Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '21

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
24
 

Spotify Wrapped 2021!

Evet sayın dinleyiciler!

 

Spotify'ın 5 yıldır hizmetimize sunduğu ve özellikle son 2 senedir sosyal medyada yayımladığı reklamlarla bizi haftalar öncesinden heyecanlı bir bekleyişe sürükleyen ve aynı zamanda bir yılın daha sonuna geldiğimizi hatırlatan Spotify Wrapped 2021 için sonuçlarımızı paylaştı.

 

Bir müzik delisi olarak yılda yalnızca 6000 küsür dakika müzik dinlemem ve gördüğüm kadarıyla başkalarının neredeyse 100.000 dakikayı müziğe ayırmış olması ağzımı açık bıraktı. Yahu sizin yapacak başka işiniz gücünüz hiç mi yok?! Hayır benim de yok ama buna rağmen anca bu kadarcık vakit bulabilmişim... Tabi son zamanlarda müzik videolarını, özellikle de konser kayıtların çokça izlediğimi söyleyebilirim. Belki bu yüzden Spotify'a fazla vakit ayırmadım.

 

Benim gibi takıldığı şarkıları trilyonlarca saat dinleyen arada sırada başka türden çalanlar için 100 şarkılık Wrapped playlistinin oluşturulma algoritmasını anlamak basit. İlk 5-10 şarkı en çok dinlediklerin, geri kalanı öylesine bir açtıkların ve hatta karışık çalarken birkaç saniye denk geldiklerin. Fakat Top 5 Sanatçı ve Şarkı listeleri bana açıkçası yeterli gelmedi. Evet dinledim ama çok da değil dediğim kişiler ve şarkılar; kessinlikle saatlerimi ayırdım dediğim kişiler ve şarkılardan daha önde. Ayrıca kesinlikle Top 5 listesine girer dediğim kişi ve şarkılar ne yazık ki listede yok bile. Bugüne kadar en istikrarlı sonuçlar büyük ihtimal 2016 ve 2020 yıllarındaydı (benim için)

 

Herkesin halinden memnun olması galiba sistemin benim gibi kısıtlı vakit aralığında, kısıtlı çeşitte şarkı dinleyenler; yeniliklere açık olmaktan ziyade klasikçilik peşinde koşanlar için yeterli düzeyde çalışmadığını gösteriyor. Fakat dediğim gibi en azından Top 5'te doğruluğu %100 beklerdim. Ayrıca benim sonuçlarım ilk 3 olarak şu şekilde:

 

En Çok Dinlenen 3 Tür:

1) Soft Rock

2) New Wave

3) Soul

 

Yılların New Wave'cisi olarak yaşlandıkça Soft Rock'a hatta 70'ler slow şarkılara doğru yön değiştirdiğimin zaten farkındaydım. New Wave'in 2. sırada olacak kadar bile yanından yöresinden geçtiğimi görmek beni mutlu etti. Demek ki hala sandığım kadar yaşlanmamışım... Soul ve 60'lar-70'ler R&B'ye fazlaca yöneldiğim bir yılda listenin geri kalanında R&B ne yazık ki yok.

 

 

En Çok Dinlenen Sanatçılar:

1) Jefferson Starship

2) Fleetwood Mac

3) Michael Jackson

 

Jefferson Starship dolu bir yıldı ve bu sonuç beni hiç şaşırtmadı ama Fleetwood Mac'i eskisi kadar dinlemediğim gerçeği de var. Fireflies'a fazla sardım ve özellikle 2020 sonlarında çokça dinledim. (Galiba sistem yılın son 2-3 ayından başlıyor. Yani 2021'in son 2-3 ayı da 2022 Wrapped playlistlerinizde olacak.) Bu durumda 2. sırada, 2021 yılı için kesinlikle Michael Jackson olmalıydı. Nedense son 12 yıldır kendisini en çok özlediğim ve andığım yıl 2021 oldu diyebilirim.

 

En Çok Dinlenen Şarkılar:

1) Miracles - Jefferson Starship

2) Miracles > Live - Jefferson Starship

3) Lay Back - Commodores

 

Miracles'ın açık ara 1.sırada olacağını zaten aylar önceden biliyordum. Hatta bilumum live versiyonlarını ya da orijinal parçayı başka platformlardan dinlediğim de göz önüne alınırsa; Spotify'ın hesapladığından 5 kat daha fazla bile dinlemiş olabilirim... Live versiyonu da daha hızlı ve harika ama 2.sıraya yerleşecek kadar dinledim mi ondan emin değilim. 3. sıradaki Lay Back ise, ne yazık ki çok geç keşfettiğim bir şarkı. 80'lerin underrated'lerinden biri olabilir, ünlü Nightshift albümünden. (slow r&b sevenler dinlesin) Ama en azından Michael Jackson'ın şarkılarını geçip listede yer alması çok doğru durmuyor benim açımdan.

 

 

Eveet bu yılın sonuçları böyleydi ve elimden geldiğince sistemle ilgili eleştiri ve beğenilerimi de sunmaya çalıştım. Çok çok doğru sonuçlar verdiğini düşünmesem de hatta kendi adıma bunu kesin olarak bilsem de, Wrapped olayını oldukça seviyorum. Umarım siz de kendi sonuçarınızı paylaşırsınız. Sevgi ve müzik paylaştıkça güzelleşir ve çoğalır bunu unutmayın sevgili dinleyenler!

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 26
Kayıt tarihi
: 11.11.21
 
 

Okuduğum okullar veya doğduğum yıldan ziyade beni en iyi anlatacak; kendimi en iyi şekilde ifade ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster