Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
276
 

Sözcüklerin gücü

Sözcüklerin gücü
 

Solomon adalarında çok sık ormanlar varmış. Yerli halk  tarım arazisi için  yer açma ihtiyacı duyar ve  bunu yapmak için de  asla ağaç kesmezlermiş. Sadece araziyi açmayı düşündükleri alandaki ağaçların etrafında bir çember oluşturur hergün ağaçlara türlü hakaretler eder, en kötü sözleri söyler ve lanetler yağdırırlarmış. Ve ağaçlar bir kaç güne kalmadan yaprakları sararır, dökülür ve kuruyup devrilirmiş.

İşte sözcüklerin gücü. Bizde farkında olmadan çocuklarımıza ve etrafımızdaki insanlara sarfettiğimiz kötü sözlerle onları kurutup hayatımızdan uzaklaştırıyoruz. Ya da içimizdeki kin, nefret, kıskançlık, doyumsuzluk ve hırs gibi kötü duygular ile kendimizi kurutup kendimizden uzaklaşıyoruz. En kötüsü de bu ya. Sen senden gittikten sonra geriye hiç bir şey kalmaz. Bomboş bir ruh ve beden, yani yaşayan bir ölü. Böyle bir varlıktan iyiye ve güzele  dair ne bekleyebilirsin ki ?

En basitinden bir soru,  bir insan depresyona nasıl girer? Hadi ben bugün bir depresyona gireyim demez elbette. Önce olumsuz düşüncelerle başlar, temellerini atar, sonra kaygılar, korkular, endişeler bu düşüncelere eşlik edip onları besler büyütür. Aynı o ağaçlar gibi bir süre sonra içini kurutur ve kendinde uzaklaşırsın. Hayatla bağın ve tüm iletişimin kopar. Ver artık depresyondasındır.

Her zaman hayata ne verirsen o da sana onu verir. Aynen bir bumerang gibi.

İyiye, güzelliğe, mutluluğa  dair herşeyin başı sevgidir. Eskiler boşuna söylememiş ‘tatlı dil yılanı değilinden çıkarır’ diye. Bir düşünün Solomon adasındaki yerli halkın sözcüklerle ağaçlara yaptığını. Kötü söz ve düşünceler böyle bir sonuç getiriyorsa güzel sözler , sevgi dolu düşünceler ve iyilikler kimbilir hayatımıza ne güzellikler ve mucizeler getirir.

Ben bu hikayeyi ‘Taare Zameen Par’ (Her çocuk özeldir) adlı bir Hint filminde duydum ve içimden bunları yazmak geldi. Sizlerin de mutlaka seyretmesini öneririm. Artık kuruyan ağaçlara bir şey yapamayız ama yenilerinin kurumasını engelleyebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müthiş bir yazı çıkarmışsınız yine Teşekkürler ;)

Abdussamed ŞAHİN 
 29.07.2015 8:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 233
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster