Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '10

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
547
 

Stres

STRES İnsan; ruh ile vücut ün bileşimidir. Biri somut diğeri soyut olarak algılanır. Sağlık da bu iki bileşimin sağlam olup olmamasına bağlıdır. Yanı vücudumuzun sağlığı gibi ruhumuzun sağlığı da önem taşımaktadır. Ruhumuzda zamanla hastalanabilir. Ruh hastalığını tetikleyenlerden biride stres dır. Stres bazı aşamadığımız korkularla başlar. Stres in etkisinden korunmanın beş önemli yolu vardır.

Yaşlanma Korkusu: Yaşlanmanın önüne geçemezsiniz. Dert etmeyin. Aslında fiziksel yaşlılıktan çok psikolojik yaşlılığa kendimizi kaptırmamalıyız. İnsan hissettiği yaştadır. Nasıl hissederseniz öyle siniz. Obakımdan yaşlanmanıza kendiniz yardım etmemelisiniz.

Haksızlıklara Uğrama Korkusu: Haksızlıklara uğrayabilirsiniz. Bunları düzeltmeye çalışın. Başaramasanız da dünyanın sonu değildir. Aldırmayın. Kabullenin. Koşulsuz sevmeye çalışın.

Hoşlanılmama ve Sevilmeme Korkusu: Herkes sizden hoşlanmayabilir. Ne kadar iyi, terbiyeli ve dürüst olursanız olun yinede bazı insanlar sizden hoşlanmayabilir. Eğer herkes tarafından hoşlanılıyor ya da seviliyorsanız veya herkes tarafından nefret ediliyor ve sevilmiyorsanız bir arıza var demektir. Böyle durumlarda herhangi bir tarafın %100 olması da iletişimdeki sakatlığın bir ifadesidir.

Sorunların Hakkından Gelememe Korkusu: Hayat ömür boyu süren bir mücadeledir. Sorunların birini halledince diğerinin gelmeyeceğini kimse garanti edemez.

Eski Anılardan Kurtulamama: “Eskiden her şey iyi idi” saplantısından kurtulmaya çalışın. Yeni durum ve şartlara ayak uydurmaya ve değişimi kendinizde başlatmaya çalışın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 154
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 25.01.10
 
 

Rize nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdum. 1969 yılında ilkokul,1972 yılında ortaokul,1975 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster