Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1050
 

Soykırım yasası çıkarma sırası Almanya’da…

Soykırım yasası çıkarma sırası Almanya’da…
 

Bir soru ile başlayalım. Batının gözünde Türkiye nedir? Bizi seviyorlar mı? Saygı duyuyorlar mı?

Bu sorulara kendimizi kandırmadan, dürüst bir şekilde cevap verelim.  

Gerçi “cevap verelim” diyoruz da verebiliyor muyuz? Buna yüreğimiz yetiyor mu?

Bu sorulara yüreğimizin dürüst olan bölümü ile(eğer hala varsa) bir cevap vermeye kalkarsak, durumumuzun pekte hoş olmadığını göreceğiz. Mevcut iktidar sayesinde cumhuriyetin başlangıcından beri oluşturulan tutarlı ve güvenilir dış politikamız yerle bir edildi. Kararlı, güçlü, güvenilir bir devlet imajı gitti, yerine hazan yaprağı gibi sallanan, efendilerinin her sözü ile yön değiştiren bir dış politika geldi.

Bu sayede de batı, uzun yıllardır saklamak zorunda kaldığı dişlerini yeniden göstermeye başladı. Ermeni soykırım yasası bu rezil ağızlardan akan salyadır.

Peki adamlar haksız mı? Ne yazık ki çok da haksız değiller. Her yıl ABD senatosuna gelen ve binbir tavizle durdurulan ermeni soy kırım yasasına gerçek tepki konulsa, ciddi yaptırıma gidilse her yıl aynı komedi oynanmazdı. İsviçre, Ermeni soy kırımına ceza yasası çıkardığında, atarken mangalda kül bırakmamak yerine ağzımızdan çıkanı yerine getirsek, onlarla olan ilişkilerimizi masaya yatırsaydık, ne Fransa nede bu gün diğer batı devletleri böyle bir şeyi düşünebilirlerdi.

Oysa biz yabancı hayranlığımızla, kökeni Türk olmayanlara büyük payeler vermeye devam ediyoruz. Dün haberlerde cumhurbaşkanımız şöyle diyordu. (Hrant Dink davası) “Vatandaşımızın farklı etnik kökenden olması davaya daha fazla hassasiyet gösterilmesi nedenidir” Konuşması mealen böyle idi.

Başımıza örülmek istenen bunca çoraba rağmen cumhurbaşkanımız bile kendi vatandaşlarımız arasında önem ayrılığı yapıyorsa, Almanya’nın da bu yasayı getirmeye kalkmasına hiç kızmamamız gerekecektir.

İzmir 2012

Ugur Seda COLAK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. 2013'ün 24 Nisanını beklemekte fayda var. Selamlar...

Mesut KARİP 
 08.11.2012 11:41
Cevap :
Merhaba mesut bey. Zaten başka ne yapabiliyoruz ki. Saygı ve selamlar...  08.11.2012 13:16
 

oturdugun yerden "mangalda kul birakmamak" kolay ... bazilari dun sicak evinde blog yazarken biz Paris'te yagmur altinda 3 saat yuruyus yapip Ermeni yasasini protesto ettik ... bu memleketin Internetten atip tutan sanal vatanseverlere degil bizim gibi gerçek Dunya'da mucadele veren vatanseverlere ihtiyaci var; Paris'teki yuruyuste benim sosyo-ekonomik çevremden kimse yoktu, bu beyefendiler nazik ayaklari yipranmasin diye sicak evlerinde oturmayi tercih etmisler, ama bu tatlisu vatanseverleri Internette ahkam kesmeye gelince vatanseverligi kimseye birakmazlar ... Dogu'da sehit olan da yuruyuse katilan da benim halkim, klavye kahramanlari degil ...

Demokrasi Penceresinden 
 22.01.2012 13:37
Cevap :
Merhaba, Asil bir davranış ama geçerli değil. Bu tür zırvalıkları ancak hükümetler önleyebilir. Bunun için de söylem değil icraat gerekir. Saygı ve selamlar...  25.01.2012 17:04
 

Sayın İzmirli97 yaptıklarının mahalle kabadayılığından farkı yok. Bununla ancak da iç kamuoyuna oynuyorlar. Kendilerinin de zaten durumun farkında olduklarını düşünüyorum. İsrail bu ucuz politikayı yemedi. Özür falan hak getire. Fransa büyükelçimiz de beklendiği gibi görevine çok geçmeden başladı. Tabii ki Batılı politikacılar da akıllı ve kurnazdırlar. Bu şark kurnazlığına pirim vermiyorlar. Arkasından birşey gelmeyeceğini biliyorlar. Kendilerince atmaları gereken adımları, uygun buldukları anda atıyorlar.

Ahmet Elden 
 21.01.2012 21:57
Cevap :
Merhaba, Bu yaşıma gelene kadar şunu öğrendim. Uluslar arası ilişkilerde dostluk yoktur,karşılıklı çıkar ilişkisi vardır. Eğer siz dik duramıyorsanız, istediklerini yaparlar. Saygı ve selamlar...  25.01.2012 17:07
 

Dost, onurlu bir dış politikaya 1938'den beri hasretiz... Derim ya hep bizimki "ittifak" değil "teslimiyet" diye... saygı ve sevgiler.

UFUK KESİCİ 
 21.01.2012 11:58
Cevap :
Merhaba, Dost, uşakların ittifakı böyle oluyor. Saygı ve selamlar...  21.01.2012 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1644
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster