Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
37
 

Söylev

Söylev
 

Büyük Atatürk, Söylev’i sunma başarısını, 1919 -1922 dönemini kapsayan “Ulusal Kurtuluş Savaşı” nı, bu dönem ve sonrasını 15-20 Ekim 1920 günlerinde CHP’nin 2. Kurultayı’nda her gün altı saat konuşarak gerçekleşmiştir. Söylev’i, Büyük Atatürk’ün altı gün süren sunumunda, ilk ağızdan, izleme olanağını buluyoruz.

Söylev dili açısından yine de Osmanlıca ağırlıklıydı.Bu nedenle Büyük Atatürk Söylev’in okunuşundan beş yıl sonra 12 Temmuz 1932’de Türkçeyi Osmanlıcadan kurtarmak, dilde bağımsızlık savaşını kazanmak için Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur.

Söylev iki cilt olarak:

1.cilt : TBMM öncesi
2.cilt : TBMM sonrası

Bu sunumu örgütün genel başkanı olarak sunar. Örgüt, Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti, Söylev’in sunulduğu gün Halk Fırkası, sonra CHP’dir.

Türk Dili dergisi Kasım 1977’de Söylev’in sunumunun 50.yılında özel sayı çıkarır.

Söylev, bir eylemin, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet dönüşümünü içeren bir devrimin, bir devrim eyleminin öyküsüdür.

1919-1922 Ulusal Kurtuluş Savaşı dönemi Atatürk Devrimi (Türk Devrimi) içinde yer alan en önemli bölümdür. Bu savaş Türk Devrimi’nin döl yatağıdır.

Büyük Atatürk baştan sona bu eylemi ilk ağızdan belgelerle anlatır.

Tarihe mal olmuş bir çağın öyküsüdür anlatılan. Bu öyküde yeni bir çağ başlar. Ulusal Kurtuluş Savaşları Çağı. Bu çağ eylemi bir öğretiye, bir kurtuluş kuramına dönüştürür.

Bir avuç Türk’ün barındığı “Ata Yurdu” da halk gücüne dayanarak, bağımsız, yeni, halkçı bir devlet kurmak. Bağımsızlık, uluslaşmak ve çağdaşlaşmak. Bu öğreti halkçı, çağdaş, laik bir ulus olmanın devrimci sürecidir. Ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş devleti nasıl kurduğunu Büyük Atatürk, Söylev’de anlatır.

Bu süreçte Batı Uygarlığı adı altında topladığımız değerlere bağlı olarak savaşılır. Boynumuza taktığımız bağımsızlık halkası yine bu uygarlığın değerlerini kullanarak elde edilebilir. Uluslaşırken çağdaşlaşmak Atatürk’ün bir Batlılaşma devrimidir. Bu gerçeği Söylev’de belirtir.

Büyük Atatürk 19 mayıs 1919’da arkadaşlarıyla Samsun’a çıkarak bu süreci başlatır.Büyük Atatürk cephede asker kişilik, cephe gerisinde düşünür bir kimlik olarak görülür. Bu kimlik Batılı Devrimci olarak somutlaşır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster