Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '18

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
94
 

Sporcu Gıdası Protein Tozu Hakkında Genel Bilgiler

Sporcu Gıdası Protein Tozu Hakkında Genel Bilgiler
 

Protein Tozu Nedir?
Protein tozu vücut ihtiyaçları sebebiyle üretimi yapılan kaynağı peynir altı suyu, et, süt, yumurta ve soya olan besin destek ürünleridir. Protein tozları genel sağlık amacı doğrultusunda üretimi ve tüketimi yapılan ürünlerdir. Genel olarak sporcu besinleri kategorisinde yer alsalar da bu ürünler spor yapmayan kişiler tarafından da kullanılabilir. Bu şekil bir kullanımda herhangi bir sakınca yoktur aksine protein tozları sağlıklı yaşam için önem arz etmektedir. Her birey günlük kilosu ile eşdeğerde protein almalıdır. Spor yapan bireylerde ise bu ihtiyaç kg başı 2-3’lere kadar çıkabilmektedir. Bu ihtiyaçları besinler yoluyla karşılamak zor ve çok sağlıklı olmayan bir durum olduğundan dolayı herkes tarafından kullanımı yapılabilmektedir.

Protein Tozu Çeşitleri:
-Whey Protein
-Et Proteini
-Yumurta Proteini
-Soya Proteini
-Süt Proteini

Protein Tozları Zararlı Mı?
Protein tozları çok eski zamanlardan bu yana üretimi yapılan gıda takviyeleridir. Doktorlar, Beslenme uzmanları ve halk tarafından çokça tartışılan bir konudur. Bazı kesimler protein tozlarına zararlı demekte ve bazı kesimler de tam aksine faydalı olduğunu söylemekte. Peki biz hangisine inanacağız ? Biz tabi ki bilimin söylediğine inanacağız. Bizim kesin cevabımızı bilim verecektir.

Bu zamana kadar yapılmış yüzlerce bilimsel araştırmadan hiç biri protein tozlarının zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt sunamamıştır. Tam aksine bilim adamlar her zaman protein tozlarının faydalarını saptamıştır. İki doktor protein tozları konusunda zararlı olup olmadığını tartışıyorsa eğer bu insanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Burada önemli olan nokta ise dayanaktır. Zararlı diyen doktorun dayanağı nedir ve zararsız veya faydalı diyen doktorun dayanağı ne? Protein tozlarının zararlı olmadığını aksine çok faydalı olduğunu söyleyen doktorun bilimsel olarak kanıtlanmış çalışmaları mevcut. Fakat herhangi bir yan etkisi veya zararı olduğuna dair herhangi bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır.

Protein Tozları Ne Zaman Kullanılır?
Protein tozları genel olarak su veya süt ile tüketilmektedir. Protein tozlarının su ile tüketilmesi kana daha hızlı karışmasını sağlayacaktır. Süt ile sindirimi daha geç olacaktır. İzole veya hidrolize proteinler yine süt ile tüketilebilir. İzole ve hidrolize olan proteinler konsatre olanlara göre çok daha hızlı sindirilebildiği için süt ile tüketiminde herhangi bir sakınca yoktur. Süt ile tüketimde hazımsızlık problemleri ile karşılaşılabilir. Ayrıca laktoz intoleransı olan bireylerde alerjen etki yapabilir. Bu sebeple en sağlıklı olarak su ile tüketim önerilmektedir. Protein tozları aşağıdakiler gibi kullanabilir;

-Sabah Kalkar Kalkmaz
-Kahvaltı Sonrası
-Öğlen Yemeği Sonrası
-Akşam Yemeği Sonrası
-Ara Öğün Olarak
-Antrenman Öncesi
-Antrenman Sonrası
-Gece Yatmadan Önce

Bu zaman dilimlerinde protein tozları kullanımı yapılabilir. En çok tavsiye edilen kullanım zamanı sabah kalkar kalkmaz ve antrenman sonrasıdır.

Protein Tozu Yalanları
-Protein Tozu Öldürür
-Protein Tozu Kanser Yapar
-Protein Tozları Kasları Şişirir
-Protein Tozları Kalbi Büyütür
-Protein Tozları Kısır Yapar
-Protein Tozlarını Bırakınca Kaslar Sarkar

Bu maddelerde yazılan şeyler her ne kadar bizim için gülünç olsa da insanlar bunları gerçekten düşünmekte ve birbirlerine aktarmaktadırlar. Bu çok yanlış bir algıdır.Bu algılar yüzünden insanlar rahat bir şekilde bu ürünleri tüketememekteler. Halbuki bunlar tamamiyle halk arasında kulaktan kulağa yayılmış yalanlardır ve asla kulak asılmamalıdır, ciddiye alınmamalıdır.

Protein Tozları Faydaları
-Kas gelişimini hızlandırır,
-Yağ yakımını arttırır,
-Testosteron seviyesini arttırır,
-Büyüme hormonu seviyesini arttırır,
-Pozitif nitrojen dengesi sağlar,
-Kan şekerini düzenler,
-Kas yıkımını önler,
-Bağışılık sistemini kuvvetlendirir,
-Tansiyon dengesini sağlar.

 

Kaynaklar;

https://academic.oup.com/jn/article/146/12/2468/4589971

https://www.aloprotein.com/protein-tozu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 9283
Kayıt tarihi
: 12.01.14
 
 

Zayıflama ve spor delisi bir de BJK aşığı... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster