Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '08

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
768
 

Stres

Stres
 

çığlık, (skrik) edvard manch' 1893 tarihli tablosu


İçimizdeki sıkıntıların aktarılabildiği bir kanalımız yoksa sonuçta stres bizi esir alır ve yaşam içinden çıkılmaz bir hastalık haline döner. Farkına varmadan yaşarız önceleri, sonra hayat kalitemiz bozulur farkına varmayız. Hırçınlaşırız farkında olmadan, sabrımız kalmamıştır en sevdiğimiz insanlara bile. Oysa ne çok hoşgörülü olduğumuz zamanlar çok uzaklarda kalmıştır. Ve çözüm bulmak çoğu zaman kolay değildir. Bazen de çözüm yanı başımızdadır ve biz farkında değilizdir çözümün. Farkına varmak için çaba göstermek bile aklımıza gelmez. Hayattaki sıkıntılarımız bizim yanı başımızda her zaman fırsat kollar, kimimiz bu tuzaklara yakalanırız, kimimizi ustaca atlatırız. Yaşamın hızı ve dinamiği göz önüne alındığında daha bir kolay avlanırız aslında. Av olmadan yaşamak bazen imkansızdır aslında. Ya da bir bir o olanakları elimizden kaçırmış oluruz.

Hayatın yedeği yoktur. Arabanızın her parçası yenilenebilir, evinizin eşyalarınızın hepsinin yedeği vardır, ama hayatın ve sağlığımızın yedeği yoktur. Değerini belki de en az bildiğimiz kendimizin yedeği yoktur. Yaşamı ıskalayarak yaşarız bu nedenle. İnsanoğlunu en büyük trajedisi bu, istemediği bir yaşamı yaşamak.

Yaşamın değerini ıskalayanlar strese en çabuk yakalananlardır beklide. Hepimiz yaşamın değerini bildiğimizi sanırız oysa. Bence dönüp bakın yaşamınıza. En son kendinizi ne zaman her şeyden değerli gördünüz ve herkesten? Hiç hatırlamadınız değilmi? Ev bark çoluk çocuk dostlar ve eşyalarımıza bile verdiğimiz özenin ne kadarını en son kendimizi gösterdik. Düşününce şaşıracaksınız. En son gittiğiniz bir mekanda sadece kendinizi düşünerek ne karar verdiniz? Yoksa koşturarak gündelik ertelenmeyecek işleriniz mi vardı? Elbette ertelenemez işler ve sorumluluklarınız sizi en keyifli anınızdan alıkoymuştur eminim. Hayat bu kadar ucuza harcanırsa stres kaçınılmazdır.

Televizyon karşısında geçen saatler, iş yerindeki sorunlar, dostlarımız ve sevdiklerimizden uzak kaldığımız uzun zamanlar, hayatı bir görev olarak yaşadığımız her an, strese verilmiş açık çek gibidir. Dönüp bakın arkanızda bıraktığınız açık çeklerinize ve o çekleri bir an önce bozdurmanın yolunu bulunuz.

Psikologların ve doktorların telkin ve ilaçları çözüm değildir strese ve yaşadığız acılarınıza. Asıl çözüm hayatınıza kendi değer yargılarınızla sım sıkı sarılabilmenizde. Gerisi elinizde olmayan ve sizin koymadığınız gereksiz kurallardır. Kurallar her zaman iyimidir? Belki de hayır. Kurallara yüklediğimiz önemin milyonda birini kendi yaşamımız için düşündüğümüzde hayat çok daha kolay olacaktır elbette. Kimse kendinden daha fazla bir başkasını düşünemez bu doğaya aykırı. Kendi yavrularımız buna dahil. İşte bu sebepten kendimizi dünyanın merkezine koyamadığımız zaman hayat stresli ve çekilmez bir hale gelir. Bu durumda hayatın gereklerini yerine getirmekte bazen zorlanabilir insan.

En son ne zaman kendiniz ile kaldınız, yada en ne zaman aşık oldunuz, kim bilir güzel bir yemeğe sevdiğinizle çıktığınız günü hatırlamayacak çoğunuz. Hesaplarla yaşamıyorsanız eğer yoğun bir iş temposunda ömür tüketiyorsunuzdur. Her iki durumda sağlıklı değil. Yaşamdan zevk alarak yaşamadığımız her gün bizden çalınmıştır. Hayatınıza sahip çıkmanız dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel anlatmışsınız..Hemen hepimizin başka biri ile konuşurken, akıl verirken söylediğimiz cümleler.Yani başkalarına akıl vermek kolay ama yaşamak aynı şeyleri farklı sanki...Lakin... Her durumda mümkün olmuyor ki söyledikleriniz.Bunalımda olan kişi zaten içinde bulunduğu durumdan sıyrılıp da kendi hayatına sahip çıkamıyor ki...Birinin kolundan tutup çıkarması gerek..Eğer o kişi şanslıysa...Stressiz, sağlıklı ve gülümseyerek kalın...

papatya altı yüz elli 
 25.02.2008 10:50
Cevap :
teşekkürler hayat her zman sakin yaşanmaz ki zaten. önemli olan mutlu bakabilmek yaşama. sevgiler.  26.02.2008 10:19
 

o kadar güzel o kadar öğüt verici ve o kadar öğretici ki anlatamam,çok hoş olmuş,yaşam çabuk geçiyor kıymetini bilmeden,sevgisizlik sardı tüm dünyayı,nasıl başedeceğiz bilemiyorum,oysa herşeye iyi bakabilmek ne güzel,,,,,sevgiler size,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 21.02.2008 21:18
Cevap :
öğüt vermek ne haddime. hayata dair fikirlerim diyelim. sevgiler.  22.02.2008 9:17
 

öyle kaptırıyoruz ki hayata kendimizi.Biz hayatı yaşamamız gerekirken o bizi yaşıyor.İçinde kaybedip unutuveriyoruz yaşamı,güzellikleri.Bir koşuşturmadır başlıyıveriyor ve bakıyoruzki kendimiz için bişeyler yapmayı unutmuşuz.Anladığımızda ise çok geç olabiliyor.Güzel bir konuya değinmişsiniz ellerinize sağlık.Sevgi ve saygılarımla..

222 
 19.02.2008 23:20
Cevap :
çok teşekkürler katkınız için. sevgiler.  20.02.2008 13:32
 

Bir bakmışsınız kendinizi süper hisediyorsunuz bir bakmışsınız diptesiniz. Evet kendimize zaman ayırmalıyız. Katılıyorum. Özellikle bunu sevdiklerimize ve kendimize daha verimli olmak adına yapmalıyız.

serifsoner 
 18.02.2008 19:49
Cevap :
hayat böyle zaten. önemli olan stresi olumlu kullanabilmek. sevgiler.  19.02.2008 8:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2656
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster