Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1570
 

Şu Doların Halleri…

Şu Doların Halleri…
 

Test: 

Başlangıç için ekonomistlere bir test sorusu? (Bugün Türkiye'de 1 kg ekmeğin fiyatı nedir? Bunu biliyorsanız , okumaya devam edebilirsiniz?) 

Dünyada giderek değişen global kombinasyonlar ve taraf almalar ve yanlış ata oynamalar Çin, ABD ve AB arasındaki güç dengelerinin sürekli yer değiştirmesi onların parasının birbirine göre paritesinde ve öz değerinin değişmesinde önemli roller oynamaktadır. 

Çin, kendi kaderini belirlemede ikili oynamaktadır. İç pazarını büyütse ham madde sıkıntısı ve işçi ücretlerinin artışı yüzünden, bu tutum önemli kayıplara neden olacaktır. Çin ham madde bulma güçlükleri nedeniyle çok güçlü bir yaptırım adayı ve belirleyicisi rolüne çıkmayı kolay kolay kabullenememektedir. Onun için şimdilik ABD ve AB ye karşı kesin kafa tutucu rollerden kaçınmakta onun yerine daha avutucu olan ve sürekli olan tatmin edici “Büyüme rakamları”yla tatmin olmaktadır. Ağır sanayi henüz rekabet edici bir düzeye yaklaşamamıştır. Ne otomotiv sanayinde ne de öteki sanayi dallarında kafa tutucu büyümeler görülmemektedir. 

Fakat Çin, Yuan’a güvenmekte, Yuan’nın sürekli değer kazanmasından hoşnut olmakta, ve zaman zaman dünya paraları arasında “Yuan”ın sözünün edilmesinden mutlu olmaktadır. Diğer yandan , aslında, kendi parasının diğer paralar karşısında hızlı bir şekilde yükselmesini hiç mi hiç istememektedir. Bugün için (100 yuan, yaklaşık 24 TL) olarak TL sı da Çin parası karşısında daha kıymetlidir. Bu bakımdan Türk iç pazarı da Çin’e karşı sürekli açık durumdadır ; kimse Çin’in Türk Pazarına hızlı girişini önleyememiştir, ucuz eşyalarıyla, oyuncaklarıyla, 15 TL satılan ayakkabıları ve elbiseleriyle Çin Türk Pazarında at oynatmaktadır . 

Bu durum yalnız Türkiye için geçerli değildir . Suudi Arabistan’a giderseniz avamın Çin mallarıyla avunduğunu görürsünüz, Kıbrıs, Hindistan..bütün Orta Doğu ve genelde dünya Çin istilası altındadır. ABD ve AB , öylesine nitelikli mallar üretirken, yeniden başa dönüp, ucuz oyuncak üretme oyununa kendilerini kaptırmak istememekte ; ama sürekli kaybeden onlar olmaktadırlar… Çin “kağıt oyunu”nu onlardan daha iyi oynamakta; bu ülkeler kaybettiklerini anlamakta fakat erkekliğe de bo.. sürmek istememektedirler. Ne de olsa kalite kalitedir. Walkswagen; Opel bu durumda ne yapabilir… Geri gidemezler.. Daima daha ileri… Daha kaliteli, daha güzel ve daha pahalı… Tabii artık alıcı bulabilirlerse… çünkü bütün bu ülkelerde insanlar boğazlarına kadar borçlu. İnsanlar kredi , kredi, kredi çekmekte..Borçlanmakta…Bankalar parayı ne yapacaklarını bilememekte; çoğu kez çar çur etmektedirler… Onun için Bankaların ve Şirketlerin “CEO”ları sürekli birbirlerini kollamakta ve sürekli kaybetmektedirler… 

ABD’de Dallas ve diğer eyaletlerindeki iş yerlerinin durumu içler acısıdır. Çünkü artık para dönmüyor. İnsanlar korku içinde.. Çünkü ciddi iflaslar oluyor... Ve ciddi iflaslar bekleniyor. Ona rağmen Obama ve takımı serin kanlı davranmaya çalışıyorlar. Çünkü iflas etmiş bir ülke teslim aldıklarını biliyorlardı. Buna karşın yine de dolar basmaya devam ettiler , Çünkü gidecek başka yolları yoktu. Nasıl giderek İngilizce bir “Lingua Franca” olmuş, herkes bunu kabullenmiş; bütün konferanslarda bu dil yeğlenmişse; bunu Almanya’nın gururuna ; Fransız’ların Fransız Akademisine rağmen gençlere, bilim adamlarına ve kamuoyuna kabul ettirdilerse; dolar da kendisini adeta vura vura bütün dünyaya kabul ettirmiştir. Bu saatten sonra ABD enflasyona filan aldırış eder mi ? Etse ne olur.. Zaten Dolar’ın bundan daha aşağıya düşmesine diğer dünya ülkeleri müsaade etmezler. Bütün AB ülkeleri aslında Euro dan çok, Dolara dayanmaktadırlar. Aç bak hepsinin kasasında, Euro’dan çok Dolar var. Bu durumda kim korkar hain kurttan. ! 

Eee. Bu durumda Dolar yükselir mi yükselmez mi? Ben söylüyorsam yükselir. Değerli arkadaşlarım yarın Dolar/Euro paritesini karşılaştırın eğer Dolarda bir yükselme görüyorsanız bu biraz da benim yüzümdendir. ! 

Değerli dostlarım , ey derin Ekonomistler, bu yazıyı denemek amacıyla yazdım. Şimdiye kadar hiçbir zaman bir ekonomi yazısı kaleme almadım . Almayı da düşünmem . Çünkü ne ekonomiden anlarım , ne de “Ekmeğin Fiyatı”nın kaç lira olduğunu bilirim . Bildiğim bir şey var.. 

Eğer Türkiye ekonomisini fakir fukara lehine değiştirmek istiyorsanız. Üç şeyi kontrol etmelisiniz : 1. Ekmek fiyatlarını ; 2. Tuvalet ücretlerini…3…. Üçüncüsünü unuttum.! Siz ne isterseniz yazabilirsiniz . (3. Eğitim harcamaları…?) 

Tabii bu yazıyı okuduktan sonra (eğer bitirebildiyseniz…) Yazıklar olsun benim ekonomi bilgime diyorsanız, eh bir kazançtır… Yine bir şeyler öğrendiniz , demektir. Başka ne diyebilirim…İşte o kadar. 

(Hah bu arada Türkiye' 1 kg ekmeğin fiyatı ilden ile değişmektedir " kilogram fiyatı 1, 91 lira ile 3, 25 lira arasındadır ..." En pahalı ekmek İstanbul'da onu da bilin ve unutmayın..Ne işinize yararsa !) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yazarın herhangi bir konuda yazı yazıp içine biraz da mizah katması, hele az da olsa kendini eleştirebilmesi... İşte ben buna bayılıyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 18.01.2011 21:54
Cevap :
Sağol Şahin, işin özünü kavramışsınız. Her şeyi ciddiye alsan ne yazar. Fakat bizim ekonomistler bir alem...Her şeyi ciddiye alıyorlar , ondan sonra dolar tepetaklak... Yani derler ya, havadan nem kapıyorlar... Bunu biraz göstermek istedim..!  19.01.2011 15:30
 

kefere bir hocam" ekonomiyi en iyi icinde yasayan bilir" mealinde bir laf etmisti.Yoksa teorisyenler konferanslardan degil yatirim araclarindan parayi bulur gibilerinden bir seyide eklemisti. Hep kulagimda kupedir! Cin ve amerika tesbitleriniz mukemmel. Ham madde ve teknoloji olmadan uretmek fasonluktan ote olamaz bir yerde doyar!Amerikan mantigi sudur; biz muhendislik, bilgi teknolojiyi uretirir ucuz is gucu bizim icin yapar.Ama ayaklari suya erdi artik isgucunun maliyetlerini dusunur oldular gelecek cok farkli, ulke de hele bu gunku gidisatla dovizin yukselmesi gerekli ama dikkat iki ucu seyli deynektir bu is. Ya ayarlarsin yada ..... olmaz insallah Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 13.01.2011 23:09
Cevap :
Ben dikkat ederseniz kendime göre bir hikaye yazdım. Ama millet üzerine atladı. Çünkü ilgililer için çok önemli bir konu olduğunu hissediyordum. Söylediklerim doğrudur veya değildir; ama Türkiye' ekonomisinin pek de gösterildiği kadar parlak yolda olduğunu sanmıyorum. Daha dikkatli olmak gerekir.  17.01.2011 1:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 790
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster