Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '20

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
44
 

SOSYAL MEDYANIN FAYDALARI

İletişim araçlarının mükemmel gelişimini ve sosyal medyanın hayatın bir parçası olmasını hep eleştiriyordum. Ama kimilerinin acı çektiğini, şiddete maruz kaldığını, yardıma ihtiyacı olduğunu eleştirdiğim bu internet ağıyla öğrendiğimi fark ettim. Mantıklı düşünmeye çalışan pek çok insan da bu ikileme düşüyor zaten. 
 
Duymadığımız seslere, görmediğimiz yoksulluklara, şahit olmadığımız acılara duyarsız varlıklarız biz insanlar. Duyularımızla algılamadığımız şeyler için sadece düşünerek harekete geçemiyoruz. Hatta ne acıdır ki gözümüzün önünde gerçekleşen olaylara bile tepkisiz kalabiliyoruz. Çünkü benciliz ve o kadar kendimize odaklıyız ki başka canlıları düşünerek keyfimizi kaçırmak istemiyoruz. 
 
Haberleşme ve başka insanların hayatlarına şahit olabilmek açısından çok faydalı aslında, sosyal medya. Bencilleşen ve duyarsızlaşan insanların bile görmezden gelemeyeceği kadar acı şeylerin varlığını öğrenmek hislerimizi uyandırıyor. Kör, sağır, dilsiz ve kalpsiz olarak yaşayamayacağımızı hatırlatıyor bize. İnsanın tek amacı gezip tozmak ve güzel kıyafetlerle kapak pozları vermek için para kazanmak olamaz. Ama stres altında saatlerce, günlerce çalışan zavallı insanların dinlenmeye ve eğlenmeye hakkı yok mu canım??? Var tabi de cılkını çıkarıp, kendi keyfinin kölesi olmasına da lüzum yok. Tacizi, tecavüzü uzaktan kınayanlardan kaç tanesi olaya şahit olduğunda can korkusundan müdahale etmeye cesaret gösterir? Sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalan çocukları annelerinin babalarının elinden alabiliyor muyuz? ‘Kimi kime şikayet edeceğiz, adalet mi var?’ diyenleri duyuyorum şimdi. Yapmayın ya sonuç aynı olacak diye kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayıp kafelerde kahvelerinizi yudumlayın. Sıkıldınız mı dedikodu yapın. Birinin pahalı çantası, öbürünün sürprizlerle dolu sevgilisi, başkasının şıkır şıkır elbisesi… Dedikoduya malzeme çok. 
 
Kimleri kınamak, kimleri takdir etmek, kimlere yardım etmek gerektiğini ayan beyan görüyoruz bu mecrada. Şimdi de ‘Orada gerçek kişiliğini yansıtmıyor insanlar; kimin dünya için gereksiz, kimin insanlara faydalı olduğuna sosyal medyadan karar veremezsin’ cilerin sesleri çınlıyor kulaklarımda. O zaman bu kadar duyarsız göstermeyin be kardeşim kendinizi. Yalandan da olsa duyarlıymış gibi davranın da sizi görenler gıpta edip duyarlılaşsın.
jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 129
Kayıt tarihi
: 13.06.15
 
 

Zorla değil ama, zorluklarla eğitilen ve bitti sanıldığında zorlukların yeni başladığı doktorluk ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster