Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
350
 

Sosyal medyayı çok iyi kullanan Türkiye, dünyada blog yazarlığının lideri olacak.

Sosyal medyayı çok iyi kullanan Türkiye, dünyada blog yazarlığının lideri olacak.
 

İnsan daktiloyla yazarken; bilgisayar icad edilmemişti daha. Ve gelecek, kim bilir hangi yeni yazı aletlerine şahitlik edecek


Amerika'nın ardından sosyal medyayı dünyada en iyi kullanan ikinci ülke olan Türkiye; eminim ki, blog yazarlığına da, yazarlarına da hızla sahip çıkacaktır.

Nereden mi biliyorum? Şuradan efendim. Dünyada şu ana kadar blog yazarlığının kesin olarak kabul gördüğü, gerçekten başarı sağladığı tek ülke; Amerika. Bu mantıkla hareket edersek, blog yazarlığının, dünyanın sosyal medya kulllanımında en başarılı ikinci ülkesinde de çok başarılı sonuçlara ulaşacağını iddia etmek, hiç de yabana atılır bir düşünce olmasa gerek. Başka söze gerek var mı? Sanmam.

Ama yine de ikna olmayanlar için, konu üzerinde düşünmeye, sohbet etmeye devam edelim.

Türkiye'de internet kullanımın artış hızı, mesela Avrupa Birliği ortalamasının çok çok üzerinde... Yani durumumuzu Avrupa üzerinden değerlendirdiğimizde de Amerika örneğiyle çok benzeşen sonuçlara ulaşırız.

Blog yazarları, yazılı medyada kimlerin alternatifidir okur açısından? Verdiğiniz cevabı duyamıyorum ama; gazetelerdeki köşe yazarlarının tabi ki dersem; düşünceme karşı çıkanınız olur mu acaba?

Peki Avrupa'da kağıt üzerine basılmış günlük gazete okuru en yüksek ikinci ülke hangisidir? dersem; kaçınızın aklına Türkiye cevabı belir. Evet, evet, gerçekten de durum böyle. Bana inanmayan, konu hakkında son dönemde yapılan bilimsel araştırmalara bi göz atsın.

Derdim tabi ki blog yazarlığı hakkında papatya falı açmak değil! Ancak, Avrupa ve Amerika'daki örnekleri de gözönüne aldığımızda, bu ülkenin blog yazarlığı açısından ne kadar parlak bir geleceğe sahip olduğu kendiliğinden ortaya çıkar.

Peki aranızda, yaşamının hiç olmazsa bir bölümünde, mesela lise yıllarında, günlük tutmayanınız var mı? Her ne kadar, o günlükleri, yanlız kendimiz okumuş olsak da! blog yazmak da internet üzerinden bir nevi günlük tutmak değil mi? Öyleyse on yıllardır günlük tutan kuşaklardan oluşan bir toplumun, Türk Milletinin dünyanın en iyi blog yazarlarını çıkaracak potansiyel ve yaratıcılığa sahip olduğunu düşünmenin; ne yanı akla aykırı olabilir ki? Yaaa!... Şimdi duydum cevabınızı!... Bence de öyle; bence de!

Dünyanın belki de en duygusal insanları olan bizler de beceremeyeceksek blog yazmayı; hadi söyleyin bakalım; kim daha iyi yazabilir miş ki bizden daha iyi internet güncelerini?

Dünya Edebiyatı'nın en büyük romancılarını çıkarmış olsalar da, günlük yaşamı anlatmayı, yaşam hakkında içten bir dille sohbet etmeyi; Ruslar da asla bizim kadar beceremezler.

İngiltere, en iyi şair ve deneme yazarlarının ülkesi olsa da; edebiyatta yeni yazı dalları icad edecek kadar ileri düzeye ulaşmış Fransızlar da bizim kadar iyi blog yazmayı beceremezler, beceremeyecekler. Ben görür müyüm bilmiyorum ama; bu sözlerimin gerçekleştiğini, ömrü olan herkes görecek.

Latin Amerika ülkeleri, Akdeniz insanının en iyi örneklerini veren İtalya ve İspanya; bizim kadar olmasa da, blog yazarlığı potansiyeli en yüksek ülkeler...

Her neyse canım! El alemden bize ne; değil mi!

Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanan Türkiye; blog yazarlığının en iyi örneklerini çıkarmayı da elbette başaracaktır. Hem de çok yakın bir gelecekte...

Bu ülke insanının bir tek şeye ihtiyacı var çünkü. Kendi gerçeğine, kişisel ve ulusal potansiyellerine, duygu ve düşünce rezervlerine sonuna kadar inanmak.

Türkiye, çok yakında, dünyada blog yazarlığının lideri olacak. İşte hepsi o kadar!

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cem Bey, merhaba. Yazınız moral oldu bize. Elinize ve emeğinize sağlık. Selam ve dua ile.

Dr Lokman Doğruöz 
 28.12.2013 11:52
 

Cem Bey, Türkiye kendi gerçekliğinin farkına vardığında, bırak blog yazarlığında lider olmayı, insanlığın eşiğinde zorlandığı beklenen toplumsal ve küresel değişimin önderi de olacaktır. Yazınıza iliştirdiğim bu yorum şimdilik bir önsezidir; ama aynı zamanda yarına ilişkin de tarihi bir not. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar…

Rıza Üsküdar 
 28.12.2013 11:49
 

Yazdıklarınıza katılıyorum ancak profesyonelce yönetilen ve blogerlerın elemeyle seçildiği bağımsız bir blog sitesi gerek...

Kadri KANPAK 
 28.12.2013 9:29
 

Öyleyse, Blog'dan ayrılmayalım. Benim, Bir kaç öğrencim, Kıbrıs'taki yerel gazetelerin editörü. Sürekli yazın hocam, gönderin diyorlar. Bir ara yazardım. 2011 DE BURASINI KEŞFETTİM, ÇOK DA MEMNUNUM. Kısmet,bakalım, KİM GÖRÜR BU YAZDIKLARINIZI? HAYIRLI YILLAR. ADADAN SELAMLAR.

Göksel47 
 27.12.2013 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1317
Toplam yorum
: 3584
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1680
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster