Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
339
 

Steve Jobs'dan üç önemli mesajı nasıl okuyacağız?

Steve Jobs'dan üç önemli mesajı nasıl okuyacağız?
 

"Stay hungry stay foolish - Aç durun kuyruğu dik tutun" S. Jobs


Apple'ın Kurucularından olan Steve Jobs, Stanford Üniversitesinde mezun olan gençlere çok önemli bir konuşma Haziran 2005'te konuşma yaptı. Konuşması gerçekten çok güzeldi ve verdiği mesajlar evrenseldi. Bu mesajları okuyan ve hayatına tatbik eden herhangi bir genç mutlaka başarının ipi göğüsler.

Konuşmasında geçen üç temel mesajı ele alalın ve yrumlayalım.

1. Mesajı: Meraklı olmak ve sezgilere güvenmek. Önceden nelerin hangi noktada buluşacağını bilmek imkansız. Neleri doğru yaptığınızı geri baktığınızda görebilirsiniz. Bu nedenle gelecekteki işlere karar verirken kalbinizle karar verin. Yaptığınız şeylerin birgün birşeylerle birleşeceğine inanın.

2. Mesaj: Sevdiğiniz işi yapın. Sevdiğiniz işi yapmak bir rutin değil bir oyun gibi gibidir. Sevilmeyen bir iş zorunluluktur, zorunluluk yorucudur. Başarılı insanların gizli gücü sevdikleri işi yapmaktan dolayıdır. Ya sevdiğiniz işi yapmalısınız yada yaptığınız işi sevmenin yolunu bulmalısınız.

3. Mesaj: Beklentiler, gururlar, küçük düşme, başarısızlık korkuları, tüm bunlar ölüm karşısında değersizleşir. Kaybedek birşeylerin olduğu düşüncesini yok etmenin en iyi yolu ölümü düşünmektir. Ölüm kaçınılmazdır. Ölümü düşündüğünüzde aslında hiç bir şeye sahip olmadığınızı bu dünydan çıplak gideceğinizi anlarsınız. Madem hiç bir şeye sahip değiliz öylese bu düşünce bizi rahatlatacak ve cesaretlendirecektir.

Konuşmanın içerisinde bir çok örnek veren Jobs'un an yaşamsal süreçte başından geçen bir çok önemli olayada değiniyor, örnekler başarısızlıklar gibi görünen bir çok şeyin aslında başarıya giden birer basamak olduğu şeklinde anlaşılmalıdır.

30 küsur senedir Bilgisayar dünyasında en önemli isimlerden biri o kuşkusuz. Bununla beraber bu mesajları iyice anlamak için kanser mi olmalı insan. Acılar yaşanmadan sıkıntılar olmadan öğrenemiyormuyuz biz? 

İnsanoğlunun normali nedir? Normal neye, kime ve nezamana göre normaldir?

Acı tecrübelermi adam edecek bizi?

Evet.

Özellikle 3. Mesaj biz, kendimizi Müslüman sanan kapitalist ahlakla şımarmış, kendini kurtuldum sanan kafa yapısı içinde kıldığı üç rekat namaza güvenen bizlerde büyük sıkıntı.

Bu konuşmayı dikkatle dinlemeniz için aşağıdaki linkte yayınlıyorum. Lütfen çok dikkatle dinleyin, dil bilmiyorsanız dikkatle ve üzerinde düşüne düşüne alt yazıları okuyun.

http://www.youtube.com/watch?v=pHRYY0lYJv8

Ben kendi açımdan tüm bu üç mesajı önemsesemde en önemlisinin 3. mesaj olduğuna inanmaktayım. 3. Mesaj gerçekten harika ve insanı sarsan ve kendine getiren bir mesaj. Zamanı ve hayatın tamamaını düzgün, yerinde ve anı anlamlı kılarak yaşamanın üzerine. Gerçekten hoş.

Güle güle Jobs.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3554
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster