşündüğümüz vakit, ülkemiz insanının sosyal medya araçlarını ne denli yanlış kullandığı gözümüze çarpan ilk şey olacaktır.

Bu nedenledir ki, çağımızda kendini sosyalleştirdiğini düşünen fakat kendi bir o kadar asosyalleştiren bir nesil ile karşı karşıyayız.

Ve bizler bu dünyanın birer ferdi olarak, şapkalarımızı önümüze koyup içine düştüğümüz bu gafletten kendimizi kurtarmalı ve günümüz dünyasında mevcut bulunan nimetleri en doğru şekliyle kullanmalıyız…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1385
Kayıt tarihi
: 24.06.11
 
 

Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 8 Nisan 1987 doğumluyum ve Adana'da Seyhan ilçesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster