Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Söz Söyleme Değil Olma Zamanı

Söz Söyleme Değil Olma Zamanı
 

Son birkaç yıldır neredeyse tüm sosyal medya hesapları filozofların, ünlülerin, din adamlarının… özlü sözleriyle doldu taştı. Pek çok insan retorik yapar oldu :) Her paylaşımla, “bak ben buyum, ben buna inanıyorum ya da sen busun” gibi subliminal veya açık mesajlar savruldu sanal dünyada ve hâlâ devam etmekte. Peki, kaç kişinin hayatı değişti? Kaç kişi paylaştığı, beğendiği sözü gerçek anlamda yaşıyor? Kaç kişi söylediği sözü içselleştirip o sözü uyguladı?

Artık bilmekten yapmaya, yapmaktan olmaya geçmenin zamanı geldi. Akıl vererek, özlü sözleri beğenerek bir yere gidemediğimiz aşikâr. İster din olsun, ister felsefe ya da kadim bilgelikler bize hep ritüeller sunarlar. Bu ritüeller, istikrarlı tekrarlarla kişide içsel dönüşüm sağlamak içindir. Örneğin, teknik olarak basketbolun tüm kurallarını bilmeniz sizi iyi bir basketbol oyuncusu yapmaz, sporcu kaslarınızın olmasını da sağlamaz. Bunlara sahip olmak için defalarca antreman yapmanız gerekir. İşte, zihnimizle beğenip alkışladığımız sözlerin sahibi olmamız için de uygulamalar yaparak içsel dönüşüm sağlamalıyız. Yoksa gerçek hayatlar, sosyal medya duvarıyla maskelenmeye devam ederken yaşanan sadece kendini kandırmak olacaktır.

Doğu felsefesinde öğrendiklerini uygulayıp hayatlarına geçiren insanlara LANU diyorlar. Bizim kültürümüzde MÜRİT. İnsanın lanu veya mürit olması için özel bir doktrine bağlı olması da gerekmez. Bir karakter erdemini ya da bir sözü içselleştirmek, o sözle dönüşmek için de Lanu ya da mürit olabilirsiniz. İşte o zaman, hayat değişmeye başlıyor yoksa bil bil... Nereye kadar? Evet, bilenle bilmeyen bir olmaz, ama bilenle yapan da hiçbir olmaz :). Bilgiyi taşıyandan bilgiyi işleyen olma zamanı artık güzel insan. Uygulama şart :) Fark Et, Uygula, Değiş!

Uygulayıcı olduğun bir hafta olsun güzel insan…

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu ICF PCC

Arzu Bıyıklıoğlu

www.arzubiyiklioglu.com

instagram.com/arzu.biyiklioglu/

facebook.com/arzubiyikliogluofficial/

 

@arzu.biyiklioglu

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında son derece ciddi bir konu çünkü insanlarımız maalesef büyük ölçüde okuduklarını anlamıyorlar, bir şeyleri duygusal olarak beğeniyorlar, beğen, paylaş tuşlarına basıyor ve sonrasında da neyi, neden beğendiklerini bile unutuyorlar. Okuduklarını sorgulamıyorlar, içselleştirmiyorlar, hiçbir şey olmamış gibi kendi ezberci yaşam biçimlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Türk milleti büyük ölçüde Atatürkçüdür ama Atatürk gibi düşünen, yaşayan birini arasanız bulamazsınız. Türkiye laiktir laik kalacaktır deriz ama inşallah, maşallah sözlerini ağzımızdan düşürmez,kadere kısmete inanır, Allahın bizlere bir şeyleri nasip ettiğini veya etmediğini zannederiz. Bu blogunuzu da öneriyorum. Selamlar

Matilla 
 08.03.2018 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 521
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 471
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster