Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
360
 

Soykırıma uğrayanların yaptıklarına bakın !

Soykırıma uğrayanların yaptıklarına bakın !
 

İspanyol Yahudileri, 15. Yüzyılın sonlarına doğru ülkelerinden kovuldular.

Yurtsuz kalan Yahudilere, Osmanlı Devleti kapılarını açtı. Onlara iyi davrandı, yurtsuzluk özlemi çektirmemek için gayret sarfetti.

Osmanlı onları kolladı, destekledi, çok önemli görevlere getirdi.

Bu sefer 1933'lerde, Almanya'da Nazilerin güçlenmesiyle, Yahudi düşmanlığı hızla yayılmaya başladı. Çok sayıda Yahudi ve bilim adamlarına Türkiye kapılarını açtı, onları destekledi.

Hatta, Albert Einstein'i de Atatürk'ün bir davet mektubu yazdığı biliniyor. A. Einstein bunu anılarında da anlatıyor.

İkinci Dünya savaşının o vahşeti ve Yahudilere yapılanlar hepimizin yüreğini dağladı . Bu olay, tarihde insanlığın yüzkarası "soykırım" olarak tanımlandı ve yerini aldı.

Yurtsuzluk özlemi ve Yahudilerin durumu, 2. Dünya Savaşının bitiminde, Dünya ülkelerinin ve özellikle Türkiye'nin katkısıyla, 1948 yılında bir İsrail Devletinin kurulmasıyla son buldu. İsrail Devletinin kurulduğu bölge, aynı zamanda Filistinlilerin de yaşadığı bölgeydi.

Hıristiyanlığın, Museviliğin ve Müslümanlığın keşiştiği bu nokta, her yönüyle önemli bir yerleşim alanıydı.

Tarihi acılarla dolu bir toplumun, Filistin, Gazze'de yaptıklarını anlamak, anlayabilmek oldukça zordur.

Silah gücünü ve üstünlüğünü çol çocuk demeden, insanları yoketmek için kullanırsanız bunun soykırımdan bir farkı olmaz.

Dün yaşadığınız acıları, bugün neden başkalarına yaşatıyorsunuz. Bu tarihten fazla ders almadığınızı ortaya çıkarıyor.

Yoksullukla, işsizlikle(Nüfusunun yarısı) başbaşa kalan bir de yönetimlerinin birbirine düşmesiyle güç durumda bulunan Filistin, İsrail bombalarıyla daha çok mutsuzluğun, acıların içine gömülmüş durumda. Petrol vanaları elinde olan Arap Ülkelerinin ise Filistin'e önemli bir yardımları yok.

Madalyonun diğer yüzü, Filistinlilerin kendi içindeki iktidar kavgaları, bu kavgalarını şiddete yöneltmeleri bölgedeki ortamı geriyor.

Avrupa ülkelerinin ise bu olaylara bakış açısı hep yüzeysel, sadece sözle, iş olsun torba dolsun, dostlar bizi pazarda görsün misali kınamalar...Tavşana kaç tazıya tut hesabına dönüyor.

İsrail diye bir devlet var, onun da bu bölgede yaşama hakkı var. Bazı İslam ülkelerinin kışkırtması, ortamı germesi, İsraili düşman ilan etmesini de anlamak çok zor.

Filistinliler ve İsrailliler bu bölgede barış içinde yaşamak zorundalar. Barışı birlikte kurmak zorundalar. Bu coğrafi ve tarihsel bir görevdir.

Bu barışın adil ve kalıcı olması için Avrupanın ve Dünya ülkelerinin İsrai'le baskı uygulaması gerekmektedir.Bazı İslam ülkelerinin de kışkırtmalardan kaçınması gerkmektedir.

Kısacası, tarihlerinde soykırıma uğramış bir ulusun, Filistinlilere yaptıklarını anlamak oldukça zordur.

Tek yol, birlikte, beraberce barış içinde yaşamanın yollarını bulmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir babayiğit memleket çıkıp da "Destur bre gafil! Tiz ordular hazırlansın, yürü gavurun üstüne üstüne" diyemiyor ya, yanarım da buna yanarım. Sevgili hemşerim, yukarıdaki yorum Kayseri'li duygularımın anlatıları. Eğitimci yanımla, Amerikan emperyalizminin bir gün herkesin kapısını tanklarla çalacağının bir an önce iyice anlaşılması ve bu bağlamda, köklü ve uzun vadeli ulusal bir strateji planının acilen hayata geçirilmesi şarttır. Kaleminize sağlık, selam ve sevgilerle.

Gülpembe 
 11.01.2009 23:17
Cevap :
Ne güzel anlatmışsın hemşehrim, meslektaşım...60 yıldan beri elimizi kolumuzu bağlamışlar, bağımlı hale getirmişler...Biz, bize verilmiş görevleri yapıyoruz!... Yorumunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  12.01.2009 12:50
 

İşte Türk farkı. ABD onların yurt sahibi olmalarını sağladı, karşılığında terörüst olarak kullanıyor. Saygılar...

izmirli doksanyedi 
 08.01.2009 17:49
Cevap :
Evet, aynen öyle, yorumunuza katılıyorum. Teşekkür eder, esenlikler dilerim.  09.01.2009 18:21
 

Merhaba...On yıl kadar önce İsrail'e yaptığım üç günlük gezide, İsrail'in,Almanların Yahudilere yaptığı soykırımı göstermek için düzenledikleri "Soykırımı Müzesin''ne gittim; daha doğrusu götürüldüm. Çünkü, ister resmi bir ziyaretçi, isterseniz turist olun İsrailliler allem edip kallem edip sizi bu müzeye sokuyorlar. Filistinliler de karşıt bir müze açmaları iyi olur diye düşünüyorum.Selamlar.

cdenizkent 
 08.01.2009 16:12
Cevap :
Merhaba, haklısınız katılıyorum. Teşekkür eder, esenlikler dilerim.  09.01.2009 18:23
 

Günümüzün İsrail halkına ve tüm dünya yahudilerine, yüzyıllarca, en çok da 2. Dünya savaşın da çektiklerinden dolayı fazlaca bir hoşgörü gösterilmesi söz konusu bence. Çoğu Alman'ların bugün söyledikleri şudur: "Yahudi katliamının sorumlusu Nazi Almanya'sıdır! Biz değiliz" Yani ders çıkarma niyetinde değiller pek. Almanlara bu konuda gösterilen hoşgörü yok kadar az olduğu halde bir sürü ırkçı eylemlere yelteniyorlar. Öylesi karışık bir bölgede Dünya tarafından ( özellikle ABD ) bu kadar torpilli olan İsrail devleti boş bulduğu meydanda istediği gibi at koşturacak elbet. Ne çektirilen acılardan, nede çekilen acılardan ders çıkaramıyor insanoğlu. Vahşet tabiyatımızda var. Fırsatını bulmaya görelim... Berlin'den sevgilerimle Öğretmenim

OKAN TINMAZ 
 08.01.2009 14:52
Cevap :
Evet, Amerika'nın ve Avrupa'nın şımarttığı İsrail, tarihin derinlerinde kalan acıları şimdi başka bir ulusa yaşatıyor. Sevgili Okan, yorumun için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  09.01.2009 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1394
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster