Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '13

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
117
 

Soykırım ve Katliamlar - Libya

Soykırım ve Katliamlar - Libya
 

Yer : Libya

Tarih : 2011

Fail : Fransa ve ABD

Ölü Sayısı: 50 Bin

"Arap Baharı" sürecinin önemli ayaklarından biri olan Libya'da, Kaddafi'yi ele geçirme bahanesiyle gerekli müdahale zemini hazırlanmış ve Fransa' nın öncülüğünde Libya'ya askeri müdahale gerçekleştirilmiştir. Ancak müdahale için Fransa'nın tutumu ve gerçekleştirilen hava saldırılarıyla sivillerin öldürülmesi tepkilere neden olurken, bu müdahalenin altında Avrupa kıtasının içinde olduğu ekonomik sıkıntıların olduğu aşikardır. Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Ulusal Geçiş Konseyi ile yapılan anlaşmalarla Libya'nın zenginliklerinin sorunsuz bir şekilde Avrupa'ya akışının sağlanacak olması da bu iddiaları kuvvetlendirmiştir. Dünyanın en büyük 9. petrol rezervine sahip Libya'nın doğalgaz rezervlerindeki önemi de gözönüne alındığında, Avrupanın içinde bulunduğu darboğazdan çıkışı için eski sömürge bölgelerine  döndüğü ve bu uğurda " insani müdahale" bahanesiyle gerçekleşen katliamları meşrulaştırdığı dikkat çekmektedir.

Yaklaşık 50 bin insanın hayatına mal olan iç savaş ve BM müdahalesinin, isyanların sadece petrol kaynakları ve Avrupalı yatırımcıları tehdit etmesi endişesi içinde gerçekleşmesi ise Batının kalkınması için her yolun mubah olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Asıl ironik olan Libya'nın BM güçlerince işgalinden önce, daha düne kadar bir diktatör olmasına karşın Batı tarafından saraylarda ağırlanan, hatta bazı devlet başkanlarının ellerini öptüğü Kaddafi'nin birden dünya barışı için tehdit olarak gösterilmesidir. Kaddafi'nin kendi halkına zarar vermesi yadsınmadan burada fikir babası olduğu " tek Afrika para birimi, tek askeri güç ve tek pasaport" düşüncesinden dolayı küresel güçlerce birden dünya barışına tehdit olarak lanse edildi ve düğmeye basıldı.              

Churchill'in "bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir" sözünün etkisinin hala devam etmesi üzüntü vericidir. Libya, AB için enerji kaynağı anlamına gelmekte ve bu nedenle de binlerce insanının kanını dökülmesi meşru bir harekettir.

Özetle batının, insani yardımdan anladığı sömürü ve katliamlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"YA ben ya el-kaide" diyen kaddafiye tarih bir gün hakkını verecektir. Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 28.09.2013 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 10.05.11
 
 

Genç Memur Sen Kırıkkale İl Başkanı. Enerji Bir- Sen Kırıkkale Şube Başkan Yardımcısı. Tüm İktisa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster