Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
156
 

Sözümü Dinlemeyenlerin Sonu!

35 yıllık meslek hayatımda sözümü dinleyen çok insan oldu. Az sayıda insan da sözümü dinlemedi. Bugünkü yazımda bunlardan dördünün hikayesine değineceğim. 

Hatırladığım kadarıyla ilk sözümü dinlemeyen 50 yaşlarında bir avukat arkadaşımdı. Ben o zaman genç bir doktordum. Arkadaşım kalp krizi geçirmiş ve iyileşmişti. Ama ona bypass ameliyatı olması önerilmişti. Ben kendisini yakından tanıyordum. Bu ameliyatı kaldıracak durumda değildi. Kendisine ameliyat olmamasını tavsiye ettim ama o ve hemşire olan eşi benim sözümü dinlemediler. Ne yazık ki ameliyat sonuncu solunum yetmezliğine girdi ve hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin.

***

İkinci sözümü dinlemeyen bir komşumdu. Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonu vardı. Kendisine bunun şeker hastalığı (diyabet) işareti olabileceğini, bunun için doktora gidip kan şekerini ölçtürmesini önerdim. O, “Bana bir zararı yok gali!” dedi. Bir süre sonra şeker hastalığı sonucu maalesef gözlerini kaybettiğini yani ama olduğunu öğrendik. Halbuki diyabeti erkenden teşhis edilip tedavi edilseydi bu kötü sonuçla karşılaşmayabilirdi. Bir süre bu şekilde yaşadı ve daha sonra onu da kaybettik. Allah ona da rahmet eylesin.

***

Üçüncü sözümü dinlemeyen akrabamız olan yaşlı bir teyze idi. Ağrıları için sürekli günde iki adet aspirin içiyordu. Kendisine sürekli içmemesini aksi takdirde yan etki olarak midesine dokunabileceğini söyledim. O da bana “Bir bardak suda eriterek içiyorum oğlum! Bana bir şey olmaz.” demişti. Birkaç yıl sonra mide kanaması sonucu hayatını kaybettiğini duyduk. Nur içinde yatsın. 

***

Maalesef son örnek kayınvalidemle ilgili. Bir rahatsızlığı için ameliyat olması gerekti. İleri yaşta idi. Ben kızlarına (eşim ve baldızıma) defalarca annelerinin bu ameliyatı kaldıramayacağını söyledim ama onlara bunu dinletemedim. Maalesef onu da ameliyat olduktan bir gün sonra kaybettik. Cennet mekanı olsun. 

***

Birkaç örnek daha var ama bu kadar yeter.

Acaba bu insanlar ve yakınları benim sözümü neden dinlemediler?

Yorumu size bırakıyorum. 

***

Dr. Atanur Yıldız 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster