Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '07

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
971
 

Spor yazıları içinde takım tutmak, onsuz olmamak

Spor insanlık tarihinin nerelerinde başlamıştır? Nerede başlarsa başlasın insanlık tarihiyle özdeş olduğu kesin. Toplumları spor yaklaşımlarına bakarak çözümlemek mümkün. Başarıyla özdeşleşmek tanrıyla özdeşleşmek gibi.

Spor günümüzde popüler yaşam araçlarından en önemlisi. Sınıf atlama, zengin ve başarılı olma onunla mümkün görünüyor. Gerçekte mümkün mü?

Yükseklere doğru çıkışta gen kodlarımızın bizim için hazırladığı deneyimlerin farklı versiyonları peşimizdedir. Düşerken de yükselirken de. Efsane olmuş sporculara ve toplumda hatırlanma biçimlerine bakın ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Maradona neyle anılıyor sizce, Platini nasıl hatırlanıyor bizimkilerden Tanju popüler kültürün içine karakucak dalarken genlerine mi sordu? Abi başıma neler gelecek diye.

Spor deneyimlerimizde gerekli olanı yeni senaryolarla bize sunulan alanlardan sadece biri. Ben spor yapmayı seçmedim. Spor benim için çok önemli ama çünkü onu izlemeyi ve takım oyununu seviyorum çünkü.

Galatasaray ruhumla özdeşleşmiş bir takım, onun takım kodlarıyla benim kişisel kodlarımın yolculuğunda ciddi paralellikler var. Onunla bütünleşmek hoşuma gidiyor. Onun kazandığı haftalar daha çok spor gazetesi okumak ve esprilerine katılmak hoş oluyor da yenildiği hafta gazetelerin spor sayfaları işkence oluyor.

Neyse bu sene 92 yılının Kalli’sini tekrar iş başında görmek hoş oldu. Sonuçlar ve futbol cimbom için güzeldi. Galatasaray genlerinde yazılı baskılı, rakibe gerilimden başka şey yaşatmayan futbol anlayışına tekrar kavuşacak gibi görünüyor.

İşin ilginç yanı Derwal’le başlayan Alman geleneğinin tekrar ve yine tekrar ve disiplin modelinin bizim yetenekli çocuklarca uygulanış biçimi yeni takım varyasyonlarına gebe gibi görünüyor.

Rakiplerden Fener takım gen kodlarındaki sürprizli kaos teorilerine devam edecek, Beşiktaş kurumsal kimliğine hakim olan yaygın çatışma ve takım oyununun üst biçim olduğunu kavramakta zorlanan seyirci alt baskı gruplarının nispeten daha önem taşıdığı bir model ve ona uygun teknik direktörle yola devam edecek.

Bütün bunlar bir yana bu ülkenin ve coğrafyanın dinamik ve insanı sıkmayan sürprizleri Trabzon’da iş başındaydı. Dördüncü büyüklük kodlarında yazmayınca taşınması zor bir yüke dönüşüyor. Bu yük olmasa Trabzon belki şampiyonluğa daha rahat oynar.

www.kamca.org
www.kamca.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milli Takım maçlarımızla nisbeten ilgilenmenin dışında bir ilgim yok futbolla. Oğlumun takım tutmasına seviniyorum çünkü "normal" bir Türk erkeği olarak yetişmesi; ona hayatında tutunacak bir dal sağlayacak. Şimdi gelelim soruma; Galatasaray ve Fettullah Gülen dersem ne dersiniz? Uzaktan da olsa "sevdiğim; Hakan Şükür'ü" bu yüzden sevmiyorum ki erkek kardeşime benzetirdim.

derinmavi.. 
 15.10.2007 16:45
Cevap :
bütünler içindeki parçalar geçicidir. bu nedenle Hakan Şükür gibi işini gerçekten iyi yapan birinin (bu konudaki disiplini) inanç yaklaşımı çok ilgilendirmiyor beni. GS büyük bir camia ve kimlik. Ben inançlarından ötürü kimseye olan duygularımı değiştirmiyorum. Modern Yaşam eksenime dokunulmadığı sürece. Hepimiz işini iyi yaparak bu toprakların onurlu bir şekilde yükselmesini sağlayabiliriz. Bütün inançlra ve düşüncelere kapsayıcı bir yaklaşım göstererek mozayiğin çimentosunu sağlamlaştırabiliriz. sevgiler  15.10.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 202
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 971
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Sosyal medya danışmanı, grafik tasarımcı.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster