Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
663
 

Steve Jobs

Steve Jobs
 

Steve Jobs


Yaklaşık dört sene önce eşim hamileyken kendisine bir i-Touch hediye etmiştim. Eşim yarım santim kalınlığındaki bu yüksek teknoloji ürünü cihazla hem müzik dinleyip hem de video seyredebiliyor aynı zamanda internete bağlanabiliyordu. Oğlumuz 1.5 yaşına geldiğinde, henüz konuşmayı bile öğrenmeden cihazı kullanmayı öğrendi. Öyle ki, video kısmına girip cizgi filmlere bakabiliyor, beğenmediklerini değiştirebiliyordu. Üzerinden 4 sene geçmesine ve defalarca yere düşmesine rağmen sadece 400 USD karşılığı satın aldığım cihaz hala oğlumuzun elinde ve kullanılır durumda.

Elimdeki kitap; 1.5 yaşındaki bir çocuğun kullanabileceği basitlikte, 4 senedir sorunsuz çalışan ve fiyatı ve sunduğu yüksek teknoloji imkanlarına ve görsel şölene göre gayet hesaplı ürün yaratan kişinin biyografisi. Steve Jobs'un ortaya çıkardığı cihazlar dünyada yüzmilyonlarca kişinin cebine, evine çoktan girmiş ve piyasada standartları belirleyen bir durumdalar.

Öleceği günü yaklaşık olarak bilmek ve bütün hazırlıklarını ona göre yapmak bir insan için ne demektir ? Steve Jobs denince ilk aklıma gelen, onun öleceği günü yaklaşık olarak bilen biri olduğu. Biyografisini de hala hayattayken kendisi yazdırmış.

Biyografiyi yazan Walter İsaacson’un kitabın “Giriş” bölümünde belirttiğine göre Steve Jobs ve eşi Lauren, projenin oluşumunda herhangi bir kısıtlamaya gitmemiş, yönlendirmeye çalışmamış. Hatta yayınlanmadan önce görmeyi bile talep etmemişler.

Steve Jobs’un biyolojik ailesi; Winconsin Üniversitesinde yüksek lisans ve öğretim üyesi asistanlığı yapan, Suriyeli bir ailenin dokuz çocuğunun en küçüğü Abdulfattah Jandali (müslüman) ve köylü bir Wisconsin ailesinden,  Alman kökenli Joanne Schieble (katolik).

1954 yılında Joanne, Abdulfattah ile birlikte Suriye’ye gider ve orada hamile kalır. O sıralar Joanne’nin ölüm döşeğindeki babası, onu Abdulfattah’la evlenirse evlatlıktan reddetmekle tehdit eder. Böylece Joanne doğacak çocuğu evlatlık vermek ister. 24 şubat 1955’te doğan çocuğu evlatlık edinmek için ilk başvurmuş olan aile, kız çocuğu istedikleri için evlat edinmekten vazgeçerler.

Paul Jobs, 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Sahil Güvenlik’ten terhis olmuş bir mekanikçidir. Ailesi 1915 olayları sırasında Türkiye’den (Osmanlı) göçmüş olan New Jersey doğumlu Clara Hagopian ile bir bahis üzerine evlenir. Bu Clara’nın ikinci evliliğidir (ilk kocası savaşta öldürülmüştür) ve dış gebelik geçirmesi sonucu kısır kalmıştır.

Paul Jobs ve Clara Hagopian, evliliklerinin dokuzuncu ylında bir çocuğu evlat edinmeye karar verirler. Sonuç olarak, Abdulfattah ve Joanne’nin yeni doğmuş çocuklarını evlat edinirler ve Steven Paul Jobs ismini verirler.

Çocukluğunda yaşadıkları Steve Jobs’ta “muhteşem bir tasarımla basit işlevselliği makul fiyatlı ürün üstünde birleştirme” fikrinin oluşmasına sebep olur (oğlumun elindeki cihaz bu düşüncesini gerçekleştirdiğini kanıtlıyor).

Stanford Üniversitesi Dekanı Frederick Terman, üniversite arazisi üzerinde 700 dönümlük endüstri parkı kurulmasını sağlar. Bu alanda özel şirketler, öğrencilerin fikirlerini ticarileştirebilmeleri için çalışma ortamı yaratırlar.

Dave Packard, Bill Hewlett, Gordon Moore (Intel’in kurucusu) gibi girişimciler o sıralar yüksek teknoloji ürünleri keşfetmekte ve şirketleri sürekli büyümektedir.

Evlat edindikleri çocuklarına gerçek aile özlemi yaşatmayan ve her halukarda destek olan Paul-Clara çifti, haylaz ve uyuşturucu kullanan bir çocuktaki dehayı keşfeden matematik hocası İmogene Hill, yaşadığı bölge, o dönemdeki teknolojik gelişimler vs. her şey Steve’in geleceğini hazırlayan etkenlerden bazıları.

Kitap sadece bir dille tercüme edilmiş. Amerika sisteminin “bir şeyler yapmak isteyen”lere nasıl imkanlar sunduğunu Steve Jobs’un hayat hikayesinde görebiliyorsunuz. Atari'de çalışmaya başlaması, Apple'ın doğuşu,Microsoft ve Bill Gates ile olan ilişkileri ...

Steve Jobs’un etkileyici hayatının detaylarını merak ediyorsanız kaçırmayın.

 

Steve Jobs, Walter Isaacson, Domingo, 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2680
Kayıt tarihi
: 28.12.08
 
 

1992 yılından beri yurtdışında yaşıyorum. Moskova Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü mezunuyum. Mosk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster