Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
207
 

Soyunma odası başkanı: Aziz Yıldırım

Soyunma odası başkanı: Aziz Yıldırım
 

Yine bir "soyunma odası" vakası...


İlk değildi; son da olmayacak!!

"Sana o raporu yazdırmayacağım" diyen adamla, "Senin cezanı ben keseceğim" diyen adamı aynı kefeye koyarak savunma yapmaya çalışmak, ancak suçluluk psikolojisiyle yapılacak bir savunmadır. Bunun örneklerini şike sürecinde de gayet açık ve net bir şekilde (görmek isteyen herkes) gördü.

Herkes biliyor ki; "Sana o raporu yazdırmayacağım" diyen Terim; "Sana küfür etmeyeceğim, raporuna küfür etti diye yazamayacaksın" anlamında söyledi bu sözleri. Bu bir küfür müdür? Bana kalırsa evet; hukuk kurallarında hayır! Bu sözün daha geniş meali şudur: "İçimden sana ne küfürler ediyorum bilemezsin.. Ama dilime getirmem o sözleri; söylersem ceza alırım".. Kısaca fıkradaki "Anlarsın ya" muhabbeti.

Yazılı hukuk böyle bir şey. Küfürü apaçık söylemedikçe küfür etmiş olmuyorsunuz! Türkçemiz de malum; nereye çekersen oraya gider! Mecazda adamın yedi sülalesine küfredersin, ama iş hukuka gelince "küfretmedim, ailesinin sağlıklı olması için iyi dileklerimi ilettim" der, cezadan yırtarsın.. Örnek Terim..

İlk vukuatı değildi; son da olmadı. Ama akıllanmış besbelli.. Açık açık küfür etmiyor. Çünkü biliyor ki; apaçık tükürüğe "bilinmeyen bir sıvı" tanımı yapanlar, azcık küfür ifadesine de binbir türlü anlam yükleyebilirler!

Sadece "sportmenlik dışı hareketten" Terim'e ceza veren kurullar, aziz yıldırım için ne karar verecek? Hakem, gözlemci, temsilci bu sözlerden sonra (hepinizin cezasını ben vereceğim), raporlarına bu cümleleri iliştirmeyi göze alabilecekler mi? Yine bu kişilerin başına bir iş geldiğinde, "rakip taraftarlar bu işi yaptı, üzerimize oyunlar oynanıyor" diye savunma mı yapılacak yine?

Diğer maçlarda hakem raporları daha maçın gece yarısında servis edilirken; bu maçın raporlarının hala piyasaya çıkmamış olması bir tesadüf müdür sizce de? Bu kadar kör olabilir mi bir insan?

Daha dün Galatasaraya verilen "bedava" penaltının muhabbetini yapanlar bugün alel acele "demokratik hak"tan bahsediyorlar. Aynı demokratik hak nedense; bedava penaltıya rağmen sahadan galip ayrılan Gençlerbirliği'ne, kalecisinin sırtında bir futbolcu, ofsaytta başka bir futbolcuyla kalesinde gol gören Bursaspor'a "layık" görülmüyor.

Siz hakem olsanız, raporunuza "Ben federasyon falan dinlemem, alayınızın hakemliğini bitiririm. Hepinizin cezasını ben keseceğim" ifadesini arkanızdaki hangi güce güvenerek yazabilirsiniz? 3-5 kendini bilmezin bu sözlerle gaza gelerek evinizi kundaklamayacağı, ailenize, çoluk çocuğunuza zarar vermeyeceğinden nasıl emin olabilirsiniz bu toplumda, bu futbol ortamında?

"Seyirciyi küfür etmiyormuş gibi gösterip" de, soyunma odasında ağzına geleni sayan adamları baştacı etmekten utanmadık mı hala? Bu ister teknik direktör olsun, ister kulüp başkanı.. Bu şekilde mi yönetilsin istiyoruz futbol?

Oysa lafa gelince "Eskiden Fenerlisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı hep yanyana izlerdik maçları" teranesini hepimiz okumaya devam ediyoruz. Hangimiz samimiyiz Allah aşkına?

Sen Aziz Yıldırım'ı korursan, ben Fatih Terim'i korursam; medya işine geleni korursa.. Ne olur? Futbolcu o zaman yedek kulübesine de ana-avrat düz gider, rakibine de tükürür, hakeme de tükürür. Taraftar da takımına, dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde "Seyircisiz oynanan maçta, seyirci olaylarından" ceza aldırır.

Bu çok akıllı futbol yöneticileri de çıkarlar meydane, merdane merdane laflar ederler; "Rakip takım taraftarları" türünden.. Yersen!

Eeeee? Sonuç ne mi?

Türkiye :0   Romanya :1

Macaristan :3  Türkiye :1

Türkiye :0   Çek Cumhuriyeti  :2

Düşünün de çözün bakalım bu denklemi...

Bir memlekette namuslu insanlar en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça,o memleket için kurtuluş yoktur. (İ.İ.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

http://blog.milliyet.com.tr/geleneksel-aziz-yildirim-gunleri-basladi-/Blog/?BlogNo=284015

Bekir Gümüş 
 15.03.2013 18:22
 

Yazınızı iki kez okudum. Fakat yazınızda daha farklı şeyler söylemek istediğinizi, fakat söyleyemediğinizi sezinledim. Ayrıca Türk Medyası artık tek noktdan haber kaynağı ile besleniyor. Hangi haberin hangi şekilde yazılacağı ne söylendiği ne söylenmediği tek bir kaynktan çıkıyor. Doğru bir kişi yalanaı 9 kişi yazarsa istatistik olarak 9 kişinin söylediği yalan haber kabul görür değilmi Saygılar.

Ali CANTAS 
 11.03.2013 22:40
Cevap :
Söylemek istediğim şu: Herkes bir şekilde güç gösterisi yapıp, günlük çıkarlarını kurtarma peşinde.. Buna Aziz yıldırım da dahil, Fatih Terim de.. Ancak günlük kavgaların getirdiği noktada zararı Fenerbahçeli, Galatasaraylı ya da bir başka takım taraftarı değil, Türk futbolu görüyor. Devşirme futbolcuya entegre edilmeye çalışılan, Almanyanın her yerinde binlerce Mesut Özil var zannedilen bu gösteriş dünyasında tek kazanan rakiplerimiz oluyor ve bir arpa boyu yol almak yerine, tükürüklerle, küfürlerle, soyunma odası baskınlarıyla bizlere sahte gündemler oluşturuluyor.. Sonuç olarak elin adamı gelip Milli takımımızı tokatlayıp şen şakrak ülkesine dönüyor..  12.03.2013 13:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 554
Kayıt tarihi
: 27.01.09
 
 

Elektronik ve haberleşme mühendisiyim. Galatasaray taraftarı; evli; 1 erkek çocuk babasıyım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster