Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR

http://blog.milliyet.com.tr/inkotr

16 Ocak '13

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
664
 

Sporda spor ruhu şart olmalı, sporcular ve taraftarlar için

Sporda spor ruhu şart olmalı, sporcular  ve taraftarlar için
 

Genelde erkek çocuklarının yuvarlak meşin dediğimiz topla tanışmaları daha çok FUTBOL oyunu ile başlar.


MERHABALAR,

Sevgili arkadaşlar ve dostlar ;

Bu konu gerçekten hem yurdumuz için, hem de bütün Dünya'da önemli bir noktadır. Acaba sporda spor ruhu oluyor mu? Sporda spor ruhu şart olmalı, mutlaka sporcular ve taraftarlar için.

Bu konuyu işlemeden önce spor nedir? Veya spor ne demektir? Bu sorularında çok geniş bir manada irdelenmesi  gerekir.

İnsanların ferdi veya toplu olarak fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve bir rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir. Futbol, hentbol, voleybol, binicilik, kayak, avcılık, denizcilik, güreş, atletizm, basketbol gibi branşlar sporun çeşitli kollarıdırspor Takriben 32 kol dediğimiz branşlardan mevcuttur.

Kaynak: http://spor.nedir.com/

  

Genelde erkek çocuklarının yuvarlak meşin dediğimiz topla tanışmaları daha çok FUTBOL oyunu ile başlar. İlk önce sokak maçları ile başlayan bu serüven,

stadyumlara gidilip, heyecanlı futbol maçları ile alevlenir. Sonra genellikle arkadaşlarınızın veya akrabalarınızın teysiri ve sempatisi ile bir takım tutma tutkusuna girilir.

   

Sonra okul sıralarında spor kültürü biraz daha genişliyerek, açık stadyumlardaki futboldan, kapalı spor salonlarındaki daha hareketli BASKETBOL veya VOLEYBOL sporuna kayar. Maç heyecanlarının seyirleri ve dikkatleri artık kapalı salonlarda yoğunlaşır.

 

Artık spor kendi branşlarında ayrı bir sektör pozisyonlarına girmiştir. Büyük spor kompleksleri, stadyumlar için büyük yatırımlar yapılır ve büyük paralar harcanır.

Bu büyük paralar harcanarak yapılan spor komplekslerini cazip hale getirip, hedef ise spor sever taraftar topluluklarını büyük kitleler halinde buralara çekip, büyük hasılatlarla spor sektörüne kazanç sağlamaktır.Spor aynı zamanda geniş ölçüde turizm sanayiini de destekleyen bir kaynaktır.

Sporu zevk için yapanlara amatör sporcu, meslek haline getirip, bundan para kazananlara ise profesyonel sporcu denir. Spor yönetmeliklerine göre amatör ve profesyonel sporcuların gösterileri ve faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır.

 

 

Sporcu daima zinde ve formda olmak zorundadır. Bunun içinde devamlı antreman yapmak ve en iyi şekilde beslenmek mecburiyetindedir. Bunun içinde bir parasal desteğe veya kazanca ihtiyacı vardır.

Sporun her dalı insan sıhhati için faydalıdır. Fakat zaman, yaş ve ortam göz önünde bulundurularak sistemli olarak yapılan spor sağlık için faydalıdır. Spor yapmanın yaşı yoktur. Spor bedeni ve ruhi kabiliyetleri düzenli, dengeli, gayeye uygun olarak geliştirmek ve gereğinde bunlardan en iyi biçimde faydalanmak için yapılır.

Spor tesis, öğretim ve eğitim, malzeme ve spor organizasyonundan ibaret olan temel faktörlerin bir arada ve beraber bulunduğu ortamda var olur ve gelişir. Bu ortamların olmadığı ve bilgisizce yapılan sporlar sağlık için fayda yerine zarar getirir. Faydalı veya zararlı spor yoktur. Herhangi bir tür spor ferde göre faydalı da zararlı da olabilmektedir. Ferdi yapılan spor faaliyetleri kişinin karekterini meydana getirirken, takım sporları ise oyun arkadaşları ile ekipleşme ruhu ve dayanışma vasıflarını geliştirmekte, dolayısıyla sporculuk ruhu, eşitlik, beceri, nefse hakimiyet ve nezaketi bir araya getirmektedir.

Hepinize sevgiler, selamlar ve saygılar.

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR

**** Bilgiyi Kullanırsan Büyürsün , Paylaşırsan Efsane Olursun ***

NECİP KÖNİ - ADANA / TR

* * * * *

    

HAYVANLARIMIZI KORUYALIM - EZİYET ETMİYELİM..!

* * * * *


 

LÜTFEN DİKKAT..!

TRAFİKDE ASABİ OLMAYIN, CANINIZA ve MALINIZA MAL OLABİLİR.!


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Necip Bey... Taraftarların içi içe maç izledikleri yıllar. 1960'ların başında Ankara'da, sonra Mersin'de, yıllarca Adana'da... Mersin'den Adana'ya gidişler, istediğimiz yerde maç seyretmeler. Yanınındaki rakip takımdan... Gol sevinci... Ya şimdi? Rakip taraftarlar statlara sokulmuyor, neredeyse kentlere sokulmayacak. Nerede kaldı sporun güzelliği. Ama sizin sayfanıza taşıdığınız o hareketli görüntüler ne güzel. Sizi emek ve becerinizden ötürü kutlarım. 70 km batıdan saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 19.01.2013 9:05
Cevap :
MERHABALAR...Sevgili hocam TURGUT beyciğim :-)) Çok çok teşekkür ederim bu anlamlı yorumunuz için :-) Evet hiç unutamam ben MİTHATPAŞA (Dolmabahçe) şimdiki BJK-Stadyumunda çok değişik maçlar seyrettim.. (Talebelik döneminde) --1965-1975 dönemleri -- Hiç bu kadar birbirine saldıran (Kasaturalı-Döner bıçaklı) taraftar kitlesi yoktu... Ben FENERBAHÇE'liydim. Teyzemin oğlu BEŞİKTAŞ'lı çok beraberce maç seyrettik.. Çok birbirimize şakalar yaptık..Ancak asla hiç bir zaman kavga etmedik.. Fakat şimdinin genç ve fanatik taraftarları ne durumda..? :-( İşte bunları görünce insan eski günleri hatırlayıp, bayağı üzülüyor gerçekten :-(( Ben şu anda 1.LİG'de pardon (SÜPER LİG'de) bölgemizin takımı MERSİN İDMANYURDU'nu tutuyorum tabii ki (Elbetde fanatik olarak değil tabii ki) ADANA'da da ADANA DEMİRSPOR sempatizanıyım..TÜRKİYE'de ise FENERBAHÇE Fakat bilinçli bir tataftar olarak :-)) Sonsuz sevgiler,selamlar ve saygılar (70-Km) DOĞUDAN---->> BATIYA :-)))  19.01.2013 11:42
 

Ooooo... 32 koldan, tekmili birden görsel bir show hazırlamışsınız değerli üstadım. Tadına doyulmuyor. Umarım gençlerimiz de aynı tadı ve anlamlı mesajlarınızı alırlar! Ellerinize, göz nurunuza sağlık. En içten saygı, sevgi ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 18.01.2013 8:40
Cevap :
MERHABALAR...Çok sevgili ERSİN kardeşim :-)) Çok çok teşekkür ederim :-)) Beğendiğinize çok çok memnun ve mutlu oldum :-)) İnşallah gerekli mesajı vermişimdir ümit ederim :-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))  18.01.2013 11:16
 

Kıymetli Necip KÖNİ Sizin Sporla ilgilendiğinizi bilmiyordum,Şimdi anladım Adanasporlu olduğunuzu.Kıymetli Köni Sporla ilgili bu çok önemli ve bir o kadar da güzel yazınızı beraberindeki spor hareketlerini TFF na ve Türk Futbolunu temsil eden kulüplere göndermek lazım.Spor bir amaçtır, spor sağlığa ve mutluluğa delalettir.Türk Futbolunun o arzu edilen kriterleri yakalaması dileğimiz.Çok güzel ve faydalı bilgiler paylaşmış bulundunuz. Teşekkürler selamlar saygılar...

Mehmet Burakgazi 
 17.01.2013 17:10
Cevap :
MERHABALAR....Sevgili hemşehrim MEHMET beyciğim :-)) Vallahi ben ADANASPOR'dan çok ADANADEMİRSPOR'a karşı sempatim var..:-)) Fakat LİG'de (Süper LİG) ikiside olmayınca otomatikman bölgemizin 3.cü takımı MERSİNİDMANYURDU'nu tutuyorum tabii ki :-)) Aslında gönlümde yatan ASLAN her üçününde Süper LİGDE oynamalarını görmek elbetde :-)) Bu güzel yorumunuza çok çok teşekkür ederim :-)) Beğendiğinize çok memnun ve mutlu oldum :-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))  18.01.2013 22:28
 

En büyük spor ruhu bence futbolda! 20 yaşındaki -topa attii yapan- ufaklıklar bilmem kaç milyon avroya oynamayı salt ruh güzelliklerinden kabul ederler. O güzellik karşısında da memleketin tüm mankenleri yataklarına amadedir. Ama çok da halkçıdırlar. Halkın ancak giyebildiği 15-20 liralık pantolon, gömlek reklamlarında oynayarak şirin görünürler. Çekim sonrasında da 400 bin avroluk Ferrari'ciklerine binerler! Asil sporcu ruhu böyle yaşamalarını gerektirir. Bir de sporcu ruhunun ağaları vardır. Şu, kaşı-gözü ayrı oynayan, kolu-bacağı asimetrik hareket eden ve o karmaşada terler döken, vitrini hoş içi boş tiyatrocu teknik direktörler yani. Bu işi kesinlikle sporcu ruhuyla amatörce şaapmak isterler ama milyon avrolar 'zorla' ceplerine sıkıştırılır. Bir utanç içindedirler ki sormayın gitsin! İtalyancada bir söz vardır: Il denaro è fratello del denaro (Para parayı çeker) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 17.01.2013 16:32
Cevap :
MERHABALAR...Sevgili DOST ATA beyciğim :-)) Evet aynen sizin dediğiniz gibi %100 hemfikiriz..! Hani şöyle diyorlar ya "YAA FOOTBOOLCU, YAA POOPCU" misalinden bu iki sektörde yıldız (STAR) olanlar parsayı götürüyorlar..Ancak gariban halkımızın (Paralı & Parasız -- hiç farketmez) ceplerini bilerek resmen hortumlama felsefesi ile sektörde düzen kuranların işleri iş..! Birde üstüne üstlük fanatik seyirci ve taraftarlarda bu sektörün tuzu biberi oldular son 5-7 senede :-)) Yakıp,yıkmalar döner bıçaklarıda işin cabası :-(( BU anlamlı yorumunuza çok çok teşekkür ederim :-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))  17.01.2013 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 701
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 31.07.12
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster