Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
713
 

Söz verişler tutsaklıktır

Söz verişler tutsaklıktır
 

Tüm sözler gelecek adına şimdiden zihinsel ve duygusal durumunun nasıl olacağını bilmeden garanti vermektir. Ki bunun altında korku yatar. Kişi o şeyin gerçekleşmeme ihtimali ise baş edemediği için karşıdan söz ile bir garanti rahatlaması alırken, söz veren kişi aslında bir tutsaklığa düşer. Çünkü kimse geleceği bilemez. Bu kelime aslında bir anlamda değişmeyi sözlüğünden silmiş bir anlamı da yanında getirir.

Halbuki değişebiliriz tüm zevklerimiz, kişiliğimiz ve duygularımız, yaşamdaki önemli sıraya koyduğumuz herşey değişebilir. İşte bu yüzden sözler tutsaklıktır.

Önce değişmenin anlamını zihnimizde eski kimliğimizi kötü yönde kaybetmek anlamını çağrıştıran kalıbını değiştirmek gerekiyor. Değişimler kişinin değişen yaşam koşullarına göre bir uyumluluk yaratması esneklik yaratmasıdır ve gelişimdir de aynı zamanda.

Belki de gerçek sevgi ve kabul, sevdiklerimizi kişilik benliklerinden öte ruh benlikleri ile de sevebilmektir. Çünkü ruhsal sevgi karşıki tarafın kendi gelişimi için değişimine izin vermek ve kabul etmektir bu yararımıza işlemese bile.

Bu yaşamda yaşanılası şeyler adına en güzel olan şeyler, içinde serbestliğin olduğu halde kişilerin birbirleri ile olma, o şeyi paylaşma adına birbirleri yönünde bir seçim yaratarak duygularını yaşayabilmelidir. Bunun altında saf istek vardır. Saf istek olduğu sürece, duygular rehberimiz olur.

İsteklerimizi özgür bırakırken, karşımızdakinin de istekleri yönünde seçimler yapmasını özgür bırakmalıyız. Karşılıklı özgürce aynı şey seçen ilişkilere ne mutlu ...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 93
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 1385
Kayıt tarihi
: 28.08.07
 
 

Öğrenci ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster