Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
330
 

Stresten Uzak Bir Pazar Gezmesi

Stresten Uzak Bir Pazar Gezmesi
 

 

Kırk yılı geçti Yorgo Dayı’yla tanışalı. Az çapkın değildi hani. Kaç hatun eskitti Angel Anne’ye kadar! Bıçkın delikanlıydım okul yıllarında, öğüt (!) verirdi bana: “İki kızı idare etmesini bileceksin, biriyle yakalansan bile kim koymuş bu kızı yanıma deyip inkâr edeceksin!” derdi:)

Bir ömür geçti tabii bu söylemlerin üzerinden. Mübeccel Teyze’yi saymazsak, yaşlandıkça duruldu da Angel Anne’den sonra bir başka bilge oldu başımıza:)

Şakayla karışık soruyorum, savunmaya geçiyor; işin özünü anlamıyor!

“Dayı, rakı tüketimimiz neden arttı, öğlen de mi içmeye başladın?”

“Yüce İsa iftiradan korusun! Bu iddianı kanıtlamazsan müfterisin!” diyor.

“Dayı, seni Mübeccel Teyze’yle ele ele görmüş Bedran, hatta bak resminizi de çekmiş! Bu şaibenin hesabını vermen gerekecek!”

“Yalancı hain Bedran! O resim de sahte, fotomontaj!”

“Debelenme Dayı; hiçbir yanlış sonsuza dek gizli kalmaz, doğrular illaki kazanır!”

Vesselam, bizim akıllı kurt sobelendi; beyaza siyah deyip yırtmaya çalışıyor:)

Bazen çok gergin uyanıyorum ve gün içinde mutlaka deşarj olmam gerekiyor. Kafama taktığım onlarca şey olduğu için de birine sarmam rahatlamama yardımcı oluyor. Hiçbir şeyi değiştiremeyeceğime ve kendimi üzmekle kalacağıma inandığı için Elçin genellikle “Sana kolay gelsin.” diyerek sıvışıyorsa da dayanamayıp bana katıldığı da oluyor.

Dün Anadolu Yakası’nda bir konut projesine gittik. Afili bir ofis; Serenay çakması minili kızlar, Kıvanç çakması delikanlılar kapıda karşılıyor. Boca edilmiş parfüm kokuları arasında maket binaları inceliyorsunuz. Pırıl pırıl bardaklarda çayınızı yudumladıktan sonra örnek daireyi keşfe götürülüyorsunuz.

“Bu evye ve batarya harika görünüyor, yerli mi bunlar?”

“Elbette yerli efendim. En birinci kalite ACE.”

“Ankastreleri de çok beğendim. Ee tabii, yılların Alman markası. İthal herhalde?”

“Hayır, burada FROPILO üretiyor.”

“Gardırop, portmanto kiraz ağacı sanki.”

“Hayır, ceviz kaplama efendim. Bizim MODOKO’da üretiliyor.”

“Dikkat ettim de dışarıdan hiç ses gelmiyor!”

“Çünkü ısı ve ses yalıtımlı FITRATPEN doğramaları ve 3 katmanlı MISICAM kullanıyoruz. Ve dikkatinizden dolayı kutlarım efendim. Sorularınız gösteriyor ki kaliteden anlıyorsunuz! Sizi de değerli komşularımız arasında görmekten büyük mutluluk duyacağız.”

Benim yüzümdeki hayranlık (!) ifadesini Elçin layıkıyla kopyalayamıyor ve zamansız perde indirme tehlikesi yaşıyoruz!

Çakma Kıvanç nasıl bir kumpasa düştüğünden habersiz, evi sattığından emin halde bizi tekrar ofise davet ediyor! Dönüş yolunda havadan sudan sorularla “Ticaret bahane, dostluk şahane!” demek istiyor:) İçimdeki gülüşmeler dışarı çıkmasın diye büzüştürüp duruyorum ağzımı. Böylesi sahneleri defalarca yaşamış Elçin biliyorum ki çocuğa acıyor; ama kazanacağı tecrübe adına da seviniyor.

İyice okkalanmış, kıvama getirilmiş, alıma hazır müşteri bağlamında sade Türk kahvesi ve çikolata ile ödüllendiriliyoruz.

“Almaya karar verdiniz sanırım, hayırlı olsun Ata Bey! Ödemeyi nasıl yapacaksınız, kredi kullanacak mısınız?”

“Tamamını peşin ödeyeceğim; yatırım amaçlı alıyorum zaten. Yandaki blok, üçüncü kat, güney cepheli 1+1 son ne olur peki bize? Tabii bir de kesin teslimat tarihinin sözleşmeye yazılmasını istiyorum.”

“Yıl sonuna kadar kampanyamız var ve arzuladığınız 1+1 daireyi size €90 bine bırakabiliriz. İnşallah Nisan 2018'de de teslim edeceğiz. Sizden bugün 5 bin lira avans rica edelim, kredi kartıyla da ödeyebilirsiniz; yarın da bakiyeyi teyitleşiriz, havale edersiniz.”

“Anlaştık delikanlı, ver sözleşmeyi kendi el yazımla doldurayım.”

“Zahmet olacak size efendim!”

“Ne demek aslanım, bütün gün in-çık canınız çıkıyor, yoruluyorsunuz zaten! Sen bana bloğun ve dairenin numarasını, metrekaresini söyleyiver.”

“A2 Blok, Daire 14, 60 m2”

“Tamam, yazdım. Teslimat tarihine de -hadi size kıyağım olsun- Mayıs 2018 dedim ve 90 bin liranın 5 bin lirasını da avans olarak ödediğimi belirttim.”

“!..... Ata Bey, dairenin fiyatı 90 bin euro, yani 420 bin lira civarında eder!”

“E mübarek çocuk; dairede kullandığınız her malzeme Türk malı, herhalde ne senin ne de işçilerin maaşı euro değildir! Giderler TL - Gelirler Euro, ohh ne güzel iş; yoksa biz AB üyesi olduk ve euro’ya geçtik de benim mi haberim yok! Senin patron cİngÖz de biz saftirik miyiz? Ayrıca, projenin adı neden “Yellow Daisy Residences?” Fransa’da, Almanya’da “Haşmet Ağa Konakları.” var da daireler TL üzerinden mi satılıyor?”

Çocukcağız kıpkırmızı oldu, önündeki suyu fondipledi ve tam ağzını açacaktı ki Bn Otacı hiç de ondan beklenmeyecek bir hamle yaptı: “Arkadaşı hem yorduk hem de üzdük; 95 bin lira verelim bari!”

Nasıl bir belaya çattığını sorgulayan garibim bakınma aşamasından konuşma aşamasına geçemeden kalktık. Masaya 10 euro bıraktım, emekleri ve de çay-kahve için teşekkür ettim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1+1, 60 m2 420.000.- TL deseler göze fazla gelecek ama 90.000 Euro (klavyede Euro simgesi yok) ucuz muş gibi algı oluşturmak cingözlerin işi. Bazen pazarlarda fiyat etiketleri görüyorum, uygun bir rakam ama minicik bir yazı, yarım kilosu diyor. Cingözlerin işi bu müşterinin imajında oluru yaratabilmek. Yılların tecrübesi ilk dakikada yardıma koşuyor Ata bey, sağlıklar ve esenlikler diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 08.12.2017 22:29
Cevap :
Algı yönetimi de yapıyor tabii cİngÖzler! Euro simgesi için Ctrl-Alt-E :) Hatırlar mısınız, altmışlı yılların sonu ve renkli filmler yeni yeni çekilmeye başlanmıştı ve -siyah/beyazlar da izlensin diye- afişlerde kocaman bir RENKLİ ibaresi ve altında da minicik "değildir." olurdu:) Teşekkür ederim Yurdagül Hn, sevgiler.  09.12.2017 7:10
 

1+1 90 Bin euro ...valla ne diyeyim alıcısı var ki bu fiyatlar var ilginç , kandırılıyoruz :) kandırıldık..hala kandırılıyoruz :) selam ve sevgiler AtaCanDost :)

Tülay EKER 
 05.12.2017 16:32
Cevap :
O cİngÖzlerin hedef müşterisi ben değilim ki, kolay para kazananlar! Üzerine ter damlamış para onları bozar! Uyanık olacağız, kanmayacağız; başka yolu yok. Teşekkürler TlyCan, sevgiler.  05.12.2017 18:50
 

Gariban satış temsilcisi ne yapsın dostum. Siz en iyisi Ağababa mı, soksa Ağaoğul mu onu yemeğe davet edin. Siz Elçin hanımı alın, o zat da bilmem kaç numaralı hanımını alsın. Bu konuları onunla konuşun. Belki bir çözüm üretebilirsiniz. :) Sevgiler, selamlar...

Erol Özışık 
 04.12.2017 20:19
Cevap :
Ağanınoğlu yemek için hangi hanımını tercih ediyor bilmiyorum dostum, muhtemelen her öğünde ve davetlerde farklıdır! Kullanacağı arabayı da yanındaki kadının tipine göre belirliyormuş! Vesselam kibar adam, yol yordam biliyor:) Geçmişte bir kez kahvaltıda buluşmuş ve ev fiyatlarındaki garipliği sormuştum; o da olanların farkında olduğunu, bundan sonra sadece RosRoys kullanmayı düşündüğü için de fiyatları İngiliz sterlinine endekslemeyi düşündüğünü söylemişti. Sterlinin artışı yavaştı ve Türk halkı için ne yapsa azdı! Tanrı onu “hayırsever” yaratmıştı, müteşekkirdi! Başımıza ne geliyorsa hayırseverlerden geliyor zaten:( Teşekkürler, sevgiler.  05.12.2017 7:14
 

Herkesin yaşamında Yorgo gibi büyükleri olsun. O, Nathy ve Machy benden çok önce var olan koruyucu meleklerin ama beni de çok sevdiklerini biliyorum:) Emlak turumuz her zamanki gibi neşeliydi ve düşünüyorum da sen kafalı insanlar için memleketin her köşesinde bolca rahatlama imkanı var:) Yalnız, bu insanlar senin sıkletinde değil, paralize olmaları normal. Londra’da ‘Haşmet Efendi Konakları’ hiç de fena olmazdı doğrusu:)

Elçin Oltulu Şahin 
 04.12.2017 18:44
Cevap :
Şükrediyorum ben de her zaman. Allah uzun ömürler versin. Sıkletimde adam bulamamam da patronların cİngÖzlüğü! Kıysınlar paraya, donanımlı insanlar oturtsunlar o koltuğa. Asgari ücretli elemana milyonluk ev sattırmaya kalkarlarsa böyle olur tabii. Önce Roma’daki "Köyümün Yağmurları Sitesi"ne bakalım da olmazsa Londra’daki Haşmet Efendi’nin konaklarını da değerlendiririz:)  04.12.2017 20:28
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8311
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1115
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster