Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '19

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
44
 

Soybağının Reddi Davası

Soybağı nedir? Soybağı davası nasıl açılır? Soybağı davasının şartları nelerdir? Soybağı; çocuk ile ana ve baba arasındaki kan bağı anlamına gelir. Çocuk ile ana arasındaki soybağı doğum ile kurulur. Çocuk ile baba arasındaki soybağı ise; ana ile evlilik, tanıma ve mahkeme kararı ile kurulur. Mahkeme kararı ile soybağının kurulması, babalık davası ile mümkündür; babalık davasının şartlarına daha önceki yazımızda değinmiştik. Bu yazıda kurulu olan soybağının ortadan kaldırılması konusuna değineceğiz. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanun’a göre; “evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak en fazla 300 gün içinde doğan çocuğun babası kocadır,” bu duruma babalık karinesi denilir. Soybağının reddi davası babalık karinesini ortadan kaldırmak için açılan davadır.
 
Soybağının Reddi Davasını Kimler Açabilir?
Soybağının reddi davasını koca açabileceği gibi çocuk da açabilir. Dava açma süresinin dolmasından önce kocanın ölmesi durumunda mirasçıları açabileceği gibi gaipliğine karar verilmesi veya ayırt etme gücünü kaybetmesi durumunda; kocanın altsoyu, annesi, babası ve baba olduğunu iddia eden kişi de bu davayı açabilir.
 
Soybağının Reddi Davasında Davalı Kimdir?
Soybağının reddi davasını baba açmışsa davalı, ana ve çocuktur. Ana ve çocuk arasında zorunlu dava arkadaşlığı bulunmaktadır. Davalı olarak her ikisi de yazılmalıdır. Soybağının reddi davasını çocuk açmış ise davalı ana ve babadır. Ana ve baba arasında da zorunlu dava arkadaşlığı bulunmaktadır.
 
Soybağının Reddi Davasında İspat Nasıl Olur?
Çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüş ise davacı; ana ile cinsel ilişkinin imkansızlığını ya da çocuğun baba ile kurulan cinsel ilişkiden olma ihtimalinin imkansızlığını ispatlamalıdır. Örneğin; çocuğun ana rahmine düştüğü dönemde babanın cezaevinde olması ya da kısır olması gibi.
Evlenmeden önce ana rahmine düşmüşse davacı; çocuğun evlilikten itibaren 180 gün geçmeden doğduğunu belirtebilir. Bu durumda sadece evlilik tarihi ve çocuğun doğum tarihi ispat için yeterlidir.
Ana ile babanın ayrı yaşadığı sırada çocuk ana rahmine düşmüşse davacı; fiilen ayrı yaşadıkları dönemde çocuğun ana rahmine düştüğünü ispatlamalıdır.
 
Soybağının Reddi Davalarında DNA Testi
Soybağına ilişkin davalar kamu düzenini ilgilendirdiği için hakim maddi olguları resen araştıracaktır. Taraflar talep etmese dahi hakim DNA testi yapılmasını isteyebilir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre; taraflar DNA testi talep edildiği takdirde DNA testini yaptırmak zorundadır. DNA testi yaptırmaktan imtina eden tarafın aleyhine karar verilir.
 
Soybağının Reddi Davası Zamanaşımı
Soybağının reddi davasında hak düşürücü süre söz konusudur. Hak düşürücü süre taraflar ileri sürmese dahi hakim tarafından kendiliğinden ve davanın her aşamasında dikkate alınır.
 
Koca, davayı, doğumu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sırada başka bir erkek ile cinsel ilişkide bulunduğunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde açmak zorundadır. Anayasa Mahkemesi “her halde doğumdan itibaren 5 yıl” ibaresini kişilik haklarını zedeler nitelikte bulduğu için iptal etmiştir.
 
Çocuk henüz ergin değilse, kayyım atanmalı, kayyım atama kararının kendisine tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde dava açmalıdır. Çocuk erginse, ergin olduğu tarihten itibaren 1 yıl içinde dava açmak zorundadır.
 
Diğer ilgililer ve çocuğun babası olduğunu iddia eden kişi ise, kocanın ölümünü, sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmelerinden itibaren 1 yıl içinde açmalıdır.
 
Gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, bir yıllık süre bu sebebin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar.
 
Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
 
Avukat Dilber KOYUNCU
 
Celal ÖDEMİŞ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 08.09.18
 
 

Av. Dilber Koyuncu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster