Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
801
 

Stalin’in hataları olmasaydı sosyalizm çözüm olurdu iddiası

Stalin’in hataları olmasaydı sosyalizm çözüm olurdu iddiası
 

Komünist Sovyetler Birliği’inin 1924 – 1953 yılları arasında ki diktatörü Joseph Stalin şüphesiz zalimdi ama onun hataları olmasaydı Sosyalizm doğru uygulansaydı başarılı olurdu görüşü doğru değil. Sosyalizmde doğru uygulama diye bir şey olamaz çünkü felsefesi ve ekonomik sistemi başarısızlık yaratmaya mahkum. Stalin’ in çok zulüm yaptığı 20 milyon insanın  katili oldugu doğru ama 1956' da Macaristan'ı 1968' de Çekoslovakya’ yı işgal eden ve binlerce insanı öldürten Stalin değil sırasıyla dönemin Sovyet diktatörleri Nikita Kruschev ve Leonid Brejnev'di. 1989'da Çin’ de Pekin’de Tiananmen Meydanın’da   protesto eden 1 milyon kişilik halktan binlercesini askerlerin mermileri ile  öldürten Stalin değil Çin komünist rejimiydi.

1961- 1989 yılları arasında Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçmaya çalışan 200 kişiyi öldürten de Stalin değil mevcut komünist idareydi. 1970' te Polonya'nın Gdansk tersanesinde ayaklanan işçilerden 50 tanesini öldürten komünist idarenin de Stalinle alakası yoktu. O zamanlar ODTÜ’de öğrenciydim. Her gün “kahrolsun faşizm” diye ellerinde orak çekiçli bayraklarla yürüyen öğrenciler Kapitalist dünyada işçi sınıfı ezilirken komünist idarenin olduğu ülkelerde  işçilerin özgür olduklarını sanıyor, Sovyet tankları altında ezilmekte olduklarından haberleri yoktu. Başarılı Sosyalist model olarak gösterdikleri İskandinav ülkelerinin Sosyalizmle alakaları yok, onlar Batılı demokrasiler. Kapitalizm sık sık kriz geçiriyor ama Karl Marx ve Friedrich Engels'in 1848 de yayınladıkları Komünist Manifestosunda iddia ettikleri gibi çökmeyecek. Sosyalizm komünist manifestosunda iddia edildiği gibi proletarya devrimi ile kurulmadı. Halklara silahla dayatıldı, özgürlük ve refah yerine esaret ve fakirlik getirdi. Bunun en çarpıcı ispatı Batı ve Doğu Almanya, Güney ve Kuzey Kore arasında açılan hayat standardı uçurumudur. Kapitalizm mükemmel bir sistem değil. Ama tüm ekonomik krizlere rağmen halklarının hayat standardını en çok yükselten ülkeler hür teşebbüs ve serbest piyasalara izin veren ülkeler olmuşlardır. Serbest piyasayı yasaklayan ve ekonomiyi merkezi planlama ile yönetmeye çalışan ülkelerin halkları ise fakir kalmış bu rejimler 1980lerin sonunda Sovyetler Birliği dahil çökmüşlerdir. Bugün hala Sosyalizmi savunanlar bu gerçeklerin yüzde 1'ini dahi bilmezler.

Rasih Bensan

15 Mart 2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün hala komunizm, leninizm, stalinzm diyenler Azerilerin, Ahıskalı Türklerin sürgünlüklerini bilmiyor. Komunizm ekonomik olarak mahkumdu ama halkların kardeşliği açısından Sovyetler Birliği güzel örnek olabilirdi. Ancak, Sovyet yönetimi hiçbir zaman bunu değerlendirmedi. Yeri geldi Hitlerden daha faşist oldu. Dil yasaklaması, kültür yasaklaması, asimilasyon kol gezdi. Çok uzağa değil buyrun Nahcivana, Gürcistan'a, Ukrayna'ya gidin. Halk size ne yaşadığını anlatsın. Ben bizzat dinlediğim için biliyorum. Örneğin bir Ahıskalı aileye denk geldim. Babaları 2. Dünya Savaşında 3 madalya almış Stalingrad muharebelerine katılmış ama teskeresini alır almaz Kazakistan da çalışma kamplarına sürülmüş, işkenceye maruz kalmış. Sovyetler Birliği halkların eşit ve kardeş olamayacağını da bize belgeleyen bir yönetim oldu. Kapitalist şiddetle kardeş olduğunu gösterdi. Saygılarımla.

Emre Erden 
 15.03.2014 21:13
Cevap :
Sovyetler Birliği'nin kendi içinde yapılan zulümden çok güzel örnekler vermişsiniz. Ben de Sovyet yönetimlerinin demir perde ülkelerinde yaptıkları vahşetlere çok örnek verdim. Bu zulmün Sosyalizmle de Kapitalizmle de alakası yok. Bir ekonomik sistem olarak Sosyalizm yanlıştır, Kapitalizm mükemmel bir sistem değil ama Kapitalizm hakkında yapılan eleştirilerin büyük kısmının Kapitalizm'le alakası yok, ekonomi bilgisinin zayıf olmasından kaynaklanıyor.  17.03.2014 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1980
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster