Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '08

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
1082
 

Sporda başarının ölçüsü madalyadır

Sporda başarının ölçüsü madalyadır
 

-Her alanda başarılı olmanın ölçütleri farklı farklıdır. Sporda başarının ölçüsü de madalyadır. Madalyanın açılımı nedir, bir düşünelim. Madalya demek özelliklede olimpiyat madalyası demek; o ülkede çok iyi bir spor sistemi var demek, spora maddi destek var demek, kaliteli spor idari yönetimi ve denetimi var demek, kaliteli teknik adam var demek, sporcu sayısı çok demek, en nihayetinde olimpiyat madalyası alan ülke o branşta sporcu yetiştirmesini biliyor demektir.
- Madalya; yapılan bilinçli çalışmaların, emeğin, alın terinin ve başarının simgesidir. Madalya alan başarılı, alamayan başarısızdır bunun başka açıklaması olamaz. Madalya almak şansmıdır, hayır değildir. Bakın, Çin Olimpiyatlarda madalya sıralamasında birinci oldu, bu şansmıydı ? Bu; yıllar süren amaçlı, bilinçli, bilimsel ve planlı çalışmanın bir sonucuydu. Ve aldıkları madalyalar bunun göstergesi oldu.
- Sergey Bubka kimdir diye sorduğumuzda, herkes diyecektir ki '' Dünya' nın bir numaralı sırıkla yüksek atlama sporcudur, efsane bir isimdir 6 kez Dünya şampiyonu olmuş ve olimpiyat şampiyonluk madalyası olan rekortmen bir atlettir'', ama Bubka şu an (IOC) Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesidir ama bunu çok çok az kimse bilir. Hatırda kalan ve akla gelen O bir madalyalı şampiyondur.
- Madalya aynı zamanda ne demek; ülkenin tanıtımı demek, başta türizm olmak üzere bir çok sektörün gelişmesi demek, maddi kaynak demek.
- Okçulukta en çok uluslararası madalya alan ülke Kore değil mi, tüm Dünya bunu biliyor.Okçuluk denince akla Kore geliyor. Kore'nin okçuluk antrenörleri Dünya' nın bir çok ülkesinde görev yapıyor. Kore' de okçulara değer veriliyor, çünkü sporcu kolay yetişmiyor; sistem gerekli, bilimsel platformda çalışmak gerekli. İşte madalya demek; o sporda bilimsel olarak sistemli çalışmalar yapılıyor demek, karakucak çalışarak başarı gelmez, güncel olmak lazım, gelişmeleri takip edip bilinçli çalışıp gelişmeleri geçmek lazım.
-Okçulukta ve sporun her dalında madalya alıp, İstiklal Marşımızı dinletmek lazım; bunun için de silkelenip kendimize gelmemiz lazım, ferdi çıkarları bir tarafa atıp ülkenin menfaati içn çalışmak lazım...- Daha önceki blog yazımda belirttiğim üzere Atatürk'ümüzün sporla ilgili çok güzel talimatları var, biz bunlara uysak zaten sporda çok başarılı oluruz : '' -Her çeşit spor etkinliklerini, Türk gençliğinin millî eğitiminin ana unsurlarından saymak gerekir. Bu işte hükümetin, şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddî ve dikkatli davranması, Türk gençliğini spor bakımından da millî heyecan içinde özenle yetiştirmesi önemli tutulmalıdır.1937 (Atatürk'ün S.D.I, s. 387) -Başarılı olmak için her türlü yardımdan çok bütün milletçe sporun niteliği, değeri anlaşılmak ve ona kalpten sevgi göstermek, onu vatanî görev saymak gerekir. 1926 (Atatürk'ün S.D.1I, s. 245) ''

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her şeyi o kadar güzel anlatmışsın ki başımızı eğip iki kolumuzun arasına alıp şöyle bir düşünmemiz lazım. Nereden başlamalıyız. Gençlerimizi nasıl spora özendirelim. Tatillerde yok internet cafelerden çıkmazlar, ya da parklar da ağaç köşelerinin altında kızlı erkekli aşk yaşayıp öpüşürler. Sonra 19 Mayıs'ta uyduruk jimnastik hareketlerle karşımıza çıkarlar. Bir şeyi dikkatini çekti mi? Müslüman ülkeler arsında madalya sayısı en fazla olan ülke Türkiye olsa gerek. Sözüm ona Atatürk'ü sevmeyen bir ülke yaratılmak isteniliyor ya eğer bizler sizin bahsettiğiniz o güzel sözleri dikkate alsaydık olimpiyatlar da madalya sayımız çoğalır, ay-yıldızlı bayrağımız göndere çekilir, marşımızı tüm dünyaya daha fazla dinlettirirdik. Sevgiyle kal.

Ahmet Üstündağ 
 09.09.2008 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2835
Kayıt tarihi
: 27.03.08
 
 

KOCAELİ, İzmit, Turkey -1968 yılında Eskişehir'de doğdum. 1981 yılında okçuluk sporuna başladım. 198..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster