Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
200
 

Su içmenin faydaları, günde kaç litre su içmeliyiz?

Su içmenin faydaları, günde kaç litre su içmeliyiz?
 

Su hayatımızı devam ettirebilmek için bol miktarda tüketmemiz gereken bir içecektir ve su içmenin faydaları saymakla bitmiyor.

Sağlıklı bir erkekte vücutta ki su oranı %60 iken kadınlarda bu oran %50'dir.

Yeni doğan bebeklerin vücudunda ise %70 – %75 oranında su bulunmaktadır.

Zamanla yaşlanarak bu oran azalmaktadır. İnsan beyninde ise %95 oranında akciğerlerinde ise %95 oranında su bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere vücudumuzda ve organlarımızda suyun oranı çok önemlidir. Vücuttaki tüm organlar işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için suya ihtiyaç duymaktadır.

Vücuttaki sıvı oranı yalnızca %2 oranında bile düşüş gösterse vücutta yorgunluk ve dikkat dağınıklığı görülmektedir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

 • Vücut sıcaklığını dengeler,
 • Vücutta ki eklemlerin işlevlerini yerine getirmesine katkı sağlar,
 • Omuriliği korumada önemlidir.
 • İdrar, terleme ve bağırsakta ki hareketlenme ile vücudumuzda oluşan atıkları atmamızda yardımcı olur. Bu su içmenin faydaları arasında en gerekli olanıdır.
 • Suyun taşıyıcı görevi vardır bu sayede hücrelere besin ve oksijen taşımaktadır.
 • Suyun sıcak havalarda vücudu serin tutma özelliği vardır.
 • Eklemlerin kayganlığını sağlamada suyun önemi büyüktür.
 • Tükürük ve mide salgısında bulunur ve besinlerin sindirilmesini sağlar.
 • Böbrekler için su içmenin faydaları eşsiz bir özellik taşımaktadır. Sağlıklı böbreklere sahip olmak için düzenli olarak ve bol bol su içilmesi gerekir.

Su içmenin faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Günlük içilmesi gereken su miktarı ne kadar?

Uzmanlara göre bir gün içerisinde 2-2,5 litre su içmeliyiz. Ancak bu kişinin kilosuna göre değişmektedir. Buna kiloya göre su tüketimi diyebiliriz.

İdeal anlamda kilomuza göre günde ne kadar su içmemiz gerektiğini hesaplamak için; mevcut kilonuzu 32 ile çarparak öğrenebiliriz. Yani 50 kiloluk bir kişinin günlük içmesi gereken su miktarı 1,6 litredir. (50×32 =1600)

Su içmezsek ne olur?

Eğer 1-2 gün su içmezsek ( hiç sıvı tüketimi olmazsa) şiddetli şekilde mide bulantısı görülebilir, bunun yanında kas spazmı ve yutkunma güçlüğü yaşayabiliriz. Su içmezsek yani susuzluk süresini artırırsak bağırsak hareketlerimiz durur, beyin fonksiyonlarımız hasar görür ve cilde kan akışı durma gösterir. 4-5 gün sonra ise organlarımız tamamen kendisini kapatır ve beyin fonksiyonlarımız durur.

Su içmenin faydaları, suyun sağlığımız için önemi ve günlük alınması gereken su miktarlarından bahsettik. Şimdi gelelim zayıflamak amacıyla içilen suyun etkilerine…

Su içerek zayıflamak mümkün mü?

 • Su içmek tek başına zayıflama etkisi göstermemektedir. Fakat günlük kalori miktarımızı azaltmakla beraber bol miktarda su içersek zayıflamamıza etkili şekilde faydalı olacaktır.
 • Su içmek tokluk hissi verecektir ve iştahı azaltıcı etkisi vardır. Özellikle yemeklerden önce içtiğimiz 1 bardak su masadan çok az kalori alarak kalkmamızı sağlayacaktır. Öğünlerimizin arasında ise 2-3 bardak su içerek vücudumuzun su ihtiyacını karşılamamız uzman önerisi.
 • Bazen canımız bir şeyler tüketmek ister fakat ne olduğunu bulamayız. Böyle durumlarda 1 bardak su içmek faydalı olur. 10 dakika bekledikten sonra bir şeyler yeme ihtiyacımızın kalmadığını fark ederiz.
 • Yemekten sonra tüketeceğimiz su ise gıdaların kolay sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu önler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler Mesut Bey. Mesut olasınız. Aha şimdi bir bardak su içiyorum... Verdiğiniz bu güzel bilgiler için sağ olunuz.

Abdülkadir Güler 
 17.02.2016 11:54
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.02.2016 7:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2994
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster