Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '10

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
401
 

Su Gibi Aziz Olmak

Su Gibi Aziz Olmak
 

Facebook´tan
Sıcak, sıcak, sıcak.....


Çok sıcakmış Türkiye!!!


Bizim buralarda yaz çoktan el sallamaya başladı, veda etmek üzere. Güneş artık yakmıyor, ancak ısıtıyor. Hele günlerce yağan yağmurlardan sonra.


Her sene ancak bir kaç gün için gazeteler manşet atar:

“Avrupa yanıyor!!”O birkaç günden sonrası malum: Yağmur, dolu, gri günler, serin havalar. Boşuna mı herkes kendisini güney ülkelerine, Akdeniz’e atıyor? Boşuna mı, okulların tatil oluşuyla otobanların kitlenmesi? Kilometrelerce uzayan oto kuyrukları? Tatilin ilk günlerinin kuyruklarda beklemekle geçmesi? Yaşadıkları yerde güzel ve istikrarlı bir yaz olsa, kalkar binlerce kilometre uzaklara gider mi insanlar?


Çok sıcakmış Türkiye.


Bu sıcaklarda en çok çekenler de, sokak hayvanları.


Öyle ya, susayan insan gider buzdolabına veya en yakındaki markete, alır istediği içeceği. Ama hayvanlar öyle mi? Evde beslediklerimiz bile, önlerine biz su koymazsak kendiliklerinden alamazlar. Ne dolabı açabilirler, ne musluğu. Olsa olsa, miyavlayıp, havlayarak veya kendi cinslerine göre herhangi bir şekilde ses çıkararak bizi haberdar edebilirler.


Ya sokak hayvanları? Onların işi çok daha zor. Yağmur yağmamışsa, yakınlarda bir dere, bir havuz, ya da bir su birikintisi yoksa nereden alacaklar suyu?


Onlar daha da muhtaç insanların bu sıcaklarda onları düşünmesine, sokaklara bir kap içinde bir parça su bırakmasına.


Hayvanseverler bu günlerde sık sık hatırlatıyorlar bunu. Keşke herkes bu çağrılara uyabilse. Küçük bir kapta, bir parça su alt tarafı. Muhtaç canlılara yardım edebilmiş olmanın sevincini duyabilmek, bu küçücük zahmete değmez mi?


Akdeniz ülkeleri yazı dolu dolu yaşıyor. Bu bir ayrıcalık. Bu ayrıcalık her ülkede yok. Avrupa’nın kuzey yarısında, Alplerin kuzeyinde kalan bölgelerde yaz çok kısa. Geç gelir, erken gider. Tanrı’nın bu ayrıcalıkla mükafatlandırdığı bölgelerin insanları, bu mükafata karşılık, Tanrı’nın diğer canlılarını düşünseler ne güzel olmaz mı?


Alt tarafı bir kap su.


Buralarda bu sıcak, bu kuraklık yok. Ayrıca sokak hayvanı da yok. Sokak hayvanlarına bir yudum su verebilmek imkanı yalnız güneyde kalan ülkelerin insanlarına mahsus.


Susamışlara su verip onların yaşamalarına yardım edebilmek ve bunun sevincini hissedebilmek.Alt tarafı bir kap su.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halkın koyması işlemiyor. Ertesi gün bakıyoruz yok olmuş. Temizlikçiler kaldırıyor olabilir. Bizim semtte Köpekler de yok oldular sanki. Suyu olan yere mi gittiler ne? Havuz çok iyi oluyor. Gündüz yanaşamasalar da gece işe yarıyor. Ama o kadar az ki. Bence belediyeler her gün suladıkları yeşil alanların kenarlarına aralıklı olarak minik yalaklar, su kabı gibi şeyler koyup sularken doldurmalı. Herekes aynı duyarlığı göstermiyor maalesef.

Turbest 
 12.08.2010 2:06
Cevap :
Bu işe elbette ki resmi görevliler el atmalı. Dediğiniz gibi belediyeler örneğin.Ama onların kafası nerede? Halkın uğraşması devede kulak kalır. Türkiye'de maalesef tozdan dumandan ve sürekli körüklenen siyasi sorunlardan, insani sorunlara sıra gelmiyor galiba. Ama bunlara rağmen uğraşmak ve insanları duyarlılığa çağırmak gerek. Yoruma teşekkürler. Selamlarımla.  12.08.2010 12:36
 

Sıcaklar mı? Dert etmeğe değmiyor. Baksanıza Fethiyedeki İngilizler, bizim güneşi pek beğenmemişler. "Isıtmıyormuş" O zaman ısıtanı hangisiyse, ondan verelim dedim. Depoya bakalım, buluruz dedim. Soğuk nevaleler n'olcak! Bilmiş bilmiş güldüler. Sonbaha bunlar Fethiyeye kar yağdırmazsa, ben de neyim, görün bakın. Ya, bizde de böyleleri var, n'aber? (Görüşmeyeli bir asır oldu) Di mi? Selam ve saygı ile.

Muzaffer Cellek 
 08.08.2010 18:28
Cevap :
Merhaba Muzaffer bey, yorumunuzu ancak gördüm. Bizim sistem de tatile çıktı galiba, yorumları haber vermiyor. O dediğiniz İngilizler memleketlerinde iliklerine kadar dondukları için ısınmaları zor zavallıların. Biraz zaman alır, derin dondurucudan çıkan yiyecek gibi. Hoşgörmeli:)) Bir asır oldu mu? Zaman ne çabuk geçiyor, ben üç çeyrek filan sandıydım.:) Selam ve saygılar benden.  12.08.2010 9:50
 

deniz suyu içmiyorlar geliyorlar bizim eve!!

Ahmet Balcı 
 08.08.2010 1:22
Cevap :
Ne güzel!! Demek ki eviniz onlar için bir çeşit vaha. Susayana su vermek en büyük sevaplardandır dinlerde. Dinleri karıştırmasak da öyle.  08.08.2010 14:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 555
Toplam mesaj
: 96
Ort. okunma sayısı
: 1406
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor. İsviçre'de Adalet Bakanlığı'ndaki mesleği yanında tiyatro ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster