Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '21

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
6
 

Sosyolog - Sosyoloji

Sosyolog - Sosyoloji

 

“Bu uzaylı kelimesi sizlere mahsus bir şey! Uzaylı olan asıl sizsiniz. Ya da biziz. Eğer uzay yukarılarsa, yıldızlarsa, galaksilerse! Peki, dünya nerededir ve nedir?”

Toygar Ateş:

“Ben sosyolog ’um. Biz toplum bilimini inceleyenlerdeniz. Toplum bilimi ya da sosyoloji toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci yani; sosyolog denir. Sosyolojiyi ezberlediğimiz şekilde şöyle tanımlarız:

“İnsanların toplumsal yaşamının koşullarını ve şekillerini, toplumun yapısal ve işlevsel bileşimini, toplumsal kurumların tarihî gelişimini ve şimdiki durumlarını sistematik olarak inceleyen ve tanımlayan bilim; toplumbilim...

Bunları her yerde okuyabilir, edinebilirsiniz.”

“Doğru bunu yaptık zaten!”

“Şimdi ben sizleri yani toplum bilimini incelediğim zaman bizim normlarımızda olmadığınızı görüyorum. Sizler kimsiniz? Bizler niye sizleri bilmiyoruz!” Selim Yalçın:

“Bizler; ilk aşağı indiğimiz andan itibaren bizlere bir şekilde ya sihirle ya da sanrı görmemizi sağlayarak bir şeyler anlatmaya çalıştığınızı biliyoruz. Korkularımızı, şaşkınlıklarımızı, zaaflarımızı has anlamda ise duygularımızı akıl oyunlarımızı ölçmek için birçok şey yaptınız. Bunları belli bir sebeple yapmış olmalısınız. Yerin altında böyle bir yaşam sürülüyorsa, bizlerin üstün olarak, bizlerden farklı olarak nitelendirdiğimiz uzaylılar da değilseniz bunun mümkün olması için somut bir şeylerin bizlerde olması gerekiyor. Biz onun için sizin biraz önce anlayamadığınız mantık kelimesinin içeriğine takılmış vaziyetteyiz. Öyle olmalı da bizler rüya ve hayal âlemi değil de elle tutulur, tespit edilir öge-lerle hareket ederiz. Burada somut değil soyut bir âlemin içinde olduğumuzu ben şahsım adına düşünüyorum. Bir şey daha söylemek istiyorum. Bir Show dünyasının içindeymişim gibi geliyor bana.”

 

NAZAN ŞARA ŞATANA – TAŞLAR – KIYAMET – KİTABINDAN…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1725
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4550
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster