Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
981
 

Şu hurafelere inançlarımız ne olacak?

Şu hurafelere inançlarımız ne olacak?
 

Akşam televizyonda izlediğim görüntüler artık beni şaşırtmıyor. İnsanlarımız inandığı hurafeler ne kadar da fazla. Şifa dağıttığı inanılan türbeler, yatırlar, taşlar, hocalar saymakla bitmiyor. Bu bizlerin cahilliğinden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Cehalet okumakla geçiyorsa nice okumuş insanlarda inanıyor.

Kuran'da tabiki büyünün olduğu, cinlerin olduğu yazıyor. Ama onunla birlikte bu tür işlerle uğraşanların akibate de yazıyor. Günahların en büyüğü büyü ve bu tür işlerle uğraşmak olarak belirtiliyor. Allah'a eş koşmak gibi değil mi bu inançlar? Bir taştan, yatırdan medet ummak ne kadar doğrudur? Ne kadar bize şifa verir? Doğal bitkileri kullananları anlarım. Her hastalığa çare olarak doğada bitkiler bulunur. Ama bunlarıda hastalığımızı bilmeden kullanmak sağlık yerine zarar getirir.

Televizyonlarda hocayım diye çıkan şarlatanları sürekli görüyoruz. Dualar herşeye iyi gelir. Ama bunları sömüren insanlara ne demeli. Çaresiz kalıpta çare arayan insanların duygularını inançlarını sömürenler kendi dertlerine çare olabiliyorlar mı?

Birde anlamadığım günahların en büyüğü olan şu büyülerle uğraşanlar. İnançlı bir insan bunlardan uzak kalır. Bir insana bunları kullanarak kötülük yapmak adil mi? Bazı güçlere inanmak gerekir. Fakat bu güçleri kötüye kullanmak doğru mu?

Büyüye inanmayanlarda vardır. En inanmayan insan bile söylenenlerden etkilenir. Aklının bir yerinde acaba soruları kalır. Günümüzde böyle şeyler saçmalık olarak nitelendiriliyor. Gerçek olan Kuran'da yazan büyü vardır. Önemli olan bunlarla uğraşmamak uzak durmaktır. Dualara sığınmak bizi her türlü kötülükten korur.

Şifa ararken para tuzaklarına yada başka tuzaklara düşen nice insanlarımız var. Şifayı doktorlarda, doğada aramalıyız. İnancımızı yüksek tutup şifayıda isteklerimizi de Allah'tan istemeliyiz. Başka insanlardan medet ummamalıyız. Bu insanlar gerçekten itikatli olsalar diğer insanların duygularını sömürmezler. Televizyona yakalanınca da kaçmaz. Yaptığının doğruluğunu ispatlar. İspatlayacak bir şeyleri olmadığı için hemen yaptıklarını inkar ediyorlar.

Bunlarla uğraşan insanların başına mutlaka kötü olaylar gelir. Belki anlamazlar olanları ama gün geldiğinde farketseler bile iş işten geçmiş olur. Kendilerine bu yolları kazanç kapısı haline getirenlerden uzak duralım. Allah hepimizi bu insanlardan ve kötülüklerinden uzak tutsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hurafe konusunu ele almanız çok güzel. Şahsen insanların ruhsal ve metafizik yapılarından kaynaklanan ve çaresizlik dönemlerinde kendileri için umut olan bu tür asparagas işlerin peşinden koşmaları hata. Tabiki artık bir kültür ve gelenek hüviyetine bürünmüş bu özelliklerin toplumdan silinmesi zaman alacaktır. Ayrıca bu tür durumların büyü ya da benzeri şeylerin kutsal özelliği olduğuna ya da kutsal kitaplarda yazdığına da inanmıyorum.

Fikret Kartal 
 28.08.2006 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2920
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Memur olduğum için Türkiyenin çeşitli illerini gezmekteyim. Yaşamı seven, hayatını daima daha iyi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster