Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
2859
 

Sosyal yenilik başarı örnekleri 3: Yerel Proje Yarışmaları

Sosyal yenilik başarı örnekleri 3:  Yerel Proje Yarışmaları
 

Sosyal alanda yenilik nasıl üretilir? Sosyal problemlere çözüm modelleri neler olabilir? Sivil toplum kuruluşlarımız yeniliklere nasıl imza atabilirler? Kurumlarımız 21. yüzyılı yakalama adına nasıl atılım yapabilirler? Sosyal organizasyonlarımız nasıl çağa ve değişime ayak uydurabilirler?

Bu konularda iyi örnekleri ve etkin başarı modellerini masaya yatırmak amacıyla bu köşede Sosyal Yenilik Başarı Örnekleri yazı dizisi devam ediyor. Bu yazı dizisinde Türkiye'den ve dünyadan umut vadeden sosyal yenilik vakalarını okuyacaksınız.

Üçüncü bölümde başarıyı teşvik etmek için düzenlenen proje yarışmalarına yer vereceğiz.

Sosyal yenilikte gençlerin ve kadınların rolü çok önemli yer tutuyor.

Gençlerin ve kadınların aktif katılımını teşvik eden projeler ve proje yarışmaları, toplumsal alanda epk çok iyileşmeye ve sosyal yeniliğe kapı arayabiliyor.

Bu makalede bunun üç örneği yer alıyor:

Örnek vakalarımız bu kez Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana'dan.

Sosyal Problem: Atalet, insan kaynaklarının etkin kullanılamaması, işsizlik

Sosyal yenilik: Katılımı teşvik eden proje yarışmaları

Sosyal çözüm modeli: Belediye, yerel örgütler, Sivil Toplum, Endüstri İşbirliği

Kritik başarı faktörleri: Kadına öncelik, sistemli işbirliği, gençlerin önünü açmak, motivasyon sağlamak, başarıyı ödüllendirmek, teşvik mekanizmaları kurmak, endüstri ve belediye desteğini almak.

VAKA 1: GAZİANTEP BELEDİYESİNDEN KADIN PERSONELE ÖZEL TEŞVİK VE ÖDÜL

Güzelbey: Kadınlar hayatın her alanında etkin rol üstleniyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, belediyede çalışan kadın personele bakır işlemeciliği ürünü şekerlik hediye etti.

Bayanların hayatın her alanında etkin rol üstendiğini belirten Güzelbey, kadınların büyük başarılara imza attığını söyledi.

Yurtdışında bulunduğu için belediye bünyesinde çalışan kadın personelin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü geçikmeli olarak kutlayan Güzelbey, kadınların her alanda söz sahibi olmaya başladığını söyledi.

Dünyada bayanların bir çok alanda etkin görevler üstlenerek, ülkelerini çok güzel noktalara taşıdığını belirten Güzelbey, göreve geldiği günden beri çalışmalarını ekip ruhuyla yürüttüğünü, kadın–erkek ayrımı yapmadan tüm çalışanlarının fikirlerine önem verdiğini kaydetti.

Halka daha iyi hizmet götürebilmek için, çalışanların tümünün yönetime katılmasına gayret gösterdiğini ifade eden Güzelbey, “Belediyenin tüm birimlerinde çalışan personelim, halka kaliteli hizmet sunabilmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Bir milyon nüfuslu bir kentin idaresini üstlenmek oldukça ağır bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor.” dedi.

Daha sonra, Güzelbey, belediyenin çeşitli birimlerinde görev yapan bayan personele Gaziantep’e ait geleneksel bakır işlemeciliği ürünü şekerlik hediye etti.


VAKA 2: KAHRAMANMARAŞTA BAŞARILI GENÇLERE İŞ DÜNYASINDAN ÖDÜL

"Başarılı gençler daima örnek olmalı"

Kahramanmaraş Kişisel Gelişim ve Sinerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Koç, dernek olarak toplumun gelişimine pozitif katkı sağlayan gençleri belirlediklerini ifade ederek, 2004 yılının en başarılı gençlerini yarın ticaret ve sanayi odasında düzenleyecekleri kokteylle ödüllendireceklerini söyledi.

Kahramanmaraş’ın tarihinde yer alan bir çok isimsiz kahraman gibi, günümüzde de çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan, çeşitli alanlarda çalışan bir çok isimsiz kahramanların bulunduğuna dikkat çeken Koç, bu kahramanların bulundukları yerlerde, birçok engele rağmen ellerinden gelenin fazlasını yaparak; ekonomiye ve halka büyük katkılar sağladıklarını kaydetti.

VAKA 3: TÜBİTAK VE ÜSAM ADANA'DA ARGE KÜLTÜRÜ YAYMAK İÇİN PROJE YARIŞMASI BAŞLATTI

ÜSAM Proje Öneri Yarışması düzenledi

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Adana Üniversite–Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ÜSAM) tarafından, bölge sanayisine yönelik Araştırma Geliştirme (AR–GE) kültürünü yaymak ve teşvik amacıyla ‘’proje öneri’’ yarışması düzenlendi.

ÜSAM yetkililerinden alınan bilgiye göre, yarışmanın hedeflerinin yeni ürün tasarımı, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi, üretimle ilgili olarak yeni bir teknik veya teknolojinin geliştirilmesi olduğu belirtildi. Proje konularının ise otomotiv ve metal imalat, yazılım otomasyon, tekstil ve gıda sektörlerinden oluşacağı ifade edildi.

Yarışmaya bölge sanayisinde çalışanlar ile üniversite öğretim elemanlarının da katılabileceği, önerilen projenin, sanayide uygulanabilirlik ve ekonomik katkısının olması, sanayide kullanılan teknolojiye yenilik getirmesi ve kullanılan teknolojinin gelişmesine katkı sağlaması gerektiği kaydedildi.

Yarışmada dereceye giren sanayicilere, öğretim elemanlarına ve öğrencilere başarı belgeleri ile birlikte ÜSAM Yönetim Kurulu tarafından birinciye 1 milyar, ikinciye 750 milyon, üçüncüye ise 500 milyon lira tutarında para ödülü verileceği bildirildi. Yarışmaya katılmak isteyenlerin projelerini 30 Kasım 2004 tarihine kadar ÜSAM’a ulaştırmaları gerektiği de belirtildi.

SON ANALİZ:

Görüldüğü üzere, Türkiye'mizde gençleri ve kadınları teşvik eden sivil toplum oluşumları ve ödüllendirme mekanizmaları giderek artıyor. Bu atılımların sayısının çoğalması lazım.

Bunun için yerel belediyeler, sivil toplum kuruluşları, yerel sanayi kuruluşları ve üniversiteler bir araya gelmeli ve proje yarışmaları düzenlemeliler.

Kadın emeğini değerlendirme,
Gençlere meslek edindirme,
Teknoparklar kurma,
ARGE projeleri başlatma,
İnkübatörler oluşturma,
Melek sermayesi ile girişimciliği destekleme,
Sürekli eğitim ve gelişim merkezleri açma,
Yaşam boyu eğitimi destekleme
gibi yerel girişimler yerel kalkınmada çok kritik bir role sahip.

Bunların başlatılabilmesi için de üniversite-endüstri-sivil toplum ve belediye işbirliği şart.

Her bir proje çok değerli bir tohum gibi. Uygun ortamda sulanır, desteklenir ve yeşerirse, yakın gelecekte Osmanlı çınarı gibi meyve verdiği görülecektir.

AB'ye girmeye hazırlandığımız şu süreçte bu projelere sahip çıkarsak bu projeler bizi zaten Avrupa standartlarına ulaştıracak.

Haydi Türkiyem, ileri!

Moralinizi bozmayın. Olumsuzluklardan etkilenmeyin.

Türkiyemiz hızla ilerliyor ve ilerlemeye devam edecek!

Türkiyemiz markalaşma, eğitim, insana yatırım, yerel kalkınma, ARGE, bilim, sivil toplum ile şaha kalkacak ve dünya ülkeleri içinde çok yakında yerimizi alacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2473
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster