Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
851
 

Sosyalizmi savunanlara bir sorum var?

Sosyalizmi savunanlara bir sorum var?
 

Bu konuda Milliyet Blog’da SOSYALİZM NEDEN DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE HALKIN ADALET VE ZENGİNLİĞİNİ SAĞLAYAMADI diye aha uzun ve detaylı bir yazım var ama burada özet olarak soruyorum. İkinci Dünya Savaşının bitmesinden itibaren Almanya Batı ve Doğu olarak 2 Ağustos 1945 ve 9 Kasım 1990 arasında toplam 45 yıl ayrı ülkeler olarak kaldı, Kore ise 1945ten beri Kuzey ve Güney olarak tam 67 yıldır hala ayrı ülke. Batı Almanya ve Güney Kore serbest piyasa rejimi ile yönetilirken Doğu Almanya Sovyetlere bağlı Komünist rejimle yönetilmiş Kuzey Kore’de hala komünist rejimle yönetiliyor. Batı ve Doğu Alman halkları aynı dil, kültür ve coğrafyaya sahip Güney ve Kuzey Kore halkları da aynı dil , kültüre ve coğrafyaya sahip olmalarına rağmen kişi başına düşen gelirlerde Doğu ile Batı Almanya ve Kuzey ile Güney Kore arasında derin bir uçurum açılmış olduğu aşağıdaki tabloda açıkça görülüyor. Mademki Kapitalist ekonomi düzeni halkı sömüren ve fakirleştiren bir rejimdir, Sosyalist sistem ise halkın zenginliği ve adaleti için en iyi sistemdir, bu kişi başına düşen gelir farkı nasıl izah edilebilir?

Sakın kendiniz de inanmadığınız Batı Almanya Doğu Almanya’yı , Güney Kore Kuzey Kore’yi sömürdüğü için diye izahat getirmeyin, varsa daha inandırıcı bir açıklamada bulunun. Bırakın Kapitalizmin ne kadar kötü bir rejim olduğunu anlatmayı, burda sorduğum soruya spesifik olarak cevap verin.

Rasih Bensan 11 Kasım 2012 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kapitalizm sosyalizme göre daha başarılıdır, çünkü 100 kişinin yaşadığı bir ülke hayal edelim. Bu ülkede 10 kişinin çalıştığı tek bir fabrika olsun. Bu fabrikayı yabancı yatırımcılara satalım. Elde ettiğimiz parayla 10 kişinin çalıştığı yeni bir fabrika daha kuralım. Elimizde şu an 2 fabrika ve 20 çalışan var. Bunu da satıp yeni bir fabrika daha kuralım. Etti 3 fabrika ve 30 çalışan. Böyle böyle fabrikalar giderek artar ve çalışabilecek yaşta olan herkese iş bulunabilir teorik olarak. İstihdam oranı arttıkça da arz talep mekanizması sonucu işçi ücretleri artar. Sosyalizmde ise, ya elimizdeki tek fabrikanın kârlarıyla çok yavaş bir tempoda yeni fabrikalar kurarız, ya da 10 kişilik fabrikada 50 işçi istihdam ederek hem çok düşük ücretler veririz, hem de fabrikayı zarar ettirerek ve yeni fabrikalar kuracak sermayeyi bulamayız.

Sengün Derkunt 
 17.11.2012 2:28
Cevap :
Sorun tam olarak bu değil ama gene de katkınız için teşekkür ederim  17.11.2012 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2240
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster