Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3897
 

Soyunma Sorunsalı

Soyunma Sorunsalı
 

Ayşe Arman güzel kadın!


İnsan neden ve ne zaman soyunur?

Uyumaya gitmek için, banyoya girmek üzere, kıyafet değiştirmek için, hava çok sıcaksa, doktorda veya hastahanede sağlık kontrolü için, özel yaşamındaki sevişmeler için, kendi bedenini sağlık açısından kontrol etmek için...

Başka?

Yüzmek için suya girerse, rahatlık açısından, olabildiğince.

Kendisini güzel buluyor ve başkalarının da öyle bulmasını istiyorsa, toplum kurallarının izin verdiğince.

Karşı cinsin dikkatini çekmek istediğinde, giyinikken soyunuk görünebildiğince.

Meslek icabı, aktrist veya aktörse, mankense, şarkıcıysa, şov dünyasından ekmek yiyorsa, yüzme öğretmeniyse, çıplak modelse.

Teşhirciyse, ki bu hastalık konusuna girer.

Bunlar ilk anda akla gelen soyunma sebepleri. Bir de çağımızın gereği yeni soyunma nedenleri var. Örneğin hayırlı bir iş için. Geçenlerde İngiltere’de orta yaşa gelmiş, hatta onu geçmiş ev kadınlarının, bir yardım toplama işi için bastırılan takvime, çıplak poz vermeleri gibi.

Protesto için. Bu tekil olarak yapılabildiği gibi, topluca da uygulanabilinen bir soyunma şekli. Buna son örnek, bu ay içinde Almanya Bamberg’de üniversite öğrencilerinin, üniversitelerindeki parasal durumu protesto için, kendi çıplak fotoğraflarıyla düzenlenmiş bir takvim çıkarmış olmaları.

Ha, bir de sanat için soyunma durumu var ki, bu çok geniş kapsamlı bir kavram.

Bu çeşit soyunmada, soyunanın sanatçı olması da gerekmiyor mutlaka. Kendisini örtülerden arındıran kişi, aktör veya aktrist olabileceği gibi, sanatla uzaktan yakından ilgisi olmayan biri de olabilir. Yeter ki soyunma işlemi sanat adına yapılsın. Amerikalı fotoğrafçı Spencer Tunick , dünyanın çeşitli şehirlerinde yüzlerce sıradan insanı çırılçıplak olarak çeşitli yerlere yerleştirip, fotoğraflarını çekmekle ünlendi.

Önceden soyunuk olanların, sonradan giyinik mevkilere geldiği de çok yadırganacak birşey olmaktan çıktı artık günümüzde. Fransa cumhurbaşkanı Sarkozi’nin yeni eşi Carla Bruni’nin çıplak fotoları hala dergi ve gazeteleri süslemekte. Bir dönem İtalyada milletvekilliği yapmış olan “Cicciolina” lakaplı İlona Staller örneğin, parlamentoya girmeden önce bir porno yıldızıydı.

Peki, giyinik pozisyonlardakilerin, birden soyunmasına ne diyeceğiz?

Bunun en yeni örneğini de, şaşırtıcı bir şekilde, Türkiye’nin en ünlü kadın gazetecilerinden biri sergiledi son günlerde. Ayşe Arman, bazılarının gözünde aykırı olan davranışlarına bir yenisini ekledi ve soyunup Hello dergisine seksi pozlar verdi.

Ayşe Arman güzel kadın. Fotoğraflar da gerçekten bir foto modelin veya bir sinema starının resimleri gibi. Bunu yapmakla, en büyük arzusunu gerçekleştirdiğini söylemiş kendisi. Genel Yayın Yönetmeninden de büyük destek aldı.

Acaba bunu gerçekten neden yaptı?

O istediğini yapıyor, istediğini yazıyor, başkalarının ne diyeceğine takmıyor kafasını.

Nedenini düşünmek ve tartışmak da başkalarına düşüyor.

Güzelliğini herkesle paylaşmak mı istedi, birşeyleri mi protesto etti, yaşlanmadığını mı göstermekti dileği, yoksa sadece çok büyük bir hevesini mi gerçekleştirdi?

Bununla yepyeni bir akımın öncülüğünü mü yaptı yoksa?

Yakın bir zamanda, soyunmak fiili ile hiç bağdaştıramıyacağımız meslek ve mevkilerdeki insanlar, fotoğrafçılara koşup benzer pozlarla mı çıkacaklar karşımıza?

Üniversite hocası Prof. falancanın filan dergideki yarı çıplak pozları veya filan parti lideri sayın filancanın, feşmekan gazetesindeki seksi fotoğrafları! Kadın veya erkek farketmez tabii.

Ya da, vatandaş gazeteciliği gibi, vatandaş foto modelliği, vatandaş starlığı şeklinde yepyeni bir oluşum mu girecek hayatımıza?

Karısından, kocasından, ailesinden, babasından, ağabeyinden izin koparan herkes soluğu fotoğrafçıda alıp, kendi seksi foto albümünü mü çıkaracak piyasaya?

Soyunmanın insana ait olduğunu ve doğallığını mı vurguluyor bu davranışıyla Arman?

Kadın bedeninin, yalnızca kadının kendisinin tasarrufunda olduğunu mu anlatmak istiyor?

Ya da örtünen bir ülkede soyunan bir kişi olarak, politik bir mesaj mı veriyor?

Ayşe Arman’ın fotoğrafları İnternet’te tıklanma rekorları kırıyormuş.

Demek ki verdiği mesajlar ulaşıyor gidecekleri yerlere. Ne biçimde ulaştığı da ulaştığı yere bağlı tabii ki.

Gazeteci yazan kişidir, toplumu etkileyen kişidir. Yalnız yazdıklarıyla değil, yaptıklarıyla da toplumu yönlendirme gücüne ve sorumluluğuna sahiptir.

Hele ünlü bir gazeteciyse.

Bunun bilincinde olsa da, olmasa da.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 555
Toplam mesaj
: 96
Ort. okunma sayısı
: 1408
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor. İsviçre'de Adalet Bakanlığı'ndaki mesleği yanında tiyatro ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster