Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

21 Kasım '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1808
 

Stres Savaş ve Zafer!

Stres Savaş ve Zafer!
 


Stres her türden olumsuz duruma tepki olarak oluşan, bedensel ve ruhsal bir durumdur. Ekolojik bir tür olarak kabul edilen insan, durmadan değiştirdiği dünyaya güçlükle uyum sağlamaktadır. Sosyal, ahlaki, adli ve benzeri baskılarla dolu bu suni çevre, ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi, enerjimizi dışa vurmayı önleyen sayısız engeller üretir.

Streslerin birçoğu iş hayatına bağlıdır... Çalışma sinirlerde sürmenaja neden olur. Hummalı çalışma temposu, gürültü, iş kazaları korkusu, saatinde işbaşı yapamama endişesi ve amirlerle olan ilişkiler, örnek verilebilecek başlıca unsurlardır.

İşsizlik de önemli bir stres kaynağıdır. Kalabalık, taşıma araçları, trafik sıkışıklıkları, güvensizlik, öğle yemeği saatinde istirahatin kaldırılması, klasik stres sebepleridir.

Stresin sonucu artan sinir bozuklukları, depresyon, uykusuzluk, cinsel bunalımlar şeklinde kendini gösterir. Stres, yatıştırıcı ilaçların, alkol, tütün, kahve gibi maddelerin tüketimini artırır. Lakin bu maddeler belirtileri hafifletecek yerde, genellikle daha da şiddetlendirir. Tansiyon yüksekliği, enfarktüs, mide ülseri, stresten fazlaca etkilenir.

Stres çoğu zaman yirminci yüzyıl hastalığı diye tanımlanır. Spor, dinlenme, gevşeme, daha iyi yaşama ve uygun sağlık koşulları gibi uygun bir tedavinin yokluğunda, stres depresyona ve ruhsal durumla doğrudan doğruya ilişkisi olmayan mide ülseri gibi hastalıklara sebep olabilir.

Stresi yenmek için daha küçük bir kentte çalışmak, işinin yakın çevresinde bir konut edinmek, çalışma saatlerini kısaltmak ve yaşam çevresini daha cazip hale getirmek gerekir. Daha sık tatil yapmak, hafta sonlarını evden uzak, olabildiği kadar yabancı yerlerde geçirmek iyi olur. Bundan başka birikmiş enerjinin tüketilmesini sağlayacak bedeni çalışma artırılmalı, spor yapılmalıdır. Gevşeme, kendine ve solunum ritmine daha fazla hakim olmayı sağlayan yoga veya bu tipte başka yöntemler, stresle savaşmada kullanılabilecek araçlardır. Konuşmaya, dünya görüşleri değişik insanlarla birlikte olunmağa, sıkıntılarını dile getirme çareleri bulmaya çalışılmalıdır.

Nihayet yaratıcı bir faaliyetle ilişki kurulmalıdır... Mesela resim yapmak ya da yazı yazmak, blog yazmak gibi... Bütün bu faydalı hileler, insanın etrafını kuşatan şeylerden uzaklaşma yollarıdır.

Stressiz, sağlıklı bir yaşam dilekleri ve saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan kendini aşmaz ve yenilemezse günümüz türkiyesi şartlarında çok zor stres aşması ve yenmesi herkez benim diyor maddiyat hep ön planda allah kolaylık versin tüm insanlara

saban kuru 
 27.04.2008 14:40
Cevap :
Öncelikle hoşgeldiniz sayın Kuru... Haklısınız, maddiyat ön plana çıktıkça insanlık ölüyor... Halbuki bu dünyadan göçünce insanın daha ziyade insanlığı sorgulanıyor değil mi? Teşekkürler ediyorum, saygı ve sevgilerimle...  27.04.2008 16:26
 

Reenkarnasyonda çıktı! Bir dahakine huylarımı değiştirecekler!!

Ahmet Balcı 
 21.11.2007 16:31
Cevap :
Aman ağabey, sen değişme böyle kal... Eğer yeniden doğuşta kararlıysan bilelimde saksofoncu bir ebe ayarlıyalım yaw :-)) Teşekkürler, sevgiler...  21.11.2007 17:01
 

stresi yenmek için yapılması gerekenler bunlar ama,, iş stresi için ne yapılabilecek Metin Bey.. sevgiler...

aylinn... 
 21.11.2007 16:31
Cevap :
Valla Aylinciğim, iş stresi zor mesele, sanırım çaresi yok :-)) Galiba sen birşeyler tavsiye edeceksin... Bloğa dök lütfen, okuyalım... Teşekkürler, sevgiler...  21.11.2007 16:58
 

her şey sters yapıyor insanda. Dediğiniz gibi yaratıcı ve farklı etkinlikler rahatlatıyor ruhu. Gönlüne sağlık, selamlar.

murat ertaş 
 21.11.2007 11:48
Cevap :
Muratcığım ben de böyle stres atıyorum işte, yazarak... Yalnız senin kadar sıkı takipçi değilim maalesef, seyrek yorum yazabiliyorum... Senin bu yönünü takdir ediyorum kardeşim, teşekkürler, sevgiler...  21.11.2007 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster