Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1569
 

Sosyolojiye bu kadar ihtiyaç varken neden bu ilgisizlik? sosyologlar istihdam bekliyor !

Sosyolojiye bu kadar ihtiyaç varken neden bu ilgisizlik? sosyologlar istihdam bekliyor !
 

Toplumsal bilim ya da sosyoloji  toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır...

Marx , Durkheim , Weber , Tönnies , Faucalt , Dilthey , Simmel , Comte , Parsons gibi fikir babaları ; Ahlak Sosyolojisi , Aile Sosyolojisi , Kır Sosyolojisi , Kent Sosyolojisi , Din Sosyolojisi , Hukuk Sosyolojisi , İktisat Sosyolojisi , Beden Sosyolojisi , Bilgi Sosyolojisi , Kültür Sosyolojisi , Siyaset Sosyolojisi gibi bir çok dalı vardır.. Cemil Meriç , Şerif Mardin , Nilüfer Göle , Niyazi Berkes , Erol Güngör , Hilmi Ziya Ülken gibi bir çok Türk sosyologumuz da mevcuttur..

Bu klişe bölümleri anlattıktan sonra gelelim esas meseleye..

Sosyoloji dediğin şey insanın her şeyini inceler.. Kültüründen dinine kadar.. Ailesinden kendisine kadar.. Psikolojisinden fizyolojisine kadar.. Ya hem geniştir hem dar.. Hem kolay anlaşılır hem zor.. Öyle her aklına esenin yapabileceği ; her okuyanın ağzına alabileceği basit bir terim değildir Sosyoloji..

Kökünün sosyo oluşundan fırsat bulup her sosyal konuda Sosyolojiyi göreve çağırmak , kullanmak da cahilliğin bir göstergesidir..Hatta sosyolojinin konusu olarak görülen şeylerin çözümünde sosyolog sıfatındaki insanların göreve getirilmemesi de aynı bir trajedidir..

4 yıl boyunca bütün toplum bilimcileri inceleyen , sahaya inen , gözlem yapan , her türlü insani davranışı kendine sorun edinen Sosyoloji bölümü mezunlarının şu halde olmaları ; POTANSİYEL İŞSİZ gözüyle görülmeleri de toplumsal bir sorundur.. Hani sosyolojiye konu olacak türden.. Yani bölümünü okuduğun bilime malzeme olmak..?!

İlahiyat mezunlarının alımının patlama yaptığı bir dönemdeyiz.. Dinimizi öğrenmek elbette bir tür ihtiyaç.. Ama kendi toplumunu , yaşantısını , geleneğini göreneği bilmeyen bir toplumun ya da insanın yalnızca dini bilgi öğrenmesi boşunadır..

Başbakanın bile ağzına sakız olan ve sürekli göreve çağırdığı Sosyologlar şimdi onlara ihtiyaç duyan devlet büyüklerinden kadro bekliyor , istihdam bekliyor..

Filmlere konu olan olaylara , haksızlara sahne olan bir ülkede en büyük ihtiyaç ve çözüm Toplum bilimciler yani sosyologlardır..

Böyle Sosyolojiye ihtiyacın 'acil' olduğu bir ülke de bu kadar ilgisizlik skandaldır , suçtur..

Bir kez daha yazmak gerekirse işin özü :

SOSYOLOGLAR İSTİHDAM BEKLİYOR !

SOSYOLOGLAR HAK ETTİKLERİ GÜVENCEYİ İSTİYOR !

Sosyoloji yoksa sağlıklı bir toplum da yoktur.. !

Görüyoruz ki zaten öyle bir toplum yok..

Böyle bir ortamda yorum sizin ne diyelim..

koldasanil@gmail.com

twitter.com/anilkoldas

facebook.com/anilkoldas

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Anıl Kardeşim, mühendis ve ist. ünde sosyolojisi olarak takip ettiğim kadarı iel ilgili bakanlık oldukça sosyolog isthdam edeceğini duyum aldım, duydum amma onları mahallelerde çalıştıracaklarken aile danışmanlığı yaptıracaklar ve dayak yiyen kadınlara evine git kocan senin erindir diyecekler. Ayrıca unuttun sanırım Cahit Tanyol, Mübeccel kıray, Ziya Gökalp, Prens sebahattini ve Emre kongar hocayı da listene eklemek gerekir. Umit ederim ki sesini duyan olur sesin duyulur. selam ve sevgi ile.

Nizamettin BİBER 
 01.08.2013 11:34
 

Anıl Bey çok yerinde yorumlarda bunlar.Az bile.Peki,anlayan çıkacak mı dersiniz?'İstikrar' dayatması ile yola devam eden AKParti ne yazık ki bir kaç yerde daha okudum sosyologlar için oldukça vurdum duymaz.Sanırım yasak savmak anlamında her yıl 5-10 belki de 100 sosyoloji mezunu işe alınıyor. Onların da ne gibi torpiller yanında bazı mesleklerde ki soruların yayınlanmaya başlamasına da bakarak,kim bilir kılı kırk yararcasına kaç sorudan sonra göreve atandıkları ise karanlık.MB'tan Zeki Kara adlı bir arkadaşımızın duyarlılıkları da önemli.Ne ki yazdığınız gibi Türkiye gibi çok karmaşık toplumsal örüntüler içerisinde olan ve çağdaşlaşmak için çırpınılan(ki terörizm dayatması da Feodalite'den kurtulmak için seçilen bir başkaldırı değil midir?)bir ülkede sosyologları görmemek suç sayılmalı bence de.Yük.L.mezunu bir sosyologum. Ayrıca Fenerbahçeli'yim. Emekli yönetmenim ben de topluma hizmet için ilgi bekliyorum desem, genç toplum bilimciler ile AK Parti yetkilileri bana kızmazlar değil mi?

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 01.08.2013 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3609
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster