Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Murat GÜLCEK - Yakamoz35

http://blog.milliyet.com.tr/gulcek

15 Nisan '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
694
 

Su'dan haberler

Su'dan haberler
 

Sularımızın Kıymetini Bilelim


Değerli Milliyet Blog okuyucuları. Ülkemizin bahara kucak açtığı şu günlerde sanırım hepimizin neşesi de yerine gelmek üzere. Tüm ülke genelini bilmiyorum ama İzmir baharla kucaklaştı. Fakat çıkan güneş o kadar yakıcı ki beni yaz ayları için endişendirmedi dersem yalan olur. Bu sene yaz mevsimi sanırım oldukça sıcak ve kurak geçecek.

Daha önceki yazılarımın bazılarında küresel ısınmayı işaret etmiştim.Milliyet Blog Hatıra Ormanı’nın bir amacıda küresel ısınmaydı.Aynı şekilde Talip Bölükbaşı’nın ormanlarımızı kurtarmak için Yangın Uçağı alım kampanyası da küresel ısınmaya karşı bir önlemdir.Küresel ısınma tüm dünyayı olduğu gibi yurdumuzu da etkilemektedir.Sanırım bunu bu yaz daha da çok hissedeceğiz.Şimdiden bazı radyo kanallarında İzmir’in yüz günlük suyu kaldı gibi haberlere yer verilmeye başlandı.İklim değişiklikleri ve ormanların azalması susuzluğu körüklemektedir.Hatta bazı yayın organlarında ileriki yıllarda su savaşları çıkacağı işaret edilmektedir. Medyamız pek yer vermese de diğer ülkelerde bu konuda çalışmalar yapmaktadırlar.

Bizlerde tüketiciler olarak suyun değerini bilmeli ve tasarruflu harcamalıyız.Dünyada susuzluktan sekiz dakikada bir çocuk ölüyor.Bunun altını çizmek istiyorum.İşte bunun için bizlerde evlerimizde basit önlemlerle tasarruflu davranabiliriz.Evde sudan tasarruf etmenin bazı basit yollarını yazacağım göreceksiniz ki gerçekten çok basit.

1 – Öncelikle musluklarımızı tamir ettirmeliyiz, boşa su akmasını önlemeliyiz.Unutmayın her saniyede bir damla damlayan musluk yılda bir ton su harcar.

2 – Bayanlarımız temizliğe çok önem gösterirler.Evinde bulaşık makinesi olanlar bulaşıklarını mutlaka makinede yıkasınlar.Dört kişilik ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız 84 ila 126 litre su harcarsınız.Oysa makine 12 litre suyla yıkar.Bu yılda 26 ila 40 ton suyu kurtarmak demektir.

3 – Çamaşır makineniz tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar.Haftada normal kullanımınızdan bir kere fedakarlık ederseniz yılda 9 ton su tasarruf edersiniz.

4 – Sebzelerimizi yıkamadan yememeliyiz.Fakat yıkarken küçük bir kaba su koyup onun içinde yıkar ve çeşmemizi boşa akıtmazsak dört kişilik bir aile 18 ton su kurtarmış olur.

5 – Banyoda dişlerimizi fırçalarken ya da traş olurken çeşmemizi mutlaka kapatmalıyız.Kullanmadığımız bu su gideri kişi başına 12 ton dört kişilik ailede ise 48 tondur.

6 – Hepimiz banyoda sifon kullanıyoruz.Sifon çekmeyin demeyeceğim tabii.Fakat bazı sifonlarımız litre bazında büyükler.Sifonlarımızın içine dolu bir litrelik şişe koyarsak yılda yaklaşık 2 ton su kurtarabilirsiniz.Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi günde bir defa kullanım harici sifon çekerse yılda 16 ton su boşa gitmiş olur.Büyük bir rakam değil mi ?

7 – Yaz mevsimi geliyor duş alma olayları doğal olarak çoğalacak.Lüks duş başlığı kullananlar başlıklarını ekonomik başlıklarla değiştirebilirler.Bu sayede suyu daha az açıp daha tazyikli duş alabilirsiniz.Ortalama beş dakikalık bir duşta 60 litre su harcadığınızı farzedersek dört kişilik bir ailenin her ferdi duş suresini bir dakika azaltırsa ortalama 18 ton suyu kurtarmış olursunuz.

Sizlere yedi maddelik basit tasarruf şıkları sundum.Bir tek benim kısmamla ne olur demeyin lütfen.Bakın tonlarca su boşuna gidiyor.Dünyada sezik dakikada bir çocuğun susuzluktan öldüğünü unutmayın. Toplum olarak bu konulara daha duyarlı olmalıyız.Bu bilgileri ve verileri Tema Vakfının sitesinden öğrendim.Sizlerde ziyaret edebilirsiniz.

NOT :

Tema Vakfının hazırlamış olduğu 2/B Arazileri Satılmasın imza kampanyasına katılarak ormanlarımıza yeşilimize, toprağımıza ve suyumuza destek olabilirsiniz.İşte linki…

http://www.tema.org.tr/2B/index.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz ülke olarak küresel ısınmayı oyun zannediyoruz, polemik konusu zannediyoruz. Hindistan' da toplu intiharlar başlamış, insanlar saç boyası içerek ölümü tercih ediyorlarmış. Devlet intiharları önlemek için ülkede saç boyasını yasaklamış. Küresel ısınma ' geliyorum ' diyor biz sadece seyrediyoruz...Sevgiler, kendine iyi bak

Esma KAHRAMAN 
 25.04.2008 2:41
Cevap :
Biz nedense ileriyi göremeyen bir toplumuz.Günü birlik yaşıyoruz.Burası deprem bölgesi ev yapmayın diyoruz,yapıyorlar.Deprem olunca ölülerin arkasından ağlayıp ağıt yakıyorlar.Onun gibi birşey bu.Yazın susuz kalcaksınız tasarruflu kullanın diyoruz kimsenin umrunda değil.Sular kesilince devlete yüklen suları kesti diye.Küresel ısınma gümbür gümbür geliyorum diyor kimsenin umrunda değil.Ben bireysel olarak yapılacakları yazdım.Duyarlı insanlar bu uygulamaya uyarsa suların kesilmemesiyle başarılı olduklarını göreceklerdir.Herşeyi devletten beklemektense bireysel olarakta birşeyler yapmak zorundayız.Tonlarca suyu boşa akıtma devri geçti.Avrupada tatil günü yani pazarları herkes evde olduğu için bahçe sulamak ve araba yıkamak yasak.Ülkemizde hiçbir yasak olmadığı halde suyun kıymetini bilemiyoruz.Desteğiniz ve katkınız için sonsuz teşekkürler.Sevgilerimle...  25.04.2008 17:53
 

Yani benim gibi bir "balık" a. Ya suyun içinde olmalıyım ya su içimde olmalı; günde üç litreden fazla su içiyorum desem az bile söylemiş olurum. Az su içsem, sanırım oldukça iyi bir tasarruf olur, çünkü ben o marka bu marka bilmem, İZSU üzerine başka marka tanımam, hep çeşme suyu içerim:) Aklına sağlık. Sevgiler, selamlar.

derinmavi.. 
 17.04.2008 16:18
Cevap :
Sevgili mavilim su hayattır tabii ki istediğiniz kadar içeceksiniz.Ne yalan söyleyim bende ağırlıklı olarak izsu takılıyorum.Diğer sular bana biraz yumuşak geliyor izsu sert çok hoşuma gidiyor.İçmek serbest ama kullanırken biraz dikkat lütfen.Sizin duyarlı bir vatandaş olduğunuzu biliyorum.Onun için bu sene ki kullanımınızı en asgariye indireceğinizden eminim.Sevgiler selamlar...  17.04.2008 17:44
 

Sevgili Murat, geçtiğimiz yıla oranla yağışlar bu yıl sevindirici düzeyde. Ancak gene de tasarrufa bugünlerden başlamalı ve suyumuzu idareli kullanma çarelerini aramalıyız. Değindiğim, madde madde sıraladığın konulara dikkat ve özen göstermeliyiz. Yoksa o şarkıyı hep söyleriz. "Yağdır mevlam su" Esen kal, selam ve sevgiler.

İlyas Bayram 
 17.04.2008 15:50
Cevap :
İlyas ağabey o şarkıyı hiç söylemeyiz inşallah.Köylülerimiz yağmur dualarına hiç çıkmaz inşallah.Fakat yinede tedbirimizi almalıyız bunlar inşallahla maşallahla olacak işler değil.Maddeler uygulaması çok kolay maddeler sadece biraz özen gerekli.Allah kimseyi susuz bırakmasın.Sevgilerimle...  17.04.2008 17:39
 

Sayın Murat Gülcek, duyarlı kişiliğiniz ve aydın sorumluluğundan kaynaklanan uyarılarınız umarım yararlı olur. Bu ülkede aydınlar, sizin gibi sorumluluklarının farkında olur, uyarı görevini doğru yöntemlerle yaparsa pek çok sorunun çözüleceğine inanıyorum. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 16.04.2008 12:51
Cevap :
Sayın Bölükbaşı;bu sayfalardan bazı kesimlere ulaşabilme ve en azından ulaştıklarımıza düşüncelerimizi anlatabilme şansı buluyoruz.Uyarılarımız birilerine ulaşabiliyorsa ne mutlu.Ne kadar çok kişiyi inandığımız doğrulara ikna edebilirsek bu hepimiz için bir kazanım olur.Maddelerde gördüğünüz gibi bir kişi bile yılda kaç ton suyu tasarruf edebilir.Güzel yorumunuz ve katkınız için bende size teşekkür ederim efendim.Saygı ve sevgilerimle...  16.04.2008 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 1022
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1010
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

İzmirliyim;Şehrimi ve ülkemi seviyorum.Yaşamayı seviyorum. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi seviyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster