Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1295
 

Sözcükler neden önemlidir?

İnsanoğlu her şeyi, duyuları ve sözcüklerle algılar, keşfeder, hisseder, düşünür, öğrenir...

Kelimeler sadece bilincimizle sınırlı kalmaz; bilinçaltımıza da iner ve iç dünyamızı asıl orada şekillendirerek, hayatımıza yön verirler.

Bilincimiz, akıl+mantık+sağduyumuzla çalıştığı için, duyduğumuz ya da okuduğumuz sözcükleri analiz etme ve yanlış mesajlardan korunma yeteneğine sahiptir. Diğer deyişle, o bir süzgeçtir ve delikleri ne kadar küçük -yani hassas- ve temiz -yani önyargılardan arınmış- olursa; bilinçaltımıza inecek ifadeler de o kadar duru, sağlıklı, olumlu, üstelik her durumda ve her zaman işimize yarar nitelikte olacaktır.

Bilinçaltımız ise, bilincimizden farklı çalışır; akıl+mantık+sağduyu üçlüsünden yararlanamadığı için tümüyle savunmasızdır ve kendisine ulaşan yanlış iletileri sorgulayamadan kabullenir. Eşanlamlı bile olsa bilinçaltımız için, iki sözcüğün taşıyacağı manâ birbirinden çok farklı olabilir. İşte bu nedenle, hayatın her alanında düşündüğümüz, konuştuğumuz ve yazdığımız sözcükler çok önemlidir.

Alışılmış kalıplar nedeniyle; engellilerle ilgili konulara bilinçli yaklaşılamadığında, sözcüklerin üzerinde durmak da “Ayrıntı” zannedilerek, yeterince önemsenmeyebilir.

Unutulmamalıdır ki, Serebral Palsi gibi çok boyutlu ve az tanınan bir engel söz konusuysa, yanlış kullanılan her sözcük ve tümce, hatta mimikler ve ses tonu dahi, aile ve toplumun bilinçaltına atılan bir saatli bomba olabilir.

Hem doğru sözcüklerle iletişim kurmak, hem de duyduklarımızı, okuduklarımızı doğru algılamaya çalışmak için zihnimizi eğitmek önemlidir. İletişimde seçilen doğru sözcükler; ailenin yaşam kalitesini ve engelleri aşma gücünü, toplumun da benimseme bilincini yükseltecektir.

Eğitilen zihin; hiçbir zorlama ve artı çabaya gerek duymadan doğru ifadeler seçecek, yanlış sözcük ve tümceleri doğrularıyla değiştirecektir. Doğru sözcüklerin kullanımıyla, toplumsal bakış açısı da yenileneceği için, Serebral Palsi’lilerin önündeki birçok engel kaldırılarak, herkes için daha yaşanır ortamlar hazırlanabilecektir.

Serebral Palsi ve Serebral Palsi’lilerle ilgili sözcük ve tümceleri kullanırken ya da algılarken dikkat edeceğimiz noktalar şunlardır:

1. Kişilerden söz ederken, “Bu / Bunlar” vb. sıfatlar kullanılmaz…

2. Serebral Palsi’liler hiç büyümeyen bebekler değillerdir. Hitap ve bahis şekliniz; bireyin yaşına, yaşını bilmiyorsanız, ilişki durumunuza uygun olmalıdır.

3. “Hastalık / Rahatsızlık” yerine, “Durum” ya da direkt olarak “Serebral Palsi” terimini kullanın. Alternatif sözcükler aramayın.

4. “Mücadele / Azim” vb. gibi, konuyu dramatik hale getiren sözcüklerden kaçının. “Yolculuk / Başarı / Emek” vb. engele odaklanmayan sözcükleri seçin.

5. “Bozukluk / Arıza”, mekanik sözcüklerdir. Onların yerine, “Yetersizlik / Farklılık” gibi, daha insanca kelimelerle düşünün, konuşun ve yazın.

6.Anlatmak istediğiniz her ne olursa olsun, “Normal” ve “Anormal” sözcüklerini asla kullanmayın. Çok gerekiyorsa “Normal” yerine “Doğal”ı, “Anormal” yerine de, “Farklı” ya da “Alışılmışın dışında”yı tercih edin.

7. “Eksiklik” yerine, tümceye göre, “Kapasite” ya da “Zorluk” diyebilirsiniz

8. “Tedavi” ve “Terapi” eşanlamlı olsa da, “Tedavi” daha çok “Hastalık”ı anımsatır. Oysa “Terapi” sözcüğü, faaliyete etkin katılımı da çağrıştırdığı için, Serebral Palsi’li bireyin “Tedavi gören bir hasta”dan daha aktif algılanmasına ve kendini de öyle hissetmesine yardımcı olur.

9. “Kabullenme”, zorlama bir eylemdir ve olumlu mesajlarda kullanılamaz. “Sağlam çocuğu kabullenin!” ifadesi ne kadar anlamsızsa, “Serebral Palsi’li çocuğu kabullenin!” komutu da o kadar yanlıştır. Öyle tümceler kurun ki, “Kabullenme” sözcüğü yerine “Benimseme”yi yerleştirebilin.

10. Serebral Palsi’li olmayan kişileri ifade etmek için -eğer kullanmanız çok gerekliyse- “Sağlıklı” yerine, “Sağlam” sözcüğü daha uygundur. Çünkü “Sağlıklı”, “Hasta”yı çağrıştırır. Oysa bilinçle benimsendiği takdirde, derecesi ne kadar ağır olursa olsun, hiç olmazsa psikolojik ve sosyal açıdan Serebral Palsi, sağlıklı yaşamaya engel değildir.

Sözcükler önemlidir. Çünkü onlar benliğimizi şekillendirerek, hayatımıza ve başka hayatlara yön verirler…

Sözcüklere ilişkin bilincimizin her gün biraz daha artması dileğiyle…

Aslı Dinçman

İzmir, 23 Mayıs 2014 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslı Hanım merhaba. Sözcükler önemlidir, size katılıyorum. Benim de sözcüklerin hassasiyeti üzerine yazılarım var. Lakin sizin değindiğiniz konu bir kat daha önemli. Çok önemli tespit ve tavsiyelerde bulunmuşsunuz yazınızda. Aslında ben "özürlü" ve hatta "engelli" sözcüklerini de doğru bulmuyorum. Mesela Ingilizce de engelli olma ve olmama "abled-disabled" - yapabilirliği olan ve olmayanlar şeklinde tercüme edebiliriz- olarak kullanılıyor. Hatta Amerika'da disabled yerine "differently abled" kullanılmasını tercih edenler var. Oysa ki "engel" olumsuz bir anlama sahip sözcüktür ve aslında her insanın engelleri vardır bunun illaki fiziksel olması gerekmez, mesela gönül, düşünce ve cesaret düzeyinde engelleri olanlar insanlar var. Uzun yorum için bağışlayın ancak konu uzun, söylenecek çok şey var. Sevgiyle kalın, eğitimle ilgili yazılarınızı özellikle okuyacağım.

Mümine Tayan Coşkun 
 02.06.2014 18:41
Cevap :
Merhaba Mümine Hanım, Güzel yorumunuza çok teşekkür ederim. (Bence hiç de uzun değildi.) Evet, olumsuz sözcükler, olumsuz yaşantılara yol açıyor. Hayatın bir parçası olan durum ve kavramlara, bilinçli ya da bilinçsizce, "Kötü" diye baktığımızda, gereksiz yere her şeyi zorlaştırıyoruz. Milliyet Blog'da çok fazla yazımı yayınlamadım. Üç kitabım da dahil, tüm yazdıklarımı okumak isterseniz, (www.aslidincman.wordpress.com) kişisel siteme beklerim. Yorumlarınızı okumak çok keyifli ve bilgilendirici olacak benim için... Bu arada ben de "Toplumun belkemiği kadın" başlıklı yazınızı okudum. Çok önemli konulara, tadında değinmişsiniz. Türkçeyi doğru kullanma duyarlılığınıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Benim için çok önemlidir... Sevgi ve saülıkla kalınız... Aslı Dinçman  03.06.2014 13:05
 

Aslı kardeş, bu konu hakkında hem yeni şeyler öğrettiğin, hem de bildiklerimize yeniden biçim verdiğin için sana teşekkürler. Mutlu günler.

Erdal Ceyhan 
 27.05.2014 18:15
Cevap :
Çok teşekkürler Sayın Erdal Ceyhan. Kendi engelim Serebral Palsi, 25 yıldır yenilikçi fikirler üretmeye çalıştığım bir konu, Saygılar sunuyorum.  27.05.2014 21:19
 

Sayın yazarım, yararlı bir yazı dilinize sağlık. ömrünüze bereket ...Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 23.05.2014 20:08
Cevap :
Teşekkürler Sayın Güler. Selamlar.  23.05.2014 22:00
 

Aslı yeğenim, yine her zamanki gibi çok önemli bir konuyu irdelemişsin. O yorulmak bilmez eline ve yüreğine sağlık. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 23.05.2014 15:47
Cevap :
Sağ ol dayım.  23.05.2014 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 27.11.09
 
 

8 Ekim 1973 İstanbul doğumluyum. Doğum sırasında oksijensiz kalmamı takiben dünyaya gözlerimi Ser..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster