Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
15151
 

SSK'da 30 günden eksik çalışma

SSK'da 30 günden eksik çalışma
 

Çalışma hayatında işçiler bazen ay içinde eksik mesai yapmak suretiyle daha az ücret alırlar ve bunun bordroda gösterilmesi durumu hasıl olur. Ancak e-bildirge şeklinde verilen “ Aylık hizmet ve prim bildirgeleri ” 30 günden eksik gösterilen sigortalıyı neden açıklanmadığı takdirde hatalı gösterir. Yasalarımız bu eksik günler için açıklama ve belge zorunluluğu getirmiştir. Eksik çalışma ve eksik ücret ödeme durumu belgelendiği takdirde işverene bir sorumluluk yüklemeyecektir, aksi halde hem idari para cezası söz konusu olacak hem eksik gösterilen günler için ek bildirge ile SSK priminin tamamlanması istenecektir.

İnsan Kaynakları Müdürlüğü sorumluluğunda gelişen bu bordro işlemi özellikle dikkat edilmesi gereken belgeleme sorunudur. Çünkü her ne kadar aylık bildirgede eksik gün nedeni sorulmakta ve ilgili bordro elemanı tarafından açıklama girilmekte ise de ayrıca Ek-8 diye adlandırılan Eksik gün bildirim formu ile tekrar ilgili sigortalının ismi ve eksik gün gerekçesi sanal ortamda değil kağıt olarak doldurulması ve kuruma gönderilmesi istenmektedir. Ayrıca bu ek-8 formuna neden olarak yazılan hususla ilgili belge eklenmesi de istenmektedir. İşte bu belgenin unutulması aylık bildirge ve ek-8’in zamanında verilmesine bile bakılmaksızın ceza uygulamasına yol açabilmektedir.

Eksik gün bildirimi için geçersiz veya yetersiz olan belge sonrasında tahakkuk ettirilen idari para cezası ve SSK pirimi 506 sayılı kanunun 80. maddesi gereğince 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsili Kanun uyarınca işverenlerden tahsil olunabilecektir.

işverenler aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte ay içinde ( 30 ) günden az çalışan sigortalılara ilişkin belgeleri Ek-8 ile birlikte ilgili SSK müdürlüğüne vermek zorundadırlar.

506 sayılı yasa ile kabul edilen belgeler şunlardır:

1. İstirahat Raporu: sigortalının ay içinde İstirahatlı olduğunu gösteren hastane veya işyeri hekimlerince düzenlenmiş hekim raporları,

2. Ücretsiz İzin : Ücretsiz izinli olduğunu gösteren izin belgeleri,

3. Zorunlu Haller ( işçi ) : sigortalının disiplin cezası alması, gözaltına alınması, tutukluluk hali gibi nedenlerle çalışma yapamamış olmasına ilişkin belgeleri,

4. Kısmi Süreli Sözleşme : Kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmeleri, ( bu süre 2/3 oranı ile sınırlıdır. Çalışan 20 günden fazla mesai yapması halinde SSK ya 30 gün üzerinden prim yatırılmalıdır )

5. Devamsızlık : Ay içinde sigortalının işe geç gelme veya erken ayrılma veya belirli günlerde hiç çalışmadığını gösterir elektronik puantaj kaydı veya en az işveren / işveren vekilinin imzasını içeren puantaj kayıtları,

6. Zorunlu Haller ( İşveren ) : Grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, sokağa çıkma yasağı, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulduğunu veya işe ara verildiğini gösteren ilgili resmi makamlardan alınan yazı örneklerini, ( zorunlu haller )

Sigortalının 30 günden eksik çalıştığını gösterir bu belgeler, Sigortalıların Eksik Gün Bildirim Formu ( Ek-8 ) ekinde ilgili SSK Müdürlüğü' ne verilmek zorundadır. İşverenler eksik günlere ilişkin bilgi formunu elden teslim etme veya APS, iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak posta yoluyla da gönderebilme imkânına sahiptirler.

Bordro elemanları ay sonunda e-bildirge olarak hazırladıkları Aylık Prim Ve Hizmet Belgesi’ni sanal ortamda gönderdikten sonra Ek-8’i ve onun ekindeki belgeleri aynı süre içinde ilgili sigorta kurumuna vermek zorundadırlar. Aksi halde, yukarıda sayılan hallere ilişkin belgelerin geriye yönelik olarak her zaman düzenlenebilir nitelikte olanları (ücretsiz izin, devamsızlık vs) aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken aydan sonra verilmesi halinde işleme konulmamaktadır.

İnsan Kaynakları müdürlükleri özellikle bordo işlerine ait bu işlemleri yaparken uzman elemanlar çalıştırmalıdır. Hatta bir çeklist diziniyle yapılan tüm işler her ay işaretlenerek hangi belge ve bilgilerin ay içinde veya takip eden ayın sonuna kadar yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidirler. Ne kadar dikkat edilse de unutulan işlerin kalmaması buna bağlıdır.

Yapılan işlerin düzgün dosyalanması, takibi ve kayıt altına alınması da işlemlerde arıza ve aksaklık yaşanmasını önleyecektir.

Muammer MURAT

İnsan Kaynakları Uzmanı

http://www.muammermurat.com/

20 Eylül 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4442
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster