Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '15

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
480
 

Sovyet pop kraliçesi Alla Pugacheva

Sovyet pop kraliçesi Alla Pugacheva
 

Alla Pugacheva


Türkiye’nin Ajda’sı varsa Rusya’nın da Alla’sı var diyerek Alla Pugacheva’nın kim olduğuna dair bir girizgâh yapayım dedim. Bugün 66 yaşında olan Alla, Sovyetler Birliği ve Rusya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük divası. Defalarca kez devlet nişanıyla ödüllendirilmiş, demir perde zamanından günümüze Doğu Almanya’dan Orta Asya’ya kadar bir alanda hüküm sürmüş. Komünist Rusya fobisiyle Türkiye, Sovyetlerde üretilen müzikten ve Alla’dan habersiz kalmış. Mezzosopranoluğunun yanı sıra sahnedeki devleşen performansıyla müzikle ilgilenen herkesin kulak kabartması gereken bir kişilik.

Sovyet döneminde insanlar için bir mutluluk ve esin kaynağı olan Pugacheva’nın repertuarı tipik aşk şarkılarının ötesinde yaşamın her alanına dokunur. Eserleri arasında belki de en bilineni olan Million Alyh Roz (Milyon tane kırmızı gül) da Gürcü bir ressamın bir Fransız aktrisine karşı duyduğu aşkına karşılık alabilmek için önüne bir milyon gül sermesini ve hüsrana uğramasını konu eder. 1983 senesinden…

https://www.youtube.com/watch?v=CAGlI_2vQpg

Türkiye’de de alışık olduğumuz albüm tanıtımı için yapılan filmlerden olan 1978 yapımı Jenshina Kotoroya Poyot (Şarkı Söyleyen Kadın) açılışında bir klip çekiminde söylediği Pesenka Pro Menya (Hakkımdaki Şarkı)’da hayatı herkes gibi hem acılarla hem de mutluluklarla yaşadığını anlatır.

https://www.youtube.com/watch?v=SImXweo2EDc

Sanatçı yetmişlerin ikinci yarısında Avrupa’da gittikçe güçlenen Euro-disco stilini Rusya’ya taşıyan ilk sanatçı olarak bu türde de rakipsizliğini korumuş. Polonya’da 1979 yılında bir müzik festivalinden Prosto (Basit) adlı şarkının canlı performansı ve şarkı söylerken kendinden geçen bir Alla.

https://www.youtube.com/watch?v=1Aj2dEMkUzY

 

Sinan As / PopKedi.Com / Ekim 2015

Yazının Orijinali:

http://www.popkedi.com/sinan-as/sovyet-pop-kralicesi-alla-pugacheva
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 01.10.15
 
 

Popüler müzik ve magazine kedi takibi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster