Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
369
 

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil
 

2015'i bitirip 2016'ya girmeye hazırlandığımız şu günlerde, ülke sorunları bitecek veya azalacak gibi görünmüyor. Her gün yeni bir dert, her gün yeni bir sorunla karşı karşıyayız.
 
Memleketin giderek daha beter ve umutsuz bir hale gelmesi karşısında aklıma   Fuzuli'nin bir şiirinde geçen bu sözcükler oldu.
Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, yazsan da yazmasan da, konuşsan da konuşmasan da insanın içi rahat etmiyor. Bazı gerçekleri dile getirdiğiniz zaman başınıza bir şey gelecek endişesi ne kadar kötü ise, susmak da insanın vicdanını o kadar yaralıyor.
 
Şu günlerde ülke gündeminin temel konuları üzerine yorum yapsan birileri tarafından suçlanabilir hatta resmi makamlarca hakkınızda soruşturma açılabilir, tutuklanabilir, yargılanıp hapse bile atılabilirsiniz. Yaşananlar ve ortada  olan bir sürü örnek gözlerimizin önünde.
 
Kralın çıplak olduğunu herkes biliyor, herkes görüyor.  'Kral Çıplak' diyecek olanlar ise  başlarına neler geleceğini de çok iyi biliyor. Hatta bazen sadece çıplaklardan bahsetseniz bile başınıza binbir türlü dert açabilirsiniz.
 
Hadi gelin şimdi  siyasetten başlayın ve ülkede olup bitenlere kadar aklınıza gelebilecek herhangi bir konudaki düşüncelerinizi özgürce yazıya dökün. Başınıza hukuki bir şey gelmese bile bazı çevreler tarafından mutlaka linç edilirsiniz. 
 
Diyelim ki Kürt sorunu konusunda fikir beyan ettiniz. Ne söylerseniz söyleyin, size anında karşı çıkmaya hazır milyonlarca insan bulacaksınız. Birileri tarafından vatan haini, bölücü, düşman ilan edilirken diğer taraftan özgürlük savaşçısı olarak takdir görebilirsiniz. Bunun tam tersi de olabilir. Birileri milliyetçi söylemlerinize  alkış tutarken, diğerleri tarafından ırkçılıkla veya faşistlikle suçlanabilirsiniz.
 
Ya da ülke siyasetine dair gündemde olan konularla ilgili fincancı katırlarını ürküten  bir şeyler söyleyin de neler olacak görün. Hele dokunulmazlığı olan kişiler hakkında konuşun bakalım.
 
Asıl mesele birilerine şirin görünmek/yaranmak filan değil.  Doğru veya yanlış özgürce, hiç kimseden ve hiç bir şeyden çekinmeden inandığın düşüncelerini savunabilmek, ortaya dökebilmek. 
 
Ne var bunda çok kolay diyebiliyor musunuz? Hiç bir endişe duymadan, başınıza çoluğunuza çocuğunuza bir şey gelmeyeceği garantisini verebiliyor musunuz? İstediğiniz her konuda konuşabiliyor, yorum yapabiliyor musunuz?
AKP-dış politika- iktidar- muhalefet- Kürt sorunu-HDP- cemaat-saray-cumhurbaşkanı -ortadoğu-Suriye-Rusya-din-yılbaşı diye  başladık mı sonu gelmez bu tabu listesinin.
 
Ülke olarak cinnet geçiriyoruz sanki. Sosyal medya deseniz orası bambaşka bir gayya kuyusu. İçine düşenin kurtulma şansı yok. Kimse kimseyi dinlemek, anlamak istemiyor. Herkes ben haklıyım derdinde ve haklılığını ispatla meşgul.
 
Neyse madem Fuzuli ile başladık, yazımın başlığına konu olan şiiri ile bitirelim.
 
Beyhude gamlanma divane gönül
Cümle alemin rızkını veren vardır
Yaptığın hatayı görmüyor sanma
Kalpte gizli en derin sırları bilen vardır
Mal-ı emlakım var deyu güvenme
Arkam var deyu dayanma
Sırt üstü insanı yere varan vardır
Beyhude gamlanma divane gönül
Cümle alemin rızkını veren vardır
 
Derdime vakıf değil canan
Beni handan bilir
Hakkı vardır şad olanlar
Herkesi şadan bilir
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil
Çektiğim alamı bir ben bir de Allah'ım bilir
 
İlhan İLMENÖZ
 
Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 741
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster