Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4383
 

Su gibi akar gider, nedir ki ömür dediğin...

Su gibi akar gider, nedir ki ömür dediğin...
 

Ne zaman yaşadım bunca yılı dersin, ne zaman tükettim... arkama dönüp baktığımda, kenarlarda tortular, öbek öbek birikmişler, bazıları saçılmış oraya buraya. Ortada uzayıp giden ince bir yol, ucunu göremezsin, başı belli, sonunu bilemezsin.

Bir şarkı gelir aklına, “hayat sen ne çabuk harcadın beni”…hayat mı beni harcadı, yoksa ben mi hayatı harcadım, sıkışır kalırsın ölümle doğum arasındaki o ince çizginin bir yerine, hayatı kendine, kendini hayata şikayet eder durursun…ne suçu var hayatın sen bol keseden harcarken sana sunduklarını.

Zamanında sen değil miydin, har vurup harman savuran duygularını, düşüncelerini, işini gücünü hatta sevdiklerini, sevmelerini, hayatına giren çıkanlarını…sen değil miydin “bu yıl da geçti, seneye hayırlısı” diyen, bak kaç sene geçti böyle diye diye ömürden. Bak hadi bir daha bak arkana, gör hoyratça saçtıklarını, bir daha asla senin olamayacaklarını…yaaa, kim neyi harcamış anladın mı şimdi?

Tabii öper başına koyarsın her gününü şimdi, lakin iş işten geçti, hayatın hesabını iyi yapamadın, yanıldıkların, bildiklerine yetmiyor işte!

Epeyi bir zaman önceydi, Falez’lerin üzerinde ben yaşlarda bir kadın, sürekli denize bakıyor, dudaklarını kıpırdatıp duruyor, yüz mimikleri ile dudakları birbirine eşlik ediyordu...çok dikkatli bakıp rahatsız etmek istemedim, ama merak edilmeyecek gibi de değildi, tuhaftı. Yürüdüm geçtim yanından, bir yandan da denize bakındım, gayri ihtiyari, bir şey mi görüyor diye. Az ileriden döndüm, yine o kadının yanından geçiyorum…bu sefer göz göze geldik ve bir anda dudak kıpırdaması sese dönüştü, “konuş, konuş iyi geliyor”…deli mi ne diye düşündüm, yok değilim dedi!...şimdi zaman zaman ben de gidiyorum ve bakıyorum denize, konuşuyorum ama dudaklarımı kıpırdatmadan…iyi geliyor gerçekten…ben de deli miyim neyim.

Yap yap hataları, kal taşların altında, yapış yerlere, debelenip dur şimdi, sonra da git meramını denize anlat… yıllarca hesabını yapmadan tüket yılları, sonra denizden al hırsını, denize konuş, ne anlayacaksa!

Yaş kemale ermişmiş, her günümü öpüp başıma koyuyormuşum, el yordamı ile hayatı tanıyıp, başkalarına da bu yordamı tavsiye ediyormuşum, daha neler neler…geçiniz bunları geçinizzzz.

Üç kuruşluk mala mülke gözümüzün içi gibi baktık- hoş ona da bakamadım ya- ama su gibi akıp giden hayatımıza arkamızı döndük, yüzümüzü çevirdik, işte şimdi ya denize konuşur olduk, ya da facebooklarda mutluluk arar olduk!

Su gibi akıp gitti hayat, ömür dediğin nedir ki anlayamadık!

Zırvaladıysam affola…

Salih ERDAGI bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O denizler, ırmaklar, o gökyüzü, o ufuk, o yıldızlar dile gelse neler anlatır, kim bilir... Eş, dost, arkadaş, hatta bir psikolog olurlar çoğu zaman, sadece dinleyen... Hepimiz birer anlatıcıyız...

Eray Ergün 
 23.06.2010 15:17
Cevap :
Sanırım anlatanlar çok...dinliyorlar, ama yanıt yok!...yanıt yine kendimizde galiba...teşekkürler, sevgiyle  23.06.2010 19:34
 

..bir şekilde, bilhassa güzel yurdumda çirkin sürücülere tesadüf etmeden bu yaşa gelebildiniz ve klavyelere dokanabiliyorsanız şükretmeniz gerekir değerli arkadaşım. Saygı öncelkli sevgiler.

Yüksel ÖNAÇAN 
 19.06.2010 19:00
Cevap :
Evet, şükredelim tabiki, ne beter yaşamlar var,onlara bakıp şükredelim tabi ki...sürücü terörü, o terörü, bu terörürü...tesadüfen yaşıyoruz zaten!...teşekkürler, sevgiyle  19.06.2010 20:11
 

Bildiklerimize yettiğini düşünmek, gelişmemizi engeller diye düşünüyorum. Keşke yanılmadan gelişebilsek ama hayatın, günün değerlendirmesini yapan herkes keşkelere sahiptir. İnsan olabilmek bunu gerektirir bence. Ve doğum gününüz kutlu olsun, nice yıllara sağlık, huzur ve sevgiyle...:))

sufi-su /Emel Yeşilkayalı 
 17.06.2010 13:31
Cevap :
Bravo:) anahtar cümlemi iyi yakalamışsınız:)... çok teşekkürler, sevgiyle  17.06.2010 16:16
 

..... kaçırmışım galiba Beran'cığım. Facebook sayfana bakar mısın? Çok selam ve sevgilerimle.

Zühal Voigt  
 16.06.2010 18:55
Cevap :
Doğum günü kutlamayalı çok oldu,bazen ben bile unutuyorum:)))...aslında son zamanlarda bu tip bir duygu yoğunluğu içindeyim...ne bileyim bir şeyler yaklaşıyor sanki...yaşamın hesabını yapmamak elde değil:)...teşekkürler, sevgimle  16.06.2010 23:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2270
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster